Cseh Katalin közösségi oldalán számolt be arról, hogy levelet küldött Josep Borrellnek, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének a Fudan Egyetem budapesti kampuszával kapcsolatban. Az egyetemnek az Orbán-kormány több mint 100 milliárd forintot biztosítana közvetlenül, míg a maradék összeg, nagyjából 440 milliárd forint kínai hitel lenne – írta a momentumos EP-képviselő.
Cseh Katalin az alábbi kérdéseket szegezte Borrellnek:
- Tervezi-e az Európai Bizottság, hogy iránymutatást ad ki a tagállamok számára azzal kapcsolatban, hogy miként küzdhetnek a harmadik országokból érkező, esetleges befolyásolási kísérleteket szemben?
- Tervezi-e az Európai Bizottság a harmadik országból érkező szervezetek és intézmények nyomon követését olyan szempontból, hogy ezek a szervezetek, intézmények veszélyeztetik-e az EU külpolitikai célkitűzéseit?
Végül a momentumos képviselő arra kérte a külügyi főképviselőt, hogy tájékoztassa arról, hogyan próbálja kezelni az Európai Bizottság azt a helyzetet, amikor az intézmény küldő országáról tudni lehet, hogy az európai demokráciák gyengítésére törekszik.
Nem a Momentum az egyetlen ellenzéki párt, amelyik szót emel a kínai egyetem ellen. Korábban többek között Karácsony Gergely is kifejtette ellenérzéseit a Fudan Egyetem kapcsán. Közösségi oldalán például a napokban azt írta: szerinte „meghátrálásra kényszerítették” a kormányt a kínai egyetem ügyében, állítása szerint ugyanis az eredeti tervekben az egyetem a Diákváros helyén szerepelt. Csakhogy, mint Fürjes Balázs több alkalommal is leszögezte, a Diákváros tekintetében nincsen semmi változás. A Déli Városkapu fejlesztési terület északi sarkában valójában üzleti-irodai fejlesztéseket terveztek, ennek a helyére kerül majd a kínai kampusz – hangsúlyozta a kormánybiztos. A Diákváros pedig, aminek épületei az egykori Nagyvásárcsarnok körül és a vízparton lesznek, érintetlen koncepcióval megy tovább – tette hozzá.
Cseh Katalin a főpolgármesterhez hasonlóan kínai befolyásról ír fentebb említett Facebook-bejegyzésében; ezzel magyarázza, hogy az Európai Bizottság alelnökéhez fordult. Nem ez az első ilyen eset a Momentum részéről, hiszen márciusban például a jogállamisági feltételrendszer kapcsán az Európai Parlament jogi eljárást indítását is kilátásba helyezte az Európai Bizottság ellen, mert az EP szerint a brüsszeli végrehajtó testület túl sokat késlekedett az uniós költségvetés védelmére létrehozott jogállamisági feltételrendszer alkalmazásával – írja a Mandiner. A fenyegetőző állásfoglalás támogatói közt szerepeltek a Momentum EP-képviselői, így Cseh Katalin is.
Forrás: Mandiner; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS