Alig fél év telt el a szegedi bírósági botrány kirobbanása óta és máris itt van egy újabb érdekesség. Ezúttal a Makói Járásbíróság elnöke és a Botka László vezette szegedi önkormányzat között találtunk olyan kapcsolódási pontot, ami már csak azért is kiemelt jelentőséggel bír, mert számtalan olyan peres eljárás, illetve büntetőügy került éppen Makóra, melyekből kizárták a szegedi bíróságokat. Ilyen például a Szeviép-vezérek által a PestiSrácok.hu munkatársai ellen indított rágalmazás miatti büntetőper, melyek – az ügyelosztási rend alapján – a Szegedi Járásbíróság kizárása esetén alapesetben a Szegedi Törvényszék döntése alapján kerülhettek csak Makóra. A jelek szerint azonban a Makói Járásbíróság sem lehet teljesen független Botka Lászlótól, hiszen annak elnöke, Bittera Ádám 2016-ban igencsak olcsón jutott hozzá Szeged Város Önkormányzatától egy belvárosi palotalakáshoz. Az erre vonatkozó szerződést a városi honlapon találtuk és bárki számára hozzáférhető. Ebből pedig az is kiderült, hogy a bíró úr egy patinás, gangos polgári lakáshoz a Schäfer-palotában kevesebb mint 9 és fél millió forintért jutott hozzá, míg ugyanabban a lépcsőházban ma 50-60 millió forintért hirdetnek felújításra váró lakásokat. A történet kísértetiesen hasonlít a Szeviép-ügy tanácsvezető bírájának esetéhez. Talán emlékeznek rá, hogy Kovalcsik Éva – akit azóta nyugdíjaztak – 12 millió forintért vásárolt belvárosi palotalakást Botkáéktól, majd tárgyalta a szegedi önkormányzati érintettségű ügyeket. Cikkünk megjelenése után kedden reagált az ügyben a Szegedi Törvényszék, a testület közleményében felhívta a figyelmet, hogy Bittera Ádám bíró a jogszabályoknak megfelelően vásárolta meg a korábban a családja által bérleményként használt ingatlant.
Mint ismert, 2019 végén, a Szeviép-ügyben, a Szegedi Törvényszéken hozott felmentő ítélet után akadt rá a PestiSrácok.hu több olyan körülményre, amely összeköti, összefűzi a Szegedi Törvényszék bíráit és a szegedi városvezetést. Szilágyi János az önkormányzat cégeinek látja el jogi képviseletét, miközben felesége, az a Nagy Andrea, büntető kollégium vezető-helyettes, akihez a Szeviép-botrányig az ügy kiszignálása tartozott. A polgári kollégium vezetője, Lakatos Péter volt felesége, gyermekének anyja, Tomasovszky Csilla szintén az önkormányzati cég jogásza. Lakatos Péter ettől függetlenül rendre szignálta, méghozzá saját magára az önkormányzati érintettségű ügyeket. A Szeviép-ügy bíróiról többször írtunk már: a korábban említett nyugdíjazott tanácsvezető bírónőn kívül felfedtük, hogy Nóvé Ágnes bírónőnek férjével közösen egy olyan építőipari vállalkozása van, amely több munkát is kapott az önkormányzattól, illetve annak cégeitől, intézményeitől. Ez utóbbiak miatt pattant ki a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb bírósági botránya, ami miatt átfogó OBH-vizsgálat is indult. A komoly retorziók viszont elmaradtak.
Szegedről Makóra
Ha a Szegedi Járásbíróság egy ügyben elfogultságot jelent, vagy ellene jelentenek elfogultságot, egyszóval kizárják az eljárásból, az egy szinttel felette lévő Szegedi Törvényszék jelöli ki az új eljáró bíróságot. Információink szerint leggyakrabban a Makói Járásbíróságot. Úgy gondoltuk, talán érdemes megvizsgálni, hogy vajon feltűnhet-e makói bírók neve bizonyos szegedi közbeszerzésekben, szerződésekben. Meglepő módon a Makói Járásbíróság elnökének neve is szerepel Szeged város honlapján a közérdekű adatok között, méghozzá az 5 millió forint feletti szerződések sorában.
Lakás 9,5 millióért a belvárosi Schäffer-palotában? Ha egy biznisz beindul…
A bárki számára hozzáférhető szerződés szerint dr. Bittera Ádám 2016. június 27-én 9 millió 466 ezer 800 forintért vásárolt meg egy ingatlant Szeged belvárosában, a Feketesas utca 19-21. szám alatt, a második emeleten. A Google térkép szerint a Feketesas utca gyakorlatilag a belváros szívében található, alig néhány percnyire a Dóm tértől, így már meg sem lepődtünk, hogy itt található a patináns Schäffer-palota, Szeged városának egyik építészeti remeke, az épület egyébként műemlékvédelem alatt áll. Egy építészfórumon található bejegyzés úgy jellemzi:
Több utcás homlokzatát egykor gazdag szecessziós ornamentika díszítette. Szép ritmusban váltakoztak rajta a mívesen formált ablakok, pilaszterek, erkélyek. Üzletportáljai híresen szép asztalosmunkák voltak. Elegáns megjelenését a fölső szint impozáns kialakítása koronázta meg: gazdagon tagolt párkányzattal, míves saroktornyokkal, tetődíszítményekkel
– olvasható a Schäffer-palota bemutatása a Kötérkép.hu oldalon. Nos, itt vásárolt Bittera úr 9,5 millió forintért egy második emeleti lakást.
A KSH adatai szerint 2016-ban kétszer annyit érhetett a lakás, mint amennyiért a bíró megvásárolta
A KSH adatai szerint Szeged belvárosában 2016 őszén már átlagosan 300 ezer forint felett volt a téglalakások négyzetméterára. Ingatlanos weboldalak szerint a Feketesas utca szóban forgó tömbjében a második emeleten az 1 és 2 szobás, 54-85 négyzetméteres lakások vannak. Így ha a legalacsonyabb 300 ezres négyzetméterárral számolunk, és egy köztes méretet, mondjuk 60 négyzetmétert, akkor is körülbelül 18 millió forint volt már 2016-ban egy olyan ingatlan, mint amit a bíró úr 9,5 millióért megvehetett. De már egy évvel később, 2017-ben is 37-38 millióért hirdettek az épületben 2 szobás lakásokat. A lakásvásárlás befektetésként is jól jöhet Bittera Ádám bírónak, az egyetemi városban jelentősen megemelkedtek az ingatlanárak. Egy 63 négyzetméteres belvárosi lakás 2019 végén közel 600 ezer forintos négyzetméterárral számolva 37-38 milliót kóstált, ami a 9 és fél milliós vételárnak már csaknem a négyszerese – derül ki a KSH adataiból.
Ez aztán az üzlet – mára hatszoros áron adhatná el az ingatlant
Mivel éppen ebben a régi patinás polgári épületben, ráadásul ugyancsak a második emeleten luxus apartmanok működnek – azok hirdetéséből idézünk:
“Szeged egyik gyöngyszeme”, “városra nyíló kilátással Szegeden, a szegedi Fogadalmi templomtól kevesebb mint 1 km-re, az Új Zsinagógától pedig 5 perces sétára”, “A közeli, népszerű helyek közé tartozik a Szegedi Nemzeti Színház, a Dóm tér, illetve a Pick Szalámi és Szegedi Paprika Múzeum. Vendégeink elfogulatlan értékelései alapján ez Szeged egyik legkedveltebb része.”
Ma már csillagászati áron adják el az utcában, illetve ebben az épületben az ingatlanokat.
A Feketesas utca 19-21 alatt álló polgári házban jellemzően három kategóriájú lakás található, a kisebbek 54-63 négyzetméteresek, a kétszobásak 80-85, a háromszobásak 110-115 négyzetméter alapterülettel rendelkeznek. Ha a tulajdonos nem akarja eladni, akkor a bérbeadás is jól jövedelmez: jelenleg 3 lakást lehet bérelni a Schäffer-palotában, ezek díja havi 150 és 200 ezer forint között mozog – rezsi nélkül.
Szegedről került Makóra a bíró, aki véletlenül éppen gazdasági ügyeket tárgyal
A hivatalos honlapon található információ alapján Bittera Ádám 2005-től dolgozott bíróságon, először a Szegedi Ítélőtáblán titkárként, ahonnan 2005. augusztus 1. napjától áthelyezéssel került a Szegedi Városi Bírósághoz. A Makói Városi Bíróságra 2009. november 1-től nevezték ki, vegyes kötelmi és gazdasági perek tartoznak hozzá. 2013. március 1-től megbízással látja el a Makói Járásbíróság irányításával összefüggő igazgatási feladatokat.
Dr. Vida-Sós Tünde, a Szegedi Törvényszék elnöke dr. Bittera Ádámot 2020. október 16-i kezdő időponttal hat évre kinevezte a Makói Járásbíróság elnökévé – közölte a Szegedi Törvényszék. Dr. Bittera Ádám 2000-ben szerzett jogi diplomát a József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. 2000 és 2004 között egy szegedi ügyvédi irodában ügyvédjelöltként dolgozott. Jogi szakvizsgáját 2004-ben szerezte meg. 2005-ben titkárnak nevezték ki a Szegedi Ítélőtáblára, ahonnan 2005. augusztus 1-től áthelyezték a Szegedi Városi Bíróságra. 2009. november 1-től bírói kinevezést kapott a Makói Városi Bíróságra. Referádájába vegyes kötelmi és gazdasági perek tartoznak. 2014 és 2020 között vezette a Makói Járásbíróságot, vezetése alatt, 2018-ban a Makói Járásbíróság a Szegedi Törvényszék legeredményesebb bírósága lett – írja a szeged.ma.
Természetesen megkerestük a Szegedi Törvényszék sajtóosztályát is, arra voltunk kíváncsiak, 2009-től mennyi ügyben jelölték ki eljárásra a Makói Járásbíróságot, melyekben a Szegedi Járásbíróságot előtte kizárták és hogy ezen ügyek közül hányat tárgyalt dr. Bittera Ádám. (Érdemes tudni, hogy a járásbíróságokon az elnökök is tárgyalnak. Egy kisebb város járásbíróságán a kötelező tárgyalásszám felét szokás kiosztani az elnöknek.) A Szegedi Törvényszék cikkünk megjelenéséig nem reagált kérdéseinkre. Megkeresést küldtünk a Makói Járásbíróság elnökének is, akitől azt kérdeztük, milyen jogcímen vásárolta meg 2016-ban a szegedi önkormányzati lakást, esetleg bérlője volt-e annak. Kértük, hogy mutassa be az ezt igazoló okiratot és a lakás adás-vételi szerződését, valamint arra is kíváncsiak voltunk, hogy tulajdonában áll-e még az ingatlan, esetleg értékesítette-e azt. Válasz azonban még nem érkezett kérdéseinkre.
Cikkünk megjelenése után kedden reagált az ügyben a Szegedi Törvényszék, a testület közleményében felhívta a figyelmet, hogy Bittera Ádám bíró a jogszabályoknak megfelelően vásárolta meg a korábban a családja által bérleményként használt ingatlant.
Fotó: Bíróság.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS