Nő a lakosság körében a bizalom és az igény is a védőoltások iránt, úgy tűnik, hogy sikerül eloszlatni a téves információkat – mondta el Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján. Hozzátette: a koronavírus ellen a leghatékonyabb védekezési mód a védőoltások beadatása, nincs idő várni és kivárni, mert a védelem kialakulásához is időre van szükség. Müller Cecília arról is beszélt, hogy ha súlyosabb, elhúzódó volt a koronavírus-betegség, azoknál akik már átestek rajta, az az ajánlás, hogy ki kell várniuk a gyógyulást követően a három hónapot az első oltás beadásáig. Ekkor az adott személy védettnek minősül, mert több ellenanyag termelődött a szervezetében, tehát érdemes kivárni a védőoltás beadásával a három hónapot: nem érdemes visszafogni a szervezet saját védekezését.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján elmondta, hogy már a 4 millió 326 ezret is meghaladja a regisztráltak száma, és az eddig regisztráltak 69%-a már meg is kapta az oltást. Folyamatosan zajlik az oltás, a beoltottak száma 3 317 052 fő, közülük 1 400 703 fő már a második oltását is megkapta. Hozzátette, hogy Magyarországon a lakosság 33,4 százalékát oltották már be, az uniós átlag 18,5 százalék. Nő a lakosság körében a bizalom és az igény is a védőoltások iránt, úgy tűnik sikerül eloszlatni a téves információkat – emelte ki.
A vakcinabeszállításokkkal további lendületet kaphat a védőoltások beadása
Müller Cecília arról is beszélt, hogy bővül az ismeretanyag, és azt tapasztalják, hogy a Magyarországon használt vakcinákról pozitív hírek látnak napvilágot. Müller Cecília szerint a fogékony szervezetek védetté tétele mutatja a kiutat a járványból. Hozzátette: folyamatos az oltóanyagok beszerzése: 68 400 adag Moderna vakcina érkezett tegnap, ezt a második körös oltásokra használják majd, és a háziorvosokhoz is juttatnak belőle. Ma 72 ezer adag AstaZeneca vakcina is érkezni fog, amit a második körös oltásokhoz fognak használni. Szintén ma több mint 200 ezer adag Pfizert, illetve Szputnyikot és Sinopharmot is várnak. A tiszti főorvos elmondta, hogy ezekkel a beszállításokkkal további lendületet kaphat a védőoltások beadása, Müller ezért azt kéri, hogy aki még nem tette meg, az regisztráljon. Kijelentette: most egy enyhe tetőzésnek vagyunk tanúi, de a kórházban fekvő betegek száma még mindig magas, és 980 ember van lélegeztetőgépen. A brit mutáns miatt rendkívül nehéz az ő gyógyításuk.
Még mindig óvatosnak kell lennünk
A tisztifőorvos arról is beszélt, hogy naponta új előírások jelennek meg a betegek ápolásának segítésére. Rendkívül nehéz feladat ez a küzdelem. Hiába áll rendelkezésre minden eszköz, az elhunyt betegeket nem sikerült megmenteni – emelte ki. Müller Cecília elmondta, hogy a szennyvízben a vírus örökítőanyaga még megtalálható. Most egy enyhe csökkenés van, de akkor is az látszódik az adatokból, hogy még mindig óvatosnak kell lennünk. Müller Cecília felhívta rá a figyelmet, hogy továbbra is nagyon fontos a szabályok betartása. Az adatokat figyelembe véve az új fertőzöttek száma 71 százalékkal csökkent az elmúlt héten. A fertőzöttek átlagéletkora 45 év volt az elmúlt héten, ezért is fontos, hogy az oltási tervben ennél a korcsoportnál tartanak. A tisztifőorvos szerint fontos megnézni a járvány dinamikáját, mert országosan 21 százalékkal csökkent az új fertőzöttek száma, legnagyobb arányban Somogy, Tolna és Fejér megyében csökkent. Hangsúlyozta: a koronavírus ellen a leghatékonyabb védekezési mód a védőoltások beadatása, nincs idő várni és kivárni, mert a védelem kialakulásához is időre van szükség. Felhívta a figyelmet arra, hogy vannak második körös behívások, nem véletlenül: hiszen a második oltásokkal válnak védetté a fogékony szervezetek. Müller azt kérte, hogy ne tartsunk az oltási reakcióktól, mert ezek normálisak, a megbetegedés azonban veszélyes.
Az oltás életet ment, kérem, hogy éljenek vele!
– mondta el.
Ki kell várni a három hónapot
Kérdésre Müller Cecília elmondta, hogy a beteget, ha szenved valamilyen betegségben, amíg az tart, nem olthatják be. Különböző variációk fordulhatnak elő, ezért az oltó orvosnak kell meghatároznia, hogy egy-egy konkrét beteg esetén élnek-e a védőoltás beadásával. A betegségen átesettek számára azt javasolják, hogy ha enyhén zajlott a betegség, akkor kevesebb ellenanyag képződik a szervezetben, így olthatóvá válik. Itt javasolt a védőoltás beadása. Ha kórházi ellátást is igényelt a betegség és súlyosabb, elhúzódó volt a betegség, az az ajánlás, hogy ki kell várni a gyógyulást követően a három hónapot. Ekkor az adott személy védettnek minősül, mert több ellenanyag termelődött a szervezetében, tehát kell várni a védőoltás beadásával három hónapot: nem szabad visszafogni a szervezet saját védekezését. Ekkor azt javasolják, hogy tehát várják ki a három hónapot, és nem érdemes “ráoltatni” valakinek a saját immunrendszerére. Müller Cecília szerint a védőoltás erőteljesebb és hosszabb védettséget jelent, ugyanakkor minden esetben az oltóorvosnak kell eldöntenie, beadják-e az oltást.
A koronavirus.gov.hu portál ma reggeli friss adatai szerint 1645 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 754 833 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 199 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 25 580 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 461 181 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 268 072 főre csökkent. 8602 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 980-an vannak lélegeztetőgépen. A járvány harmadik hullámának tetőzése érzékelhető, de a brit vírusmutáns továbbra is ezreket fertőz, ezért a védelmi intézkedések betartása változatlanul fontos. Minden harmadik magyar ember már kapott oltást. Mostmár bármely regisztráltnál csöröghet az oltásra hívó telefon – írják.
Forrás: koronavirus.gov.hu/MTI, kiemelt kép:MTI/kormany.hu/Botár Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS