A koronavírus-járvány jelenlegi szakaszában alighanem a vakcinák körül forog a világ közvéleménye, de az átoltottság, a beszerzési nehézségek és az oltási hajlandóság mellett legalább ugyanolyan, ha nem fontosabb kérdés volt, hogy akik beoltottakként fertőződnek meg képesek-e továbbadni másnak a vírust. Kemenesi Gábor magyar kutató áttörő jelentőségű fejleményről számolt be – írja az index.hu.
A Pécsi Tudományegyetem virológusa a szerdai Vakcina Híradó című Youtube-videójában számolt be a közvéleményt foglalkoztató kérdést eldönteni képes kutatásról.
Kemenesi Gábor egy másik vizsgálatot is említett, amelyről már korábban posztolt: 2500-4000 fős mintán, folyamatos teszteléssel vizsgálták a Pfizer- és Moderna-vakcinákkal beoltott embereket az USA-ban 2020 decembere és idén március között – idézi fel a portál. A cél ugyanaz volt, mint Izraelben: kideríteni a tünetmentes fertőződés kockázatát. Azt találták, hogy az első oltás után 14 nappal a beoltottak 80 százaléka védett lett a tünetmentes fertőzéssel szemben is, a második dózis után pedig már a 90 százalékuk szerzett ugyanilyen védettséget.
Ez kegyetlenül jó hír, ugyanezt látjuk az izraeli adatokban is, és ezért zsugorodik náluk a járvány
– fogalmazott a kutató, s hozzátette, a vírus ugyan ettől még megmaradhat közöttünk, de tizedakkora mértékben, mint korábban – zárul az index cikke.
Forrás: index.hu; Fotó: MTI/EPA-KEYSTONE/Laurent Gillieron
Facebook
Twitter
YouTube
RSS