Világszerte mintegy 29,8 millió ember kényszerül arra, hogy rabszolgaként éljen – olvasható a Walk Free nevű ausztrál alapítvány csütörtökön közzétett tanulmányában. Magyarország, Csehországgal megosztva az 54. helyen áll a “rabszolgatartó” országok népességre kivetített globális listáján az index szerint 34-38 ezer rabszolgasorban élő személlyel.
A 162 országot vizsgáló jelentés a modern rabszolgaság számos formáját megemlíti, így az emberkereskedelem, a kényszermunka, az adósrabszolgaság, a kényszerházasság és a gyermekekkel való visszaélés a fegyveres konfliktusok idején ugyancsak a cselekvési szabadság hiányából adódó kizsákmányolás kategóriájába tartozik. A tanulmány szerint modern rabszolgaság áldozata, akit megfosztanak a szabadságától, mások tulajdonaként tekintenek rá, tehát elcserélhető, eladható vagy éppen elpusztítható.
A Global Slavery Index 2013 című jelentés szerint a nyugat-afrikai Mauritániában a legrosszabb a helyzet, ugyanis az ország népességéhez képest ott a legnagyobb az életüket rabszolgaként tengetők aránya. Az abszolút adatokat tekintve Indiában a legmagasabb a rabszolgasorban élők száma, mintegy 14 millió ember.
Magyarország, Csehországgal megosztva az 54. helyen áll a “rabszolgatartó” országok népességre kivetített globális listáján az index szerint 34-38 ezer rabszolgasorban élő személlyel. A környező, illetve térségbeli országok közül Ausztria a 150. helyre, Szlovákia és Lengyelországa egyaránt a 61. helyre, Bulgária az 56. helyre került.
Az első helyen álló Mauritániában a szolgaság intézménye mélyen gyökerezik a társadalomban: a “rabszolgatartók” utódai ugyanúgy megöröklik a tulajdonukban lévő családokat, mint más vagyontárgyakat, a szolgasorban élők gyermekei pedig ugyanúgy kizsákmányoltak maradnak.
A népességhez viszonyított ranglista második helyén Haiti áll, a harmadik helyet pedig Pakisztán foglalja el, míg az abszolút számokat tekintve Indiát Kína követi 3 millió és Pakisztán 2,1 millió “rabszolgával”. Azonban nem csupán ázsiai és afrikai országok találhatóak a listák első harmadában, a 3,5 millió főt számláló Moldova a hatodik a népességükhöz viszonyítva legtöbb rabszolgát tartó országok rangsorában, Oroszország pedig a népességre kivetítve félmillió “rabszolgával” a tizedik helyen áll a listán.
A Walk Free nevű alapítványt Andrew Forrest ausztrál, nyersanyagokkal foglalkozó üzletember alapította néhány hónappal ezelőtt. A kezdeményezés célja a modern rabszolgaság felszámolása. A csütörtökön közzétett tanulmány egyik társszerzője Kevin Bales amerikai szociológus és antropológus, aki évek óta a rabszolgaságot kutatja.
A Global Slavery Index 2013 adatait a kutatók az emberkereskedelem, a gyermekek és fiatalkorúak körében tapasztalható házasodási arányok, valamint az UNICEF, kormányzati és civil szervezetek jelentései és nyilvános statisztikák alapján állították össze.
MTI / fotó: eushortfilmfestival.com
A 2012 telén egy magyarországi tanyán készült rövidfilm egy “csicskasorban”, azaz rabszolgasorban élő férfi megrázó történetét, s életkörülményeit mutatja be. Készítői hosszas vívódás után döntöttek úgy, hogy a rejtett kamerával készült felvételt nyilvánosságra hozzák, tekintettel arra is, hogy a főszereplő maga is fontosnak tartja e felháborító, s számos áldozatot érintő bűncselekménytípus megismertetését, illetve felszámolását. A szinte kizárólag cigány elkövetők által magyar áldozatok sérelmére elkövetett “csicskáztatás” (rabszolgatartás) jelenségének létezését cáfolhatatlanul bizonyító dokumentumot (ezt a flmet) is felhasználva Morvai Krisztina büntetőjogász, EP képviselő 2012. szeptemberében komplex bűnmegelőzési, bűnfelderítési és áldozatsegítő stratégia megalkotását kezdeményezte a kormánynál és az Országos Rendőrfőkapitánynál.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS