A fertőzöttek száma szépen csökken, de a járványnak nincs vége. A Sinopharm vakcinája 18 év felettieknek és krónikus betegeknek adható, ha nincs ellenjavallat. Akik már megkapták ennek első adagját, ne foglaljanak időpontot az online időpontfoglalón, mert nekik már biztosított a háziorvosnál a második adag is – közölte Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteki tájékoztatóján. Hozzátette: a várandósok egyelőre nem kaphatják a Sinopharm-vakcinát, ők ezért ne foglaljanak időpontot. Természetesen senki ne foglaljon időpontot, aki aktív beteg vagy más egyéb betegsége aktívan zajlik. György István államtitkár, az országos oltási munkacsoport vezetője kijelentette, hogy az online időpontfoglalót azok tudják használni, akik már regisztráltak és ellenőrizték adataikat.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteki tájékoztatóján elmondta, hogy ismét léptünk egyet előre. Az oltás további gyorsítása érdekében Müller Cecília elrendelte a tömeges oltást a mai naptól azért, hogy mind az oltópontokon, mind a háziorvosnál nagyobb számban tudják felvenni a védőoltást. Első körben 600 ezer Sinopharm-vakcina érkezik az országba. A mostani 35 százalékos átoltottsági arány növelését ez lehetővé fogja tenni. Rajtunk kívül Máltán van még ilyen arányú átoltottság. Müller szerint a fertőzöttek száma szépen csökken, de a járványnak nincs vége. Folyamatosan zajlik az oltás, a beoltottak száma 3 508 846 fő, közülük 1 490 478 fő már a második oltását is megkapta – szögezte le. Müller Cecília arról is beszélt, hogy továbbra is fontos a szabályok betartása, mert a vírus jelen van. A tisztifőorvos kijelentette, hogy az online foglalás lehetősége is segíti az oltást. Hozzátette: még mindig több mint 7000 főt ápolnak kórházban. Ez a szám is napról napra csökken, de gondoskodni kell arról, hogy ne fertőződjenek meg az emberek, ne kerüljenek kórházba. Fontos a védettek számának növelése – tette hozzá.
El kell kerülni a kettős foglalást
A brit mutáns rendkívül agresszív; ez is oka annak, hogy sokan súlyosan megbetegednek. Az egyetlen megoldás a védőoltás felvétele. Ha valaki megfertőződik az első vagy a második oltás után, akkor is elindul az ellenanyag képződése, és beindul a sejtes immunizáció – hangsúlyozta a tisztifőorvos. A védelem nem száz százalékos, de az esély megvan arra, hogy elkerüljük a komoly szövődményeket. Müller Cecília azt is elmondta, hogy sokféle vakcinából lehet választani. A Sinopharm-vakcina kapcsán elmondta, hogy tartalmazza az elölt vírust és sok antigént is, és azt várják tőle, hogy elnyújtottabb védelmet nyújt majd, valamint véd a mutációk ellen. A Sinopharm vakcinája 18 év felettieknek és krónikus betegeknek is adható, ha nincs ellenjavallat. Akik már megkapták ennek első adagját, azoktól azt kéri, hogy ne foglaljanak időpontot, mert nekik már biztosított a háziorvosnál a második adag is.
El kell kerülni a kettős foglalást!
– tette hozzá. Müller szerint a várandósok egyelőre nem kaphatják a Sinopharm-vakcinát, ők ezért ne foglaljanak időpontot. Természetesen senki ne foglaljon időpontot, aki aktív beteg, vagy más egyéb betegsége aktívan zajlik.
A vírus továbbra is jelen van
Azt is elmondta, hogy az újraindítás során nagyon fontos az egyéni felelősség. Sokan örülnek annak, hogy kiülhetnek a teraszokra, lehet fogyasztani ételt-italt, de akkor is vigyáznunk kell magunkra. Ez a nyitás az átoltottságnak köszönhető. Müller Cecília szerint a fogékony szervezetek számát kell csökkenteni, a védettekét pedig növelni – ez fog minket kivezetni a járványból. Továbbra is önkéntes az oltás, de fontos ahhoz, hogy visszatérhessünk a normális élethez. A tisztifőorvos elmondta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központba sok dicséret érkezik, amelyet ezúton is tolmácsolt az egészségügyi dolgozóknak.
A rendőrök a mi bástyáink
Müller Cecília kitért arra is, hogy szeretné megköszönni a rendőrök munkáját: holnap lesz a rendőrség napja. A szolgálat és a védelem a feladatuk, de ez az elmúlt év őket is új kihívások elé állította. Ők a lakosság érdekében tett intézkedéseik betartásában segítenek, ellenőrzik a karanténban lévőket, a határokat, és ezt a mindennapi munkájuk mellett teszik.
Ők a bástyáink, és hálásak vagyunk azért az áldozatért, amit nap mint nap hoznak
– mondta el. Müller Cecília kérdésre azt is elmondta, hogy azért kaphatják meg csak a Pfizer vakcináját a 16–18 évesek, mert ez a nemzetközi javaslat. Cél az, hogy elérhető vakcina legyen a fiataloknak is; egy-egy csoport alkalmazhatóságára vonatkozóan vannak előírások, és most ennek megfelelően járnak majd el.
Már lehet foglalni az online időpontfoglalón
György István államtitkár bejelentette, hogy az oltási program online időpontfoglalója elindult. Az online időpontfoglalót azután nyitotta meg az országos oltási munkacsoport, hogy azt az utóbbi két nap alatt sikeresen tesztelte. Az időpontfoglalót a kórházi oltópontokon történő oltásokra lehet használni. Jelenleg április 26., hétfő, 27., kedd, 28., szerda napokra lehet oltási időpontokat foglalni a Sinopharm-vakcinával történő oltásokra. Az időpontfoglalót csak az oltásra regisztráltak tudják használni, közülük is csak azok, akiknek a regisztrációja már érvényesítve van, tehát a regisztrációkor megadott adataikat már ellenőrizték. Hozzátette: az időpontfoglaló kezelése egyszerű, a taj-szám és születési dátum megadásával tudnak belépni a regisztráltak, majd kiválaszthatják, hogy melyik napon, hány órakor, melyik településen, és ott melyik kórházi oltóponton szeretnék megkapni az oltást. A regisztráltakat arra biztatják, hogy mielőbb foglaljanak időpontot. György István azt mondta, hogy aki a megadott három nap valamelyikén szeretne oltást kapni, az mielőbb foglalja le az időpontot! Az oltásra szükséges vinni a személyi igazolványt, a taj-kártyát, a kitöltött és kinyomtatott hozzájáruló nyilatkozatot, és lehetőleg a kinyomtatott foglalás-visszaigazolást. György István felhívta rá a figyelmet, hogy még mindig 1,3 millió regisztrált vár oltásra. Az államtitkár szerint sikeres az oltási program, és azt kérte, éljenek minél többen az oltás lehetőségével.
A koronavirus.gov.hu oldal ma reggeli friss adatai szerint 3427 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 764 394 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 207, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 26 208 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 474 147 fő, az aktív fertőzöttek száma pedig 264 039 főre csökkent. 7177 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 844-en vannak lélegeztetőgépen.
Forrás: koronavirus.gov.hu, MTI; Kiemelt kép: MTI/kormany.hu/Botár Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS