Az európai baloldal és a globalista politikai erők a 2015-ös migrációsválság óta folyamatosan támadják a magyar kormány bevándorlás-ellenes politikája miatt a Fideszt, amihez csatlakoztak az Európai Néppárt egyre inkább progresszív szellemiségű tagjai is. A Fidesz egy olyan uniós parlamenti frakcióból lépett ki, amelynek egyes delegációi már évek óta nem a hagyományos konzervatív és kereszténydemokrata értékeket képviselik. A Fidesz kilépése után a néppárt balra tolódása fel fog gyorsulni, illetve kérdéses lesz az, hogy az identitásválság milyen mértékben fogja tovább gyengíteni a néppártot. Egyelőre kijelenthető az, hogy a néppárt többet veszített a Fidesz távozásával, mint amennyit a Fidesz – írja a XXI. Század Intézet lapunkhoz eljutatott elemzésében.
Amióta a 2015-ös migrációsválságot követően az Orbán-kormány fellépett a brüsszeli bevándorláspárti politikával szemben, az Európai Néppárt (EPP) liberális, a progresszív kulturális elitnek megfelelni akaró tagpátjai és prominens vezetői megállás nélkül, számos alkalommal igaztalanul támadták az Orbán-kormányt. Az elemzés szerint:
A hat éve tartó lejárató kampány jól mutatja azt, hogy az egykor konzervatív és kereszténydemokrata értékeket valló pártcsalád hangos kisebbsége mára a baloldali elitnek megfelelni akaró és az egyre inkább liberális értékeket valló pártok gyűjtőhelyévé vált.
Az EPP számos, leginkább nyugat-európai tagja a hagyományos konzervatív és kereszténydemokrata értékek helyett ma már liberális és baloldali politikai ügyeket támogat, illetve szellemiségük egyre közelebb áll a divatos progresszív áramlatokhoz – írja a XXI. Század Intézet. Programjukban és politikájukban jelen vannak az olyan politikai célok, mint a multikulturális társadalom megteremtése, a melegjogok bővítése, vagy a migráció teljes legalizálása és a bevándorlók tömeges integrálása, amelyek ellentétesek az egykori pártcsalád tradicionális értékeivel.
Többek között a belga Humanista Demokratikus Közép (CDH), a dániai Nemzeti Koalíció, a finn Nemzeti Koalíciós Párt (Kokoomus) és a holland Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) leginkább a bevándorláspolitika miatt támadta az elmúlt években a Fideszt. Az írországi Fine Gael párt is azon pártok egyike, amely hivatalosan, levélben már évekkel ezelőtt kérte a Fidesz kizárását a pártcsaládból. Hazájukban támogatták a homoszexuálisok házasodási jogát, legutóbb pedig sikeresen kampányoltak az abortusz további liberalizálása mellett. Az írországi népszavazásban mindvégig a liberális oldalt támogatták.
Az egykor még Jean-Claude Juncker által irányított luxemburgi Keresztényszociális Néppárt (CSV) vezetői évek óta – minden uniós fórumon – támadják az Orbán-kormány bevándorláspolitikáját. Annak ellenére, hogy képviselőik száma jelentéktelen, vezető politikusaiknak köszönhetően nagy befolyásuk van
– mutat rá az elemzés.
Ám a „legpikánsabb” tagpárt, a portugál Demokratikus és Szociális Centrum-Néppárt (CDS-PP), valamint szövetségese, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 2011 és 2015 között közösen kormányoztak hazájukban. Neoliberális gazdasági programot hirdettek, illetve elindították a nemzetstratégiailag fontos ágazatok privatizálását, kiszolgálva ezzel a globalista piaci érdekeket. A portugál szociáldemokraták legutóbbi kampányát a baloldali populizmus jellemezte, a húsz évvel ezelőtti váltás óta, azaz a szociáldemokrata nézetek és a „szocialista” név felvállalása ellenére ma is az Európai Néppárt tagjaiként politizálnak.
A romániai Demokrata Liberális Párt (PDL) – az elmúlt három évtizedben – háromszor cserélte le identitását. Kezdetben szociáldemokrata elveket követett, majd számottevő személyi változások nélkül – miután nem vették fel őket az Európai Szocialista Pártcsaládba – váltak konzervatívvá, végül pedig a Liberális Demokrata Párttal (PLD) való összeolvadás után alakult ki a mai, klasszikus liberális arculat és vették fel őket az Európai Néppártba.
A svéd Mérsékelt Párt (MS) és szövetségese, a Kereszténydemokrata Párt (KD) is elsők között volt, amely erőteljesen támadta a magyar kormány által a déli határra épített kerítést. A közvélemény-kutatások szerint a lakosság szerint mindkét pártnak döntő felelőssége van abban, hogy Svédországban, a migrációnak „köszönhetően” nőtt az erőszakos bűncselekmények száma, illetve a sajtó elhallgatja a bevándorlás-bűnözés mértékét. A Mérsékelt Párt – a migránsbarát politika mellett – szintén neoliberális gazdasági célokat követ és globalista nézeteket vall, szemben a hagyományosan kereszténydemokrata lokálpatriotizmussal. A párt programjába mára bekerült az azonosnemű házaspárok jogainak kibővítése és az örökbefogadás lehetőségének kialakítása.
Az elemzés végül megállapítja:
a Fidesz volt az Európai Néppárt frakciójának legsikeresebb delegációja, saját hazájában a legnagyobb népszerűséggel kormányzó pártja. Orbán Viktor már hosszú ideje készült ennek a döntésnek a meghozatalára: korábban többször is egyértelművé tette, hogy a néppárton túl is van élet, illetve a pártcsalád folyamatos balra tolódása ellehetetlenítette a közös munkát. Azután, hogy a Fidesz távozott a frakcióból és várhatóan többen követik majd, a néppárt még gyengébb lesz.
A néppárt tehát többet veszített a Fidesz távozásával, mint amennyit a Fidesz.
A teljes elemzés itt olvasható.
Vezető kép: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Facebook
Twitter
YouTube
RSS