Eddig három rendbeli befejezett bűncselekmény, százezer forintos kár és húsz rendbeli csalás kísérletének megvalósítására találtak bizonyítékot a Dombovári Rendőrkapitányság nyomozói abban az ügyben, melyben egy szélhámos banda koronavírus elleni vakcinákkal kapcsolatosan vert át idős tolnai és baranyai állampolgárokat.
A március 22-én őrizetbe vett gyanúsítottak ellen csalás miatt indult büntetőeljárás, a rendőrök szerint nem kizárt, hogy a négyfős bűnbandának további áldozatai is lehetnek. Egy dombóvári nő tett bejelentést pár nappal ezelőtt a rendőrségen egy furcsa eset kapcsán. A sértett azt állította, ismeretlen telefonáló kereste meg egy egészségügyi intézmény nevében és azt állította, hogy a helyi önkormányzat extra juttatásokkal igyekszik segíteni az embereken a vírushelyzetben. Azzal próbálta becsapni a kiszemelt áldozatot, hogy ha nála, soron kívül jelentkezik a koronavírus elleni oltásra, akkor ötvenezer forintos önkormányzati támogatást kap. A Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálatának közleménye szerint az ismeretlen telefonáló azt közölte a sértettel, hogy ehhez nem kell mást tennie, mint a bankszámla- és bankkártyaadatait összekészítenie és egy borítékba tennie. Ezt követően, hogy a személyes kontaktus kerülésével is csökkentsék a fertőzés veszélyét, a borítékot ki kell dobnia az ablakon, melyet a hivatal munkatársai elvisznek. Az asszony hitt a csalóknak, az iratait még a beszélgetés közben összeszedte, azonban a hívás váratlanul megszakadt. A nő adatai így nem kerültek idegenek kezébe. Az esetről rokonaival történő beszélgetés után tett bejelentést a rendőrségen, amikor már rájött, több gyanús eleme is volt a vakcinával kapcsolatos jutalomnak. A dombóvári nyomozóknak nem volt újdonság a csalásról szóló értesítés, márciusban több tucat, ehhez hasonló tartalmú bejelentés érkezett már a Dombóvári Rendőrkapitányságra.
Három esetben a sértettek át is adták adataikat a csalóknak, akik ezután több százezer forinttal károsították meg őket a bankkártyák adatainak felhasználásával megvalósított internetes vásárlásokkal, befizetésekkel. A nyomozók kutatómunkájának és a bejelentések eredményeként a dombóvári rendőröknek négy embert sikerült beazonosítaniuk, majd elfogniuk. A csalásokat egy 26 éves pécsi férfi és 25 éves élettársa, valamint egy 33 éves hegyhátmaróci lakos és 35 éves felesége követte el. A rendőrök eddig háromrendbeli csalás bűntett és húsz rendbeli csalás bűntett kísérletének elkövetésével gyanúsították meg őket, a Tolna Megyei Bíróság pedig elrendelte előzetes letartóztatásukat. A rendőrség szerint több áldozata is lehetett a bandának, ezért keresik a környékbeli, közeli településeken élőket is, akik kaptak hasonló telefonhívást, és ötvenezer forintos ajánlatot. A rendőrség kéri, ne adjunk meg semmiféle személyes és banki adatot senkinek sem, még ha a veszélyhelyzetre hivatkozik is, vagy az oltakozással kapcsolatosan keresnének fel minket. A koronavírus elleni vakcinákat és az oltások időpontját központilag kezelik, a vakcinainfo.gov.hu oldalon lehet regisztrálni, a sorrenddel kapcsolatosan kizárólag az oltópontok kórházi orvosai és a háziorvosok adnak felvilágosítást, akik semmilyen esetben nem kérnek el személyes banki adatokat. A koronavírus elleni vakcina ingyenes, ugyanakkor jutalom sem jár annak, aki bármilyen vakcina beadatására jelentkezne.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Made Nagi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS