Kettős mérce pedig nem létezik, vagy mégis? A LIBE-bizottságban a szlovén sajtószabadságról tartottak tárgyalást, amelyen Janez Janša került volna a célkeresztbe. A szlovén miniszterelnök meg kívánta védeni álláspontját az ügyben, ám a bizottság elnöke letiltotta a Janša által bemutatni kívánt videót. Az ügyben Hidvéghi Balázs is kifejtette véleményét a jogállamisági eszmék őreiről.
Kaotikus jelenetek zajlottak ma délután az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi (LIBE) szakbizottságában: az EP-képviselők Janez Janša szlovén miniszterelnök részvételével vitáztak volna a szlovén média, valamint jogállamiság helyzetéről, ám az ülés végül megszakadt, mert a kormányfő által kért videót nem játszották le az EP-ben. A több órán át tartó meghallgatáson egyébként számos meghívott mondott véleményt a szlovén helyzetről, például Barbara Štrukelj, a szlovén állami sajtóügynökség vezetője, valamint Peter Svetina szlovén ombudsman. Amikor azonban a jobboldali miniszterelnökre, Janšára került a sor, ő hiába kérte, hogy a szlovén médiahelyzetet bemutató videóját játsszák le: a liberális Sophie in ‘t Veld, az ülés elnöke azt megtagadta a miniszterelnöktől, mondván: erre a protokoll szerint nincs lehetőség a LIBE ülésein, ráadásul a szlovénok túl későn küldték el a szakbizottságnak a videót.
Három órával ezelőtt megkapták a felvételt. Feltételezem, hogy az Európai Parlament munkatársait elég jól fizetik ahhoz, hogy megoldják a feladatot. Azt hittem, önök kíváncsiak az érem másik oldalára is
– mondta Janez Janša. Miután kérésének nem tettek eleget, kérte, hogy az ülést halasszák el. Az eset után Janša Twitteren azt írta:
sajnálatos, hogy a LIBE és Sophie in ‘t Veld a sajtószabadság helyzetét vizsgálja, ám cenzúráznak egy olyan videót, amely a sajtószabadság problémáit, valamit az újságírókat ért atrocitásokat mutatja be.
Az EP-s bürokrácia mértékét jól jelzi, hogy miután Janša kilépett a virtuális ülésről, a balliberális képviselők tovább hitetlenkedtek a szlovén kérésen. Sophie in ‘t Veld szerint ők „minden tiszteletet megadtak a szlovén miniszterelnöknek”, míg a német baloldali Katarina Barley arról beszélt: Janša, ha annyira akarja, akár a Twitteren is elküldhetné nekik a videót. Sergey Lagodinsky német zöldpárti politikus ugyancsak megdicsérte In ‘t Veld „helytállását”. Mint mondta, ő maga nem azért jár az EP-be, hogy videókat nézzen. A Momentum EP-képviselője, Donáth Anna csalódottságának adott hangot: szerinte az EP-képviselők heteken át szervezték át a programjukat, csak azért, hogy végre kérdezhessenek a szlovén miniszterelnöktől.
A szlovén EU-elnökség közeledtével az Európai Bizottság, az Európai Parlament és a brüsszeli sajtó egy része is nyomás alá helyezi Ljubljanát jogállamisági problémákra hivatkozva. Janša a balliberális Politico újságíróival többször online kommentháborút vívott az elmúlt hetekben, ami miatt – példátlan módon – még az Európai Bizottság berkeiből is bírálták a jobboldali miniszterelnököt. A kritikusok február végén egyébként szlovéniai meghívót is kaptak, hogy tényfeltáró misszió keretében győződhessenek meg az ország helyzetéről – írja a Magyar Nemzet. Az ügy kapcsán Hidvéghi Balázs is kifejtette véleményét az európai baloldal kettős mércéjéről.
Az Európai Parlament jogállamiságot vizsgáló csoportjának ülésén Sophie in’t Veld, az ülést vezető liberális képviselő megtagadta, hogy az üléshez online csatlakozó szlovén miniszterelnök, Janez Jansa videóját levetítsék. A holland liberális képviselő mindenféle eljárási és technikai problémára hivatkozott, de a hosszas ideges magyarázkodás egyértelművé tette, hogy egyszerűen nem akarja levetíteni a videót. Ilyen az, amikor az EP-ben vizsgálják a jogállamiságot: csak a számukra kedvező hangokat akarják meghallani, és cenzúrázzák a másik oldalt. Ez a jól bejáratott recept: csak akkor kardoskodnak a véleményszabadságért, ha az ő véleményükről van szó. Egy ország demokratikusan megválasztott miniszterelnökét pedig egyszerűen cenzúrázzák. Szégyen! Tényleg ők akarnak minket jogállamiságból oktatni?
– írta bejegyzésében a fideszes EP-képviselő.
Forrás: Magyar Nemzet, Facebook; Fotó: The Slovenia Times
Facebook
Twitter
YouTube
RSS