Az Európai Parlament csütörtökön új, átfogó Afrika-stratégiát fogadott el, amelynek középpontjában a kontinens megerősítésének támogatása és az emberi erőforrások, az oktatás, az egészségügy, illetve a mezőgazdaság fejlesztése áll.
Az európai uniós képviselőtestület tagjai azt hangsúlyozzák, hogy az EU és Afrika közötti kapcsolatoknak túl kell lendülniük az adományozó-kedvezményezett megközelítésen, és a déli kontinenst egyenrangú félként kell kezelni a közös munkában. A képviselők jelezték továbbá, hogy nagy hangsúlyt fektetnek az afrikai bevándorlók és menekültek méltóságára. A migrációval kapcsolatban azt szorgalmazzák, hogy meg kell osztani a felelősséget az európai célországok és az afrikai kiinduló országok között, és olyan szakpolitikákat kell előmozdítani, amelyek lehetővé teszik képzett és szakképzetlen munkavállalók Európába jutását. A jelentés felszólítja a nemzetközi hitelezőket is, hogy tegyenek többet az afrikai országok adósságterheinek enyhítéséért, amelyeket a koronavírus-járvány súlyosbított.
Hölvényi György, a KDNP uniós parlamenti képviselője az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményében azt hangsúlyozta, hogy a kontinens gazdasági nehézségeinek felszámolását helyben kell segíteni.
Ennek egyetlen hatékony módja a minőségi oktatás megalapozása, ami a munkahelyteremtés és a gazdasági felzárkózás eszköze
– emelte ki, hozzátéve, hogy különös jelentőséget tulajdonítani a vallási szélsőségek megerősödése és a terrorizmus elleni harcnak.
Kósa Ádám fideszes EP-képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az Afrikából érkező migrációt gazdaságfejlesztéssel, munkahelyteremtéssel, a megélhetés helyben történő biztosításával szükséges kezelni.
A migráció alapvető okainak átfogóbb ismerete és kezelése szükséges. Súlyos biztonsági kockázatot jelent az Európai Uniónak a migráció, ezért azt meg kell állítani úgy, hogy annak alapvető okaival kell szembeszállni. Európa stabilitása Afrika stabilitásával kezdődik
– emelte ki.
Az Európai Bizottság az idén mutatja be az Európai Unió új Afrika-stratégiájára tett javaslatát, amelynek kialakításához hozzájárul a csütörtökön elfogadott uniós parlamenti állásfoglalás is. A folyamat a tervek szerint egy közös stratégia elfogadásával zárul majd, amelyre egy EU–Afrika csúcstalálkozón kerül sor.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Santi Palacios
Facebook
Twitter
YouTube
RSS