A magyar történelem nagy alakjainak élete sokakat érdekel, nem véletlenül népszerűek a legendás történelmi személyiségek életrajzát feldolgozó szak- és szépirodalmi művek. Ám amennyire széles a választási lehetőség, olykor legalább olyan nehéz eldönteni, hogy a sok, olykor egymásnak is ellentmondó tény közül vajon melyik a helyes, a valós. Hunyadi János, a „törökverő” élete is tökéletesen beleillik a fenti jellemzésbe. Talán ezért is esett Nándorfehérvár hősére az Autentika Művészeti Műhely választása, amikor legújabban elkészített történelmi videósorozatában Hunyadi János életét dolgozta fel. Az animációs filmsorozat ötletgazdája és írója, Märle Tamás történelemtanár, a filmkészítés hátterén kívül a tanári használhatóságról, valamint az ismeretterjesztés- és a nemzeti öntudat erősítésének fontosságáról is beszélt portálunknak.
A mostani, Hunyadi János életére vonatkozó videósorozata már nem az első, hiszen tavaly nagy visszhangot kiváltó sorozattal jelentkezett Trianon kapcsán is, „Trianon 10 oka” címmel. Honnan jött az ötlet, hogy videósorozatok segítségével igyekezzen bemutatni egy-egy történelmi eseményt, személyiséget?
Gyakorló pedagógusként, sok időt töltve gyerekek között, elég egyértelműen látszik a helyzet: ha nem érjük el, hogy történelmünk, értékeink odakerüljenek a fiatalok telefonjainak képernyőjére, akkor elveszítjük a felnövekvő generációk kulturális érdeklődését.
Tavaly kézenfekvőnek tűnt a választás, hogy Trianonról beszéljen, hiszen nemzeti sorstragédiánk 100. évfordulója volt. Most mi alapján esett a választása éppen Hunyadi Jánosra?
Hunyadi a magyar történelem egyik legnagyszerűbb alakja, aki egyszerű erdélyi nemesből, hosszú utat bejárva lett az ország kormányzója, és mindezt annak köszönhette, hogy vagyonát, energiáját és életét nem sajnálva folyamatosan az ország védelméért harcolt. Nemcsak a maga korában örvendett országos népszerűségnek, ma is az egyik legkedveltebb történelmi szereplőnk.
Ezért esett rá a választás.
Átfogó kép kialakítása volt a cél
Hunyadi János kapcsán már a származása is több, mint kérdőjeles. Milyen következtetésre juthatnak ennek kapcsán majd azok, akik megnézik a sorozatot?
A Hunyadiak eredete a mai napig szenvedélyes viták tárgyát képezi, éppen ezért igyekeztünk számba venni minden lehetséges verziót. Egy viszonylag új, és véleményem szerint reális elképzelés mellett tettünk hitet, de hogy ez melyik, ahhoz meg kell nézni a sorozat első epizódját!
Milyen eseményeket, történéseket emel ki elsősorban Hunyadi János rendkívül kalandos és különleges életéből, s miért éppen azokat?
Hunyadi egyes csatáinak feldolgozása megtalálható az online térben, viszont úgy gondoltuk, hogy a „törökverő” ennél többet érdemel.
Teljes képet szeretnénk adni ezzel a sorozattal hősünkről. Szót ejtünk származásáról, arról, hogy mitől vált zseniális hadvezérré, harcairól, politikájáról, személyiségéről és megítéléséről is.
Többféle forrásból dolgoztak
Milyen forrásokat használt és használ a videók készítése során? Mi alapján választotta ki ezeket a forrásokat?
Elsődleges célunk az ismeretterjesztés, a nemzeti öntudat erősítése, vagyis új kutatási eredmények helyett a történész szakma által elfogadott tényeket gyűjtöttem össze.
Olyan elismert történészek munkáját használtam fel, mint Kubinyi András, Hidán Csaba vagy Lupescu Radu, de természetesen a korabeli történetírók, Thuróczi, Bonfini és Ransano műveit is áttekintettem.
A videósorozat látványelemei és szerkesztői munkái túlmutatnak egy történelemtanár ténykedésén, egyéb hozzáértést is igényelnek. Kik segítették a munkáját? Miért pont Csőre Gábort választották narrátornak?
A vizuális megjelenés az Autentika Művészeti Műhely összeszokott csapatának munkája.
Csőre Gábor színművészt valójában kinéztük magunknak. Az ország egyik legkiválóbb színésze, szinkronhangját is tömegek ismerik jól, de számunkra a legmeggyőzőbb a Toldi egyszemélyes előadása volt. Nem kellett sokat egyeztetnünk, a magyar történelem iránti elkötelezettsége egy pillanat alatt kiderült.
Gyakorló tanárként is kérdezem önt: a két videósorozat egyfajta oktatási jövőképet is mutat? Más szóval: elképzelhetőnek tartja, hogy az ilyen jellegű videók lehetnek a jövőben a fiatalok megszólításának, figyelemfelkeltésének egyik lehetséges eszközei?
A tervezéskor természetesen szempont volt, hogy ezek a videók az oktatásban is jól használhatóak legyenek. Mivel egy-egy epizód csupán 4-5 perces, ezért illusztráció gyanánt nagyon könnyen beilleszthetőek egy tanítási órába, de akár a teljes sorozat is belefér 45 percbe, mind a hét résszel.
A Hunyadi-sorozat első része
További filmötletek is vannak
Nemrégiben hatalmas visszhangja volt a Magyarságkutató Intézet által készített és bemutatott filmnek, amely a pozsonyi csatát dolgozta fel. A reakciók között a legszélsőségesebb támadások is megjelentek. Beszélgetésünk végén adódik a kérdés: milyen visszhangok érkeztek eddig az önök Hunyadi-sorozatára?
Számtalan pozitív visszajelzést kaptunk kommentekben és üzenetekben egyaránt. Hála Istennek többen kifejezték, hogy sokkal több ilyen sorozatra lenne szükség, voltak, akik fel is vetettek más történelmi személyeket, akikről szívesen látnának hasonló sorozatot. Természetesen a negatív kommentek sem maradhattak el, ahogyan az várható volt, a legtöbb vitát a Hunyadiak származása váltotta ki.
Egy-két román néző hosszas leírásokban igyekszik nemcsak a Hunyadiak oláh származását bizonygatni, de azt is, hogy Erdély ősi román föld. Mások nem győzik kisebbíteni a törökverő érdemeit. Mindenkinek nem tudunk megfelelni, de nem is akarunk.
Nagyon örülünk, hogy a Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Szerencsejáték Zrt. és a zalaegerszegi önkormányzat bizalmat szavazott nekünk, és támogatásukból emléket állíthattunk Hunyadi János teljes életművének a világhálón. A továbbiakban pedig azon vagyunk, hogy más kimagasló történelmi szereplőinkről is sorozatot készíthessünk.
Vezető kép: Autentika Művészeti Műhely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS