A kormánnyal szembeni elégedetlenség nem lesz elég az ellenzék győzelméhez 2022-ben, ha nem tudnak felmutatni egyfajta kormányzóképes ellenzéket. Az ellenzéki előválasztás nem szavazói elvárás, sokkal inkább a kormányzóképesség felmutatása – mondta el Magyar Bálint volt SZDSZ-alapító a Republikon Intézet Liberalizmus az illiberalizmus szorításában című online konferenciáján. Magyar szerint a kormány nem az adott járványhelyzetet kezeli, hanem a hatalmat koncentrálja. Donáth Anna EP-képviselő (Momentum) úgy véli, rengeteg hibát vétett az Európai Bizottság, de Magyarországon most nem lenne más nyugati oltóanyag, ha nem állapodnak meg arról, hogy egységesen osztják szét az európai beszerzést a tagállamok között. Nyáry Krisztián író meglepő módon kritikus hangvételűre vette a figurát: szerinte az utóbbi tíz-tizenöt évben létrejött magyar pártok egyike sem képvisel kiforrott világnézetet, és nem lehet megmondani, mi a Momentum, a Párbeszéd és a Jobbik ideológiája.
Magyar Bálint, az SZDSZ egyik alapítója az egész beszélgetés során elemében volt, kicsit sem áthallásos véleménye szerint a populizmus lényege az, hogy koherens ideológiaként akarják definiálni, de ez sokkal inkább egy ideológiai eszköz: a morálisan nem korlátozott kollektív egoizmus politikai programját tűzi napirendre – fogalmazott, bármit is jelentsen ez számára. Magyar azon is töprengett egy sort, hogy a populista ideológiákban nem működik a társadalmi egyeztetés a szereplők között, és a vezér közvetlenül képviseli a nép akaratát. Magyar Bálint véleménye szerint Orbán Viktor miniszterelnök populista eszközöket alkalmaz. Ehhez kapcsolódóan azzal a példával élt, hogy a fővárosi hajléktalankórházat meg akarja szüntetni, mert nem érdekli, mi lesz az emberekkel. Mondókájában kiemelte: ez a lépés támadás a társadalmi kohézió és a szolidaritás értékrendje ellen, és ezek a populista mozgalmak is ezt képviselik. Hozzátette: ezek a mozgalmak felszámolják a társadalmi szolidaritást, azt a kapcsolatot, ami az állampolgárok és a politikusok között létrejött. Ez az, amit Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor véghez vittek, és amit Donald Trump megkísérelt végrehajtani.
Az ellenzéknek nincs kiforrott világnézete, nem tudni, mit képviselnek
Nyáry Krisztián író, a Líra kreatív igazgatója meglepő módon elfogultság nélkül fogalmazta meg véleményét bizonyos kérdésekben. Az író úgy véli, ma szitokszó a liberalizmus, pedig a magyarok tizennégy százaléka liberálisnak aposztrofálja magát. Szerinte sok ember egyetért a liberális értékekkel, és maguk is liberálisok, de nem sorolják magukat közéjük.
A jelenlegi kormánypárt oldaláról a liberális a baloldalira alkalmazott szitokszó
– jelentette ki. Nyáry kifejtette: manapság mindkét politikai oldalon szitokszó a liberális, de ennek ritkán van köze a valódi liberalizmushoz. Szerinte régen volt ennyire elmérgesedve a közbeszéd, és ezen nincs is meglepődve. Nyáry Krisztián azt is kifejtette, hogy az utóbbi tíz-tizenöt évben létrejött magyar pártok egyike sem képvisel kiforrott világnézetet, nem lehet megmondani, mi a Momentum, a Párbeszéd és a Jobbik ideológiája. Meglepően nyíltan vetette oda ezt a kritikát, és azt is hozzáfűzte, hogy – ahogyan ő fogalmazott – azért a Fidesz sem tudja, mi a pontos ideológiája, mert a napi praxis hozza meg azt, mit képvisel. Szerinte a párt keveredik az akár szélsőjobboldali ideológiával is, de egyre kevésbé mutatja egy konzervatív párt képét.
Magyar szerint hasznot húznak mások nyomorából
A koronavírus-járvány kezelése szinte fő téma volt a beszélgetés során. A volt SZDSZ-es Magyar Bálint szidalmazásból jelesre vizsgázott, ugyanis úgy látja, a járvány a rendszerek lényegét mutatta meg: erős államra van szükség ebben az időben, majd hozzátette:
a mi államunk nem erős, hanem erőszakos
– utalt a magyar kormányra. Magyar bicskanyitogató stílusban sorolta képtelen ötleteit, miszerint – ahogyan ő fogalmazott – a kormány kirabolja “a harctéri sebesülteket”. Elmondta, hogy miközben az átoltottságban élen jár az ország Európában, miközben a halálozások az egekben vannak. Magyar úgy véli, a probléma az, hogy a rendszer
monopolizálja egyrészt az információkat, gyermekként, alattvalóként tekint az állampolgárra (…) Az egész Európai Unióban a legnehezebb hozzáférni valós adatokhoz
– fejtette ki. Példaként megemlítette, hogy egy település polgármestere nem tudhatja meg azt, a településén hányan fertőződtek meg. Szerinte “A minden élet számít” plakátkampány célja az, hogy még nagyobb hasznot húzzanak mások nyomorából – tette hozzá. Magyar Bálint elmélete szerint kiéheztetés zajlik, mert – ahogyan ő fogalmazott – ezt teszik a vállalkozásokkal, és saját tulajdoni körbe emelik át ezeket, hogy azután uniós pénzekkel sokan meggazdagodjanak – fogalmazott. Magyar Bálint szerint a kormány alkalomnak tekinti azt, hogy “a legyengített társadalomból kimazsolázza azokat a javakat, amikre szüksége van”. Magyar leszögezte: ez a rendszer személyes vagyonosodásban érdekelt.
Donáth szerint az unió is hibázott, de azért mégsem
Donáth Anna EP-képviselő (Momentum) úgy véli, hogy az uniós vakcinabeszerzéseknél is az átláthatóság a kulcsa mindennek. Leszögezte: Magyarország itt bukott meg elsősorban, hiszen “mismásolnak az adatokkal, és politikailag manipulálnak”. Ezen felül már csak az hiányzott volna a mesterkélt és meggyőzőre hajazó beszédéből, ha sírt volna egy sort azon, hogy “azorbánék” nem hallgatnak az ellenzékre a járványkezelés során.
Semmiben sem tudunk már megbízni, egyik nap ezt mondják, másik nap, azt
– vetette oda Donáth, aki arról is beszélt, hogy a járványhelyzetben a kormány ennél nem tehetne veszélyesebbet. Donáth szerint az unióval szembeni kritikája ugyanez:
nem mondhatjuk azt, hogy az unió elrontotta a járványkezelést, és nem tett volna semmit, de azt sem mondhatjuk, hogy minden tökéletesen történt.
Az oltóanyagok szétosztása kapcsán elmondta, hogy
rengeteg hibát vétett az Európai Bizottság, de Magyarországon most nem lenne más nyugati oltóanyag, ha nem állapodnak meg, hogy egységesen osztják szét az európai beszerzést a tagállamok között.
Azt is kifejtette, mekkora siker az, hogy a közös helyreállítási alap (RRF) három hónap alatt megszületett, hiszen hatezer milliárd forint érkezik majd az országba. Érdekes módon Donáth kifejtette, hogy amikor a Bizottság szerződött a beszállítókkal, az nem volt transzparens. Hozzátette:
európai parlamenti képviselők hetekig verték az asztalt, hogy betekinthessenek ezekbe a dokumentumokba, majd minden frakcióból egy ember kapott negyven percet többszáz oldalas dokumentumok megtekintésére úgy, hogy nem készíthettek róla felvételt, egy toll meg egy papír lehetett náluk. És ki volt takarva minden fontos adat belőle, merthogy üzleti titok.
Donáth szerint éppen ezért is minimum elvárás a transzparencia egy járványhelyzetben, de az unió ezt nem tette meg. Szerinte
ezt tudja meglovagolni jól az Orbán-kormány is, újjal mutogatni Brüsszelre. Talált egy hibát, miközben ugyanazt kritizálja, amit ő maga sem tart be itthon.
Donáth szerint partnerként kell kezelni az embereket, mert azt kérik tőlük, hogy adják fel a legelemibb szabadságukat: ne menjenek ki, ne találkozzanak a családjukkal. Szerinte ilyet nem lehet elvárni senkitől, úgy, hogy közben nem mondják el, miért kérik ezt. Donáth nagy vidáman arról is mesélt, nem tudja hibáztatni a fiatalokat azért, mert megszegik a szabályokat, hiszen tönkremegy a mentális egészségük. Szerinte más országokban van párbeszéd, és azokban más a helyzet. Donáth közölte: alapvető társadalmi mentalitásbeli különbség van a svédek és a magyarok között, mert a svédek értették mit kell tenni, még akkor is, amikor tudták, nem zárnak be üzleteket.
Magyar szerint a kormány azért küzd, hogy minél többet lopjon
Magyar Bálint szerint a kormány nem az adott helyzetet kezeli, hanem a hatalmat koncentrálja. Úgy gondolja: a társadalom kiszolgáltatott, és a cél – ahogyan ő fogalmazott –, hogy a kormány bebetonozza a hatalmát, miközben vagyonokat lop el. Magyar hangsúlyozta azt, hogy szerinte felszámolták a járványügyi hatóságokat, és kiürítették a kórházi ágyakat. Magyar felcsapott járványügyi szakértőnek is, és azt sérelmezte, hogy a kormány megtagadja a tömeges tesztelést, amit ő foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetésnek minősítene. Hozzátette: küzd a kormány, de nem az emberek életéért, hanem azért, hogy minél többet lopjon. Ezen a ponton a volt SZDSZ-es Horn Gábor visszakozni kezdett, finomítani kezdte Magyar szavait, és szinte megvédte a kormányt Elmondta: nem hiszi, hogy egy kormány is emberek halálát kívánná.
Kormányzóképesség kell, nem előválasztás
Magyar Bálint szerint a kormánnyal szembeni elégedetlenség nem lesz elég az ellenzék győzelméhez 2022-ben. Magyar úgy tűnik az ellenzék jelenlegi legfőbb kritikusaként tanácsokkal látta el őket: veszélyes az ellenzéki előválasztás, mert a szavazói elvárás a kormányzóképesség felmutatása. Káosz és összevisszaság várható, és ha nyernek 2022-ben, akár egy, a Szlovákiában kialakult helyzethez hasonló válság is elképzelhető. Az ellenzék csakis az előválasztásra koncentrál, nem lehet őket komolyan venni – mondta el. Magyar szerint jó kérdés, hogy az emberek el tudják-e majd hinni, hogy az ellenzék képes az együttműködésre.
Rohadt kemény helyzet következik akkor, ha ez ellenzék nyerni tud
– mondta arra utalva, hogy szerinte a Fidesz-KDNP mindent elkövet majd, hogy akadályokat gördítsen eléjük.
Forrás: PS, kiemelt kép:MTI/Földi Imre
Facebook
Twitter
YouTube
RSS