Az operatív törzs szerdai tájékoztatóján portálunk kérdéseire reagálva Müller Cecília az otthonukban gyógyulókat is hasznos tanácsokkal vértezte fel. Azt kérte az érintettektől, amennyiben a betegség tüneteit észlelik magukon vegyék fel a kapcsolatot a háziorvosukkal, aki felírhatja favipiravirt, amely a vírus szaporodását gátolja, ugyanakkor célszerű minden lehetséges módon, például vitaminok szedésével erősíteni a szervezetünk általános állapotát is, különösen fontos ilyenkor a C és a D vitamin szedése. Feküdjünk sokat, szellőztessünk gyakran, fogyasszunk legalább két liter folyadékot és könnyű sok zöldséget és gyümölcsöt tartalmazó ételeteket. Legyen otthon Ibuprofén lázcsillapítónk, amennyiben a láz több napon át fennállna ismét konzultáljunk a családorvossal, nehézlégzés vagy rendkívüli rosszullét esetén, azonban azonnal a mentőket tárcsázzuk, hiszen számos példa tanúsítja, hogy hirtelen, gyorsan tud rosszabbodni a betegek állapota.
A koronavirus.gov.hu oldalon közölt friss adatok szerint az elmúlt 24 órában 1933 az új fertőzöttet regisztráltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 693 676 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 311 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 22 409 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 419 152 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 252 115 főre emelkedett.12 202 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1407-en vannak lélegeztetőgépen. A szakemberek szerint a járványt leginkább a vakcinákkal lehet megfékezni, ezért folyamatosan zajlik hazánkban az oltás, a beoltottak száma 2 536 751 fő, közülük 1 005 936 fő már a második adagot is megkapta. Magyarország a második az uniós oltási ranglistán. A magyar lakosság 25 százaléka már kapott oltást, szemben az uniós 13 százalékos átlaggal.
Hazánk a legfeszesebb oltási tempót diktálja Európában
Az operatív törzs szerdai tájékoztatóján György István az oltási program aktuális állásáról szólva megjegyezte, hogy hazánk a legfeszesebb oltási tempót diktálja Európában.
Már minden negyedik magyar ember megkapta a koronavírus elleni első vakcinát
– jegyezte meg az oltási munkacsoport vezetője, aki arról is, hogy lehetőség nyílik a korlátozások fokozatos feloldására.
Joggal bízhatunk benne, hogy a lakosság átoltottságával a járvány is gyengülni fog
– érvelt György István.
Minden egyes beoltottal közelebb kerülünk ahhoz, hogy az életünk visszatérjen a normális kerékvágásba
– tette hozzá, majd hangsúlyozta, hogy az első körben beoltott egészségügyi dolgozók és az idősotthonok lakói körében jelentősen csökkent a fertőzések száma. Szólt arról is, hogy már az aktív korosztályt is oltják hazánkban, arról is beszámolt, hogy több mint százezer pedagógus kapta meg az oltást. Kiemelte, hogy csütörtökön kezdődik a pedagógusok második körös oltása, melyre már több mint százezer érintett kapott behívót.
Több mint hétszázhúszezer oltást adtak be a múlt héten. Ez kimagasló teljesítmény.
– összegzett György István, aki mindenkit arra biztatott, hogy, aki még nem tette meg regisztráljon a vakcináért. Arra is rámutatott, hogy továbbra is a vakcinák mennyisége határozza meg az oltás ütemét és több mint másfél millióan még mindig várnak a védőoltásra.
Fokozatosan indul a nyitás
Kiss Róbert kiemelte, hogy a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozata lépett hatályba, ennek értelmében este tíz órától reggel ötig lesz kijárási korlátozás és életbe lép a négyzetméter alapú szabályozás az üzleteknél. Arról is beszámolt, hogy közel ötszáz emberrel szemben intézkedtek a rendőrök a maszkviselési szabályok megsértése miatt, és ideglenesen három vendéglátóhelyre is lakat került a járványügyi előírások megszegése miatt.
Sokan szorulnak kórházi kezelésre
Az országos tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy a járványügyi adatok továbbra sem kedvezőek még Magyarországon, több mint tizenkétezren vannak kórházban és közel ezerötszázan szorulnak gépi lélegeztetésre. Elmondta, hogy három-négy százalék azok aránya, akiknek nincs ismert krónikus egészségügyi problémájuk mégis súlyos esetükben a betegség lefolyása. Kiemelte, hogy az elhízás és a cukorbetegség komoly rizikófaktornak számít.
Pfizer-vakcinát kapnak a pedagógusok
Arról is tájékoztatott, hogy a ma érkező Pfizer-vakcina egyből az oltópontokra kerül, ebből folytatódik a pedagógusok oltása. Az AstraZeneca vakcináját övező bizonytalanságok miatt Müller Cecília kiemelte, hogy az Európai Gyógyszerügynökség ma, vagy legkésőbb a holnapi napon nyilatkozik az AstraZenecáról, ezt a magyar hatóságok is figyelembe veszik és ezt követően döntenek a vakcina további alkalmazásáról.
Hamarosan tetőzhet a járvány
Az országos tisztifőorvos hangsúlyozta, reméli, hogy hamarosan tetőzni fog a járvány egyúttal fokozott óvatosságot kért mindenkitől.
Tartsuk a távolságot, ne vigyük a gyerekeket bevásárolni, ne egy családi program legyen a vásárlás, részesítsük előnyben a kártyás fizetést
– javasolta a szakember.
Hasznos tanácsok az otthonukban gyógyulóknak
Portálunk kérdésére az otthon gyógyulóknak azt üzente, ha a betegség tüneteit észlelik magukon, vegyék fel azonnal a kapcsolatot háziorvosunkkal, konzultáljanak a családorvossal, hiszen nem mindegy, hogy meglévő egyéb betegségekhez adódik hozzá a ez fertőzés vagy, egészséges ember kapja el. A háziorvos is felírhatja a favipiravirt, amely a vírus szaporodását gátolja, ugyanakkor a szervezetünknek az általános állapotát is célszerű ilyenkor minden lehetséges módon támogatnunk. Fizikai kíméletre van szükség, ha lehetséges többet pihenjünk, tartózkodjunk ágymelegben. Nem mindegy milyen testhelyzetet veszünk fel. Ahhoz, hogy a tüdő minden részét átlevegőztessük a félig hasra vagy oldalra való fekvés a legjobb pozíció.
Ajánlom a vitaminok szedését, különösen fontos a C és a D vitamin pótlása és legalább két liter folyadékot fogyasszunk naponta
– hangsúlyozta az országos tiszti főorvos, aki azt javasolta, hogy könnyű zöldségekben, gyümölcsökben gazdag ételeket együnk.
Legyen otthon lázcsillapító jellemzően az Ibuprofén tablettát javasoljuk, ezzel illetve hűtőfürdővel is tudjuk a lázat kezelni
– magyarázta Müller Cecília, aki azt is kiemelte, hogy nem szabad megfeledkezni a gyakori szellőztetésről sem, hiszen a köhögés és tüsszentés következtében a vírus részecskéi megülepedhetnek a tárgyakon és még órákon át fertőzőképesek maradhatnak.
Fotó: kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS