A héten a Kecskeméti Törvényszék érdemben tárgyalni kezdte a Czeglédy-ügyet, bár nem voltak könnyű helyzetben, ugyanis a vádlottak nélkül kellett nekivágniuk az ügynek, mert mindkét vádlott, akiket beidéztek az első tárgyalási napra, beteget jelentett. A PestiTV Az Ügy című tényfeltáró műsora végigvette, honnan hová jutott az úgynevezett Czeglédy-ügy 5 év alatt. Miért nem haladt előre a büntetőper Czeglédy esetében egy tapodtat sem? Milyen különböző trükkökkel szabadult Gyurcsány ügyvédje az eljárás alól? Milyen trükkökkel húzzák el a pert, ahogy csak tudják? A riportban azt is felidéztük, hogyan csalta el a vád szerint Czeglédy bűnszervezete a 6 és fél milliárd forintot és hogyan verhettek át több száz nyugdíjas munkavállalót. Az Ügyben megszólalt a Czeglédy féle iskolaszövetkezetek legöregebb diákmunkása, Bandi bácsi, aki közel 80 évesen volt papíron az iskolaszövetkezetek tagja. A műsor második riportjában az egykori MSZMP-s, majd fideszes, jelenleg Márki-Zay mozgalmában politizáló gyulai Galbács Mihály taós ügyleteiről rántottuk le a leplet. Galbács elnöksége alatt sikerült kis híján bedönteni a Termál Futball Clubot, miközben csak úgy ömlött a tao-bevétel a klubhoz. Egymást követték a beruházások, amelyeket befejezni sem sikerült, de amelyek szépen ellátták munkával és pénzzel Galbács családját a feleségétől a sógoráig, közben a gyerekeknek járó évi 5-6 millió forint taóból még labdákra és új mezre, melegítőre sem jutott. A NAV költségvetési csalás, sikkasztás és hűtlen kezelés gyanújával nyomoz, Galbács meg suttyomban minden ingatlanvagyont eltüntetett a nevéről.
Ugyan 2019 februárjában 24 fő ellen, a bűnszervezet élén Czeglédy Csabával vádat is emeltek, a mai napig nem született első fokú ítélet – de Czeglédy vonatkozásában érdemben még csak el sem lehetett kezdeni a büntetőpert. Ennek több oka is volt. Gyurcsány ügyvédje, amíg a jogszabályok ezt még lehetővé tették, képviselőjelölti státusszal menekült, először még csak a fogdából, majd az egész büntetőeljárás alól. Már az előzetes tárgyalások sem mentek simán. Aznap amikor kiderült, hogy Czeglédy a képviselőjelöltség ellenére mehet vissza a rácsok mögé, mert ezúttal egy másik bűncselekmény miatt rendelték el az előzetesét, vagyis hiába volt a trükközés, Gyurcsányék ott tomboltak a Szegedi Törvényszéken, illetve az épület előtt.
Az elmúlt években Czeglédy kétszer szerzett mentelmi jogot és ismét erre játszik. Ezúttal viszont a jelöltség már kevés lesz ehhez. Előbb az országgyűlési választáson való induláshoz gyűjtött kellő számú támogatót, de miután röpke egy nap szabadság után visszavitték a rács mögé, már nem akart képviselő lenni. Az EP-választáson pedig a DK listájának utolsó helyén illette meg a mentelmi jog, aminek “hála” az egész büntetőeljárást megszüntette ellene a Szegedi Törvényszék. Mosolyogtató, de 2019 júniusában az elsőrendű vádlott, azaz Czeglédy nélkül kezdődött el a Czeglédy-per.
Amikor ezúttal sem lett képviselő és folytatni tudták ellene az eljárást, újabb és újabb akadályok merültek fel, elfogult bíróktól összeférhetetlen védőkön át a koronavírusig. Az Ügy ezeket a büntetőeljárást akadályozó, gátló, elnyújtó eseményeket vette számba. A riportból az is kiderül, Czeglédyék hogyan működtették a bűnszervezetet, hogyan hálózták be az országot csak papíron működő fiktív iskolaszövetkezetekkel és azok hogyan nyelték el a milliárdokat.
Az Ügyben megszólalt a Czeglédy-féle iskolaszövetkezet hálózat legöregebb diákmunkása is, Bandi bácsi, aki közel 80 évesen zöld Rébusz-pólóban járt dolgozni diákmunkásként a szombathelyi gyárakba.
Kis magyar TAO-mese és az áruló Galbács
Kecskeméttől, ahol a Czeglédy-ügyet tárgyalják, már nincs messze Gyula. Itt forgott a műsor második riportja. A két történet hasonlít egymásra abban, hogy mindkét esetben gyerekekkel, fiatalokkal trükköztek, az ő pénzükön nyerészkedtek az ügyeskedők.
Az utánpótlás-nevelés és az azt támogató Bozsik Program kiemelt lehetőség a gyermekek, fiatalok számára, kiváltképp azoknak, ahol a család nem tudná finanszírozni a gyermekek sportolását. Ám vannak, akiknek az utánpótlás-nevelés, a taózás csak üzlet volt. A Termál FC utánpótlás központja a Békéscsabai labdarúgó központ alközpontjaként évi 5-6 millió forintot kapott a gyermekek nevelésére a Bozsik Programban, mégsem futotta éveken át a gyerekeknek szánt labdára, mezekre, melegítőre, sőt, ha némely esetben az önkormányzat nem tartja vissza a támogatást, hogy abból rendezze a buszos vállalkozó számláit, a meccseikre sem jutottak volna el.
Mindig azt mondta, hogy vannak olyan beruházások, amik előnyt élveznek és akkor elkölti arra, majd amikor befolyik máshonnan a pénz, akkor majd pótolja itt, ehhez a részhez
– mondta Az Ügynek Forrás Imre edző, aki az utánpótlás játékosokat tömörítő alközpont vezetője. Eleinte ő is csak többször panaszkodott a pénzügyek miatt, majd petíciót fogalmazott meg és írtak alá együtt az edzőkkel, amelyben bűncselekmények lehetőségét is felvetették és követelték az elnök visszahívását. Ez az elnök Galbács Mihály volt.
Galbács Mihályt, mint az áruló gyulai fideszest ismerte meg az ország. Aki, miután kizárták a frakcióból, kígyót-békát mondott volt párttársaira. A balliberális médiában ő lett a nagy leleplező, de azzal, hogy miért is dobták ki a Fideszből, már nemigen foglalkozott senki. Gyula polgármestere Az Ügynek azt mondta, egyre több volt a zűrös ügy a klub körül. Soha nem volt pénz, akadoztak a beruházások, amikor pedig a képviselőtestület nemet mondott Galbácsnak arra a tervére, hogy 300 milliós csarnokot építhessen taóból, tombolni kezdett.
Önkormányzatunk éveken keresztül jelentős összegekkel támogatta a futballklubot azért és annak érdekében, hogy az utánpótlás-nevelés körülményeit fejlesszük, javítsuk. Azért, hogy az a több, mint 200 gyulai gyermek, akik tanultak futballozni, akik nagyon tehetségek, ők minél jobb körülmények között edzhessenek itt, a gyulai pályákon. Azonban észrevettük egy idő után, hogy nem róluk szól a történet a Termálnál, hanem a Galbács Mihály által erőltetett beruházásokról
– mondta Az Ügynek Görgényi Ernő polgármester.
A beruházások persze nem véletlenül voltak ennyire fontosak Galbácsnak. Annyira, hogy még a taót, amit a gyerekekre kapott, is ezekbe forgathatta. Nos, ezek a beruházások jó pénzt hoztak a Galbács család konyhájára – rendre a feleség volt a tervező, de jutott munka a projektekben más családtagoknak is, például a sógornak. Történt mindez elnökségi és felügyelőbizottsági felhatalmazás nélkül. Ezért végül mindkét testület felállt Galbács mellől.
Dobi Róbert 2018 nyarán vette át a Gyulai Termál FC vezetését és annak nem túl fényes örökségét. Az elmúlt 2 és fél évben befejezték a félbehagyott beruházásokat, 200 fölé tornázták az utánpótlásban a gyermeklétszámot és a gyerekeknek már mezük, melegítőjük és labdájuk is van, de a mai napig hullanak ki csontvázak a szekrényből. A mai napig kerülnek elő jogos követelések, kifizetetlen számlák. Az új elnök azt mondja, semmilyen dokumentációt nem kapott meg elődjétől, ezért a “sötétben tapogatózik”. A TAO-s beruházások elszámolását jelenleg is ellenőrzi a Magyar Labdarúgó Szövetség – de nemcsak ők, hanem a NAV Csongrád-Csanád Megyei Bűnügyi Igazgatósága is.
Eközben Galbács Mihály körül szorul a hurok és ezt ő is érezheti. Erre utal, hogy gyakorlatilag mindent eltüntetett a nevéről. A tavalyi vagyonnyilatkozata szerint elég szép kis ingatlan vagyona van, több tanyája, külterületi telke és háza. Nagyon érdekes, hogy mindezeknek az idei vagyonnyilatkozat szerint már csak a haszonélvezője.
Vezető kép: Az Ügy/PestiTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS