Franciaországban szombattól három újabb megyére kiterjeszteti a kormány a koronavírus-járvány megfékezésére tizenhat megyében már egy hete érvénybe lépett korlátozásokat, s ezzel az eddigi húszmillión felül további 2,4 millió embert érint a helyi lezárás. Az intézkedések négy hétig lesznek érvényben, miután a kórházakon eddig is erős nyomás tovább fog nőni a következő napokban – mondta Olivier Véran egészségügyi miniszter csütörtök esti sajtótájékoztatóján, emlékeztetve arra, hogy a korlátozások hatásai csak két hét múlva fognak jelentkezni.
Az előző két lezáráshoz képest kevésbé szigorú karanténintézkedés szombattól a Lyon-központú, közép-franciaországi Rhône, valamint Nièvre és Aube megyékre is vonatkozik, ahol a százezer főre jutó fertőzöttek száma megközelítette vagy túl is lépte a négyszázat. Az országos átlag háromszázhuszonöt.
A kormány által “harmadik utas” megoldásnak nevezett szigorítás lényege, hogy a fertőzést olyan szigorító intézkedésekkel kívánja megfékezni, amelyekkel nem kényszeríti az embereket arra, hogy az otthonukban maradjanak. Jóllehet a kormány az otthoni munkavégzést ajánlja, a lakhelyet el lehet hagyni, időkorlát nélkül, de csak tíz kilométeres körzetben, a kültéri gyülekezés hat főig engedélyezett, a megyék közötti közlekedés viszont tilos; kivételt csak a halaszthatatlan vagy a hivatalos ügyek jelentenek. Az iskolák és az imahelyek mindenhol nyitva maradnak, a tizenkilenc érintett megyében csak az alapvető szükségleteket kielégítő üzletek nyithatnak ki, de ebbe a kategóriába beletartoznak a zenei és a könyvesboltok, a fodrászatok, a virágboltok, a barkácsboltok vagy a cipészek is. A lezárás már huszonhárommillió franciát, az ország lakosságának harmincöt százalékát érinti.
A sajtótájékoztatóval egy időben jelentette be a Twitteren a fertőzés miatt kórházban ápolt Roselyne Bachelot kulturális miniszter, hogy megerősített oxigénterápiára szorul.
A brit vírusvariáns miatt a járványhelyzet az ország teljes területén romló tendenciát mutat, de változó mértékben. Az egészségügyi tárca csütörtök esti adatai szerint a kórházban ápolt huszonhétezer fertőzött közül négyezerhétszázan vannak intenzív osztályon. Az őszi lezáráskor ötezer súlyos beteget ápoltak a tetőzéskor. Az elmúlt héten kétszázezer új esetet jelentettek, ebből negyvenötezret az elmúlt huszonnégy órában, amire november óta nem volt példa. Bár a tárcavezető elismerte, hogy “a tendencia nem jó”, úgy vélte, hogy egyelőre sem az országos lezárás, sem az iskolák bezárása nem indokolt. A hatvanegyezer oktatási intézményből százöt tart zárva a fertőzés miatt, a többi iskolában pedig háromezer osztályban szünetel az oktatás, mert legalább egy tanuló elkapta a koronavírust. A kormány a régiónként változó járványhelyzet miatt a helyi szintű intézkedésekben bízik, és csak olyan korlátozásokat léptet életbe, amelyeket az egyéves küzdelemben kifáradt lakosság elfogad és betart.
A járvány kezdete óta kilencvenháromezren vesztették életüket, de az idősotthonokban élők kilencvenszázalékos átoltottságának köszönhetően a halálozási mutatók csökkenőben vannak. Ugyanakkor a héten még mindig kilencszázan vesztették életüket a kórházakban a koronavírus szövődményeiben, közülük kétszázhuszonöten az elmúlt huszonnégy órában. Az oltás első dózisát eddig a lakosság valamivel több mint tíz százaléka (hétmillióan) kapta meg, négy százalékuk pedig mindkét komponenst.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson
Facebook
Twitter
YouTube
RSS