Jelen helyzetben akár 25-50%-kal, amit egyébként már nem gondolok, de ha kell 100%-kal meg lehet emelni az egészségügyi rendszer teherbíró képességét – erről nyilatkozott az RTL Klubnak Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektorra, aki módosította ennek megfelelően korábbi kijelentését, hol is lehet a magyar egészségügyi rendszer teljesítőképességének felső határa – számolt be róla a Portfolio.
A brit variáns részaránya a fertőzöttek között 3-4 hét alatt az öt százalékos értékről érte el a kilencven százalékot
– fejtette ki Merkely Béla a csatornának. A professzor szerint a jelenleginél szigorúbb intézkedések nem indokoltak, fontos azonban, hogy csak azokkal találkozzunk, akikkel nagyon muszáj. Rossz döntés szerinte, ha most a több szabadidő miatt az emberek több ismerőssel találkoznak. Mint arról a Portfolio is beszámol, Merkely a riportban arról is beszél, hogy tavaly decemberben a rektor azt mondta: az egészségügyi rendszer teherbíró képessége 1000 lélegeztetett koronavírus-fertőzöttnél van. Most viszont azt hangsúlyozta, hogy ezt békeidőre értette.
Most nincs békeidő, igazából háború van, a legnehezebb ütközetre kell számolnunk
– vélekedett, majd hozzátette: körülbelül még három hétig várható nehéz időszak. Merkely úgy véli, hogy békeidőre nem jellemző, hogy a Városmajori Szív- és Érrendszeri Klinikai orvosainak felét átrendelik a Covid-osztályra és a Covid-intenzívre.
Jelen helyzetben akár 25-50%-kal, amit egyébként már nem gondolok, de ha kell, 100%-kal meg lehet emelni az egészségügyi rendszer teherbíró képességét
– jelezte. Ez azt jelentené, hogy a rendszer új, háborús környezetben várható felső határa valahol 1250-1500 koronavírus-fertőzött lélegeztetésénél lehet. A Portfolio összefoglalója szerint Merkely arra a kérdésre, hogy ennek a kapacitásbővítésnek milyen ára van, úgy válaszolt, hogy az egészségügyi dolgozók energiája, az orvosok, ápolók, szakdolgozók teljesítménye. Azt is megjegyezte, hogy nem az ágy mennyisége a kérdés, hanem az, hogyan tudnak ehhez megfelelő humánerőforrást biztosítani. Arra a felvetésre, hogy van-e olyan helyzet most a kórházakban, hogy rangsorolják a betegeket túlélési esélyeik alapján, úgy felelt, hogy senkiről nem mondanak le – írja a Portfolio.
Forrás: Portfolio; Kiemelt kép: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS