Magyarország bármely pontján egészséges víz folyik, de ettől függetlenül rengeteg tennivalónk van. A vizek szennyeződése és a vizek hiánya ellen is harcolni kell. Soha annyi támadás nem érte vizeinket, mint az elmúlt öt évben – mondta el a víz világnapja alkalmából Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója.
A veszélyeztetett édesvízkészletekre és a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára hívja fel a figyelmet a víz világnapja minden év március 22-én. Láng István szerint a víz érték, melyet meg kell becsülnünk. Szavai szerint:
Vannak bűnök. Külföldről újra és újra érkezik a Tiszán a PET-palack áradat, belföldön töménytelen szennyezett olaj folyt a ráckevei-soroksári Dunába. Mindegyik hatástalanítása több száz millió forintot vesz ki az adófizető állampolgárok zsebéből. Mindez a felelőtlen, rosszabb esetben tudatosan jogellenes magatartás következménye, ami megkérdőjelezi a sokat hangoztatott környezettudatos nevelés eredményeit is.
– mondta el a főigazgató. Láng István a Víz Világnapja alkalmából közzétett videóban arról is beszélt, hogy országosan kevésbé érzékelhető, de területi szinten már megkezdődött a harc az egészséges ivóvízért és öntözővízért. “A Nyírségben, a Jászságban, a Nagykunságon, a Homokhátságon az év döntő részében csak korlátozottan érhetőek el a vízkészletek. (…) Vannak sürgős feladataink: vízkészleteink egyre elérhetetlenebbé válnak, értelmetlenül elfolynak” – hangzik el a videóban.
A víz érték. Mi megbecsüljük. Becsüld meg Te is!
– hangsúlyozta a főigazgató.
Az ENSZ március 22-ét nyilvánította a víz világnapjává, amelynek célja a környezet és ezen belül a Föld vízkészletének védelme. Legyen ez az az egy nap, amikor a világon mindenki talán kicsit jobban odafigyel a vízre és azokra, akik az év 365 napján, a nap 24 órájában a víziközmű-szolgáltatás zavartalanságáért dolgoznak.
Érdekességek a vízről, amiről kevesen tudnak
Vizet minden nap használunk, sokszor többet is, mint kellene. Érdemes többet megtudnunk arról, mit is jelent a víz jelenléte vagy éppen hiánya, és jó lenne elgondolkodni is. A biokémia.blog.hu összegyűjtött néhány érdekességet a vízről. Tudták, hogy a víz az egyetlen elem a Földön, amely megtalálható a természetben mind a három halmazállapotában? A Föld felszínét 70-75 százalékban víz borítja, melynek hozzávetőlegesen 2,5%-a iható víz. Az édesvízkészlet gleccserek és állandó hótakaró formájában található részét nem számítva, az édesvíz 98 százaléka felszín alatti víz, ezért különösen fontos a felszín alatti vizek védelme. Földünk zárt rendszerként működik, ami azt jelenti, hogy se nem veszít, se nem nyer extra anyagokat. Az a víz tehát, ami évmilliókkal ezelőtt is jelen volt bolygónkon, ma is itt van. A víz szabályozza a föld hőmérsékletét azáltal hogy sok energia kell a felmelegedéséhez, így a nap nem melegíti fel bolygónkat rövid idő alatt. A bolygó édesvizének 90 százaléka az Antarktiszon található.
Magyarország ivóvízellátásának több mint 95 százaléka a felszín alatti vizeken alapszik. Kanada rendelkezik a legnagyobb édesvíz tartalékokkal, a források 25 százalékával. A Föld lakossága nagyjából a víz készlet 3/10-ét használja. Egy átlagos felnőtt teste 70 százaléka vízből áll.
Több, mint 1.5 milliárd ember nem jut tiszta, egészséges vízhez a Földön, a nem megfelelő minőségű, szennyezett víz a legnagyobb gyilkos az 5 év alatt gyerekek között, a hasmenéses halálozási okok 90% körüliek ebben a korcsoportban. A közép-afrikai nők átlagosan 16 órát töltenek el egy héten víz gyűjtésére, Amerikában átlagosan 500 liter víz a napi felhasználás fejenként, hazánkban 110-120 liter. Az ajánlott napi vízhasználat egy napra egy főnek: 50 liter, egy tipikus gambiai polgár kevesebb, mint 4.5 liter vizet használ egy nap. Egy átlagos vécénél mintegy 8 liter víz folyik el minden egyes használat után. A világ szegényeinek több mint fele a nem megfelelő higiénikus viszonyok, illetve a rossz minőségű víz miatt betegek, a világ iskoláinak felében nincs megfelelő vízellátottság. Egy közép afrikai gyerek esélye, hogy belehaljon egy hasmenéses kórképbe 500-szór nagyobb, mint egy európainak. Tudta, hogy a meleg víz nehezebb, mint a hideg? Hogy a víz nem vezeti az áramot, csak a benne lévő szennyeződések? Érdekes az is, hogy a zsiráfok tovább bírják víz nélkül, mint a tevék. Talán nem is sejtik, de egyetlen darab szilárd talajon eldobott cigarettacsikk körülbelül 1 köbméternyi talajvizet szennyez.
Forrás: PS/Facebook/MTI; kiemelt kép: MTI/Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS