Megérkezett a Janssen vakcinája, és már egy oltás elegendő a védettséghez – mondta el Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi keddi sajtótájékoztatóján. Az országos tisztifőorvos kiemelte: ez egy humán adenovírus vektorvakcina, a Szputnyikhoz hasonló, de a technológiája lehetővé teszi, hogy kb. két hét alatt kialakuljon a védettség. Azok is olthatóak vele, akik már átestek a betegségen, és azoknak is adható, akik krónikus betegségben szenvednek. György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az Országos Oltási Munkacsoport vezetője elmondta, hogy az oltási programban nagyobb ütemet tudtak diktálni, mint gondolták: a beoltottak száma 2 969 647 fő, közülük 1 250 582 fő már a második oltását is megkapta. Az átoltottság komoly eredmény a járványból kivezető úton. Magyarország kétszer annyi magyarnál érte el a védettséget, mint az unió legtöbb országában. 4 millió 110 ezer fő jelentkezett eddig oltásra, és a regisztráltak 64 százaléka meg is kapta az oltását – tette hozzá.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy minden igyekezetükkel azon vannak, hogy megszakítsák a fertőzési láncot. Az oltási munkacsoportok megvédik a fogékony szervezetet a fertőződés ellen azzal, hogy beadják a vakcinát. Az új koronavírus és annak mutánsai azonban óriási kihívást jelentenek az egész világnak, mert növekedik a variánsok fertőzőképessége. Ezek nagyobb veszélyt jelentenek, mint az eredeti vírus – tette hozzá. Müller Cecília szerint ez egy hármas veszélyességű kórokozó: súlyos megbetegedést okoz, a gyógyítása nehéz, akadályokba ütközik és sok múlik azon, milyen fogékonyságú szervezetre talál rá. Hozzáfűzte: a védőoltás beadásával a fogékony szervezetet teszik kevésbé fogékonnyá, így ha jelen is van a kórokozó, és létrejön a fertőződés, létrejön az immunreakció is. Óriási jelentősége van annak, hogy viszonylag rövid időn belül elérhetővé váltak a különböző vakcinák, és segítenek ebben.
Megérkezett a Janssen vakcinája Magyarországra
Mindegyik hatásos és biztonságos
– mondta el a vakcinákról Müller Cecília, majd hozzáfűzte: minél több vakcinára van szükség hazánkban, ezért is örömteli az, hogy már hatféle vakcina áll rendelkezésre Magyarországon. Megérkezett a Janssen vakcinája, és már egy oltás elegendő a védettséghez. Az országos tisztifőorvos kiemelte: ez egy humán adenovírus vektorvakcina, a Szputnyikhoz hasonló, de a technológiája lehetővé teszi, hogy kb. két hét alatt kialakuljon a védettség. Azok is olthatóak vele, akik már átestek a betegségen, és azoknak is adható, akik krónikus betegségben szenvednek. Elmondta azt is, hogy, ha nincs más ellenjavallatt, akkor 18 év felettieknek adható ez a vakcina. Az egyszerű alkalmazhatósága miatt oltóbuszokon fogják beadni őket. Müller Cecília leszögezte: a várandósság és a szoptatás ennél a vakcinánál még ellenjavallt, mert nem rendelkeznek róla elegendő tudással. Ha valaki megkapja a Janssen vakcináját, természetes, hogy felléphet oltási reakció: jellemzően előfordulhat bőrpír, duzzanat, fejfájás és akár láz is előfordulhat, ezért fontos, hogy legyen otthon lázcsillapító. Ezek természetes reakciók, ugyanakkor átmenetiek és enyhék. Müller Cecília továbbra is azt kéri, hogy mindenki regisztráljon az oltásra, mert ezzel is elkerülhetőek a torlódások: így tudják biztonságosan megszervezni a védőoltások beadását, és azt, hogy tömeg gyűljön össze. Az ott dolgozók is mindent megtesznek a gördülékeny folyamatokért – fűzte hozzá.
Tetőzik a harmadik hullám
A járványügyi adatokat elemezve megállapítható, hogy tetőzik a harmadik hullám – fejtette ki Müller, aki elmondta, hogy hét, vagy 14 napos mozgó átlagot vesznek figyelembe, mert akkor láthatóak tendenciák a dimanikát illetően. Még mindig sok a beteg, annak ellenére, hogy kiváló a kezelés, amelyben részesülnek. A brit mutáns olyan súlyos megbetegedést eredményez, hogy kórházi kezelésre szorul sok fiatal is – tette hozzá. Az országos tisztifőorvos arról is beszélt, hogy sok hír jelenik meg, amely teljesen ellentétes a valósággal.
Minden gyógykezelésre alkalmas gyógyszer, eszköz rendelkezésre áll a kórházakban
– jelentett ki. Lelkiismeretes munka zajlik, az egészségügyben dolgozóknak pedig hála és köszönet jár. Minden gyógyszeres kezelés és egyéb kezelés ellenére rendkívül rosszindulatú ez a vírus, és gyorsan tönkreteszi a tüdőt és más szerveket is – hangsúlyozta. Az elhunytak egy része nem jelentkezett alapbetegséggel, de jellemzően azoknak van esélye a kevesebb túlélésre, akiknek van más krónikus betegsége. Müller Cecília azt is mondta, hogy
a fertőzési lánc megszakítása rajtunk áll!
Hozzáfűzte: ez úgy érhető el, ha betartjuk a védelmi intézkedéseket, amik segítenek minket a küzdelemben. Gyakorlatilag a járványban sokszorosan történik meg a fertőzési lánc. A vakcina beadását követően még idő kell a védettséghez, és sokan vannak, akik nincsenek beoltva, rájuk vigyázni kell – mondta el a tisztifőorvos.
A posztcovid-szindrómával háziorvoshoz kell fordulni
Müller Cecília arról is beszélt, hogy sok tudományos cikk jelenik meg a posztcovid-szindrómáról: legutóbb a Lancet orvosi hetilap is beszámolt erről. Azt írják, hogy minden harmadik koronavírus-fertőzésen átesett beteg valamilyen tüntet mutat azután is, hogy meggyógyult, és még akár fél évig is fennállhatnak a tünetek. Ezek egy része pszichés, más része szervi problémát jelez. A tisztifőorvos azt kéri, hogy akik átestek a betegségen, és még mindig van tünetük, forduljanak a háziorvosukhoz, kérjenek segítséget, mert ők tudják azt, hogy milyen posztcovid-ellátóhelyre tudják őket irányítani utókezelés érdekében. Müller Cecília szerint lényeges, hogy ne süppedjünk egyfajta önsajnálatba, nagy szükség van arra, hogy megosszuk egymással a tapasztalatokat. Nehéz időszakban vagyunk még mindig. Törődjünk magunkkal, és vegyünk fel egymással a kapcsolatot, beszélgessünk, erősítsük egymást, így a szervezetünket is – mondta el. Mozogjunk, mert ezzel a stresszt is le tudjuk küzdeni, és a szabadtéri mozgás jó hatással van a közérzetre. Figyeljünk egymásra, és oltakozzunk – jelentett ki a tisztifőorvos. Kérdésre Müller elmondta, hogy az, hogy valakinek nincs oltási reakciója a második oltás után sem, szerencsés, de nincs összefüggés a reakció és az oltás között. Nem szükséges, hogy legyen oltási reakció. Arra a kérdésre, hogy az megkaphatja-e a második oltását, aki az első beadása után megfertőződött, Müller azt mondta, hogy az első oltás után még nem alakul ki a teljes védettség. Természetesen be kell adni a második adagot is, de csak a gyógyulás után, így a teljes tünetmentességig várni kell.
Soron kívül oltakozhatnak a bölcsődei, óvodai dolgozók
György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára azt is elmondta az Operatív Törzs tájékoztatóján, hogy regisztrálni kell ahhoz, hogy tudják, kiket kell beoltani. A múlt héten százezer óvodai, és iskolai dolgozót oltottak be, és a köznevelésben dolgozók nyolcvan százaléka élt az oltakozás lehetőségével. A Munkacsoport úgy döntött, hogy azoknak a bölcsődei, iskolai, óvodai dolgozóknak ismét lehetőséget adnak, akik eddig valamilyen okból nem tudtak oltakozni, őket most pénteken, szombaton és vasárnap soron kívül be tudják oltani Pfizer vakcinával. Kb. 30 ezer főt fognak sms-ben behívni – emelte ki. Az oltóbuszok is dolgoznak, ezen a héten még a katonák oltását végzik, de jövőhéttől már újra a lakosság oltását végzik ezek a buszok, mégpedig Tolna megyében. Ma érkezett 28,8 adag AstraZeneca, sokkal kevesebb, mint, amit vártak. 2880 praxis kap egy-egy ampullát. Érkezik a második körös oltásra alkalmas Szputnyik vakcina is, ezeket előbb bevizsgálják, utána lehet kiszállítani a kórházi oltópontokra. 150 ezer Pfizer vakcinával is tudnak oltani a héten. Ma 248 ezer adag Pfizer adag vakcina érkezett meg Magyarországra – mondta el György István. 28 800 adag Jansen vakcina is érkezik hazánkba, ebből csak egy adagra van szükség. György István köszönetet mondott a rendvédelmi dolgozóknak is a munkájukért.
A koronavirus.gov.hu ma reggeli friss tájékoztatása szerint 2837 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 728 078 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 272 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 23 980 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 431 124 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 272 974 főre emelkedett. Hozzátették: 10 818 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1 209-en vannak lélegeztetőgépen.
Forrás: MTI/koronavirus.gov.hu, kiemelt kép: MTI/kormány.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS