Minden valószínűség szerint nigériai befektetési csalók hozták létre azt a kamu- Facebook-profilt, amely Varga Judit tucatnyi fotójával illusztrálva invitálja az érdeklődőket egy ingatlanüzleti befektetésre. Az igazságügyi miniszter képei valósak, saját Facebook-oldalán tette közzé azokat az elmúlt hónapokban, ám március 19-e óta Sheila Lawrence üzletasszonyként mosolyog a kamu oldalról, az oldal készítői egyszerűen lelopták azokat.
Az oldalra többnyire olyan képeket válogattak össze, ahol igazán megnyerő üzletasszonyként mutatkozik. Valamennyi fotón elegáns vagy éppen sportos és megnyerő, a hatás pedig nem maradt el, lájkok árasztották el a felvételeket. A Blikk kérdezte az igazságügyi tárca sajtóosztályát, illetve keresték telefonon Varga Judit sajtósát is, hogy megtudják, értesültek-e erről a csalásról, esetleg ki és mikor jelezte a miniszternek, ám eddig nem érkezett válasz. Közszereplőkkel rendszeresen előfordul, hogy közösségi oldalakon visszaélnek nevükkel, személyazonosságukkal, s alternatív profilokat hoznak létre. Ám ezúttal egy kiemelt politikai szereplőről van szó, ráadásul egy válsághelyzet közepén – hívta fel a figyelmet Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő, aki úgy vélte, ebben a közegben könnyen indulhatnak el ellenőrizhetetlen dezinformációk a politikusra hivatkozva, amelyek azután szerepet kaphatnak a közvélemény félretájékoztatásban.
Azt gondolom, ez a csalásban megszokott felpörgetős oldal. Minél több lájk érkezik rá, minél rövidebb időn belül, annál hamarabb és gyakrabban jelenik meg az oldal a hírfolyamokban az információkkal együtt. A lájkokhoz a hamisítók gyakorta vesznek igénybe robotokat vagy korábban toborzott embereket. Főként valóban afrikai, esetenként ázsiai országokban találkozhatunk hasonlókkal, ott szinte piaca van ezeknek a kamu oldalaknak. Van, akinek több ezer is a birtokában van és szabályosan kereskedik ezekkel az profilokkal – mondta a szakember, hozzátéve: szerinte elegendő a Facebook illetékeseivel közölni a kifogásolt oldal megjelenését, különösebb nemzetbiztonsági feladatokra nem feltétlenül van szükség.
Forrás: Blikk; Fotó: Demokrata
Facebook
Twitter
YouTube
RSS