Viszonylag szép az idő, az emberek pedig érzik, hogy eljött a fellélegzés és újrakezdés ideje. Ma nyitnak a teraszok, jövő héttől állatkertek, fürdők, múzeumok. Szép lassan visszatér az élet, megindulnak befagyott gazdasági szektorok, és a gyász fájdalma is remélhetőleg enyhülni fog. Ezekben a némi reményt jelentő időkben, Gyurcsány Ferenc és társai ízléstelen, örökké az elhunytak számával pedálozó ön- és közveszélyes halálkampánya több, mint gusztustalan, hangulatkeltő retorikai trükk. Hatalmas hazugság az az állításuk is, hogy hazánk első az uniós átlagban a halálozások számát tekintve. Ugyanis a hivatalos számok tükrében jól látható, hogy a 2021-es év első 12 hetében 6,6 százalékkal emelkedett a 2019-es adathoz képest a halálozások mértéke. Eddig az EU tizenhat országából van erre vonatkozó adat, és ezek közül Magyarország a kilencedik helyen áll. Windisch László, a KSH elnökhelyettese szerint a járványkezelés hatékonyságát ez a többlethalálozási adat pontosabban mutatja, mint az egyes országok által szolgáltatott koronavírusos halálesetekre vonatkozó számok összehasonlítása.
Kedves Klára, Feri, Bandi és a többiek! Tudom, hogy nagyon fáj, és egyáltalán nem tesz jót a progresszív, modern és európai értékeket valló politikai áramlatoknak, azaz Nektek, ha hazánk – ezer sebből vérezve – de kikeveredni látszik a koronavírus tüskéinek fojtó szorongatásából. Tesszük ezt talán előbb is, mint európai harcostársaink. Természetes, hogy ez kellemetlen Rátok nézve.
Az oltás ellen már nem lehet hergelni, a szülők kezdik unni az iskolanyitás körüli balhét, és a vírussal kapcsolatos adatok is javuló tendenciát mutatnak, már ami az új fertőzöttek számát illeti. Ilyenkor érdemes másra helyezni a hangsúlyt, máshogy illik kelteni a hangulatot. Semmi sem alkalmasabb egy jó kis riadalomkeltésre, mint nap mint nap az emberek alá dörögni a halálozási adatokat.
Csakhogy, ha már számok és statisztika, érdemes egy kicsit utánajárni a dolgoknak. A Magyar Nemzet megtette ezt, helyettetek is. Windisch László, a KSH elnökhelyettese a lapnak hangsúlyozta, hogy
a járványkezelés eredményét nem lehet egyetlen mutató által kifejezni, értékelni. Az ugyanakkor biztos, hogy a többlethalálozási adatok vizsgálata pontosabb képet fest, mint az egyes országok által szolgáltatott, koronavírus okozta halálozásra vonatkozó statisztikák. Előfordulhat, hogy egyes államokban az adatok nem kerülnek be megfelelően a rendszerbe. Litvánia és Szlovákia például csak a 2020. évi többlethalálozás mintegy harmadát számolta el a koronavírus következményének. Az ezen felül is jelentős halálozási többletre egyelőre nincsen ezen országok részéről magyarázat. Mivel olyan esemény, például háború vagy más jelentős járvány nem ismert, ami magyarázatot adhatna ilyen mértékű halálozási növekedésre, ezért nem kizárható, hogy valójában több országban is magasabb lehetett a tényleges Covid-halálozás, mint a hivatalosan jelentett esetek.
Hazánkban 2020-ban a többlethalálozás 86 százalékát teszik ki a hivatalosan a koronavírus következményeként elismert halálozások, míg a legtöbb EU-s tagállam esetében jóval jelentősebb az eltérés. Hét olyan uniós ország van, amelyek a többlethalálozás felét sem ismerik el Covid-halálozásként. Az elnökhelyettes szerint
hiába számol hivatalosan a WHO módszertana alapján egy tagállam, ha valamiért nem ülteti át pontosan a gyakorlatba ezt a metódust. Márpedig sok esetben vélhetően erről van szó, mivel nem lehet más magyarázatot adni arra, hogy ugyanúgy megnő valahol a halálozás, mint a többi államban, de csak az emelkedés feléről ismerik el, hogy a koronavírus következménye volt.
Így kedves Feri, Klára, Bandi és a többiek, kiderül, hogy Magyarország az uniós középmezőnyben van a többlethalálozások terén. Pont. Eddig tizenhat uniós tagállamból van legalább tizenkét hétre adatunk. Ezek közül a középmezőnyben, a kilencedik helyen állunk. Előttünk van Németország, Franciaország, és a svédek, mögöttünk Spanyolország, Lengyelország, Portugália. BezzegRománia és BezzegAusztria nem küldött adatokat. S még egy fájó adalék, kedves Feri, Klára, Bandi! Svédország csak egy hajszálnyival, három tizeddel előz meg minket, viszont a spanyolok utánunk jócskán, négy százalékkal rosszabb helyen állnak. Tudom, nehéz ezt megemészteni, de nem féltetek titeket, találtok más, jobb témát is magatoknak!
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Daily Mail/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS