Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontja egy internetes oldal segítségével próbálják feltérképezni a Hyalomma kullancsok terjedését. Az ökológusok a kullancsfigyelo.hu-ra beérkező lakossági információk segítségével monitorozzák az Európában is egyre gyakrabban előforduló, emberre rendkívül veszélyes faj hazai jelenlétét – közölte az MTI.
Az ELKH közleményében olvasható, hogy a klímaváltozás az élőlények vándorlását elindította; ennek egyik következménye a Hyalomma kullancsok megjelenése. Találtak már ilyen fajt Csehországban, Németországban és Svédországban is. Az eredetileg Magyarországtól délebbre őshonos kullancsok többféle veszélyes kórokozót képesek hordozni és terjeszteni, köztük a krími-kongói vérzéses lázat okozó vírust is. Az Európában is egyre gyakrabban előforduló krími-kongói vérzéses láz komoly gondokat okoz a kullancs eredeti élőhelyén, ahol esetenként fertőzési gócpontok is kialakulhatnak. A betegség ezeken a területeken jelentős egészségügyi kihívást jelent, mivel kiemelkedően magas, nagyjából harminc százalékos halálozási aránnyal jár.
A közlemény szerint a Hyalommák a hazánkban élő kullancsokhoz hasonlóan vérszívás útján táplálkoznak. Eredeti élőhelyükön, a Földközi-tenger mentén, Afrikában és Ázsia déli részén, gyakran tömegesen élősködnek lovon, szarvasmarhán, de előfordulnak kisebb testű állatokon, valamint az emberen is. A vérzéses láz az emberek körében a vírussal fertőzött állatok feldolgozása, fogyasztása során, illetve fertőzött vérrel érintkezés útján terjed. Az Ökológiai Kutatóközpont azt kéri a lakosságtól, hogy az idei kullancsszezonban talált példányokat a megszokottnál tüzetesebben figyeljék meg és amennyiben Hyalomma egyedet találnak, jelezzék azt a kutatóknak. A Hyalommák jellemzőikben eltérnek a Magyarországon megszokott kullancsoktól: nagyobb a testméretük, valamint sávozott lábuk van.
Forrás: ATV; Fotó: MTI/Sóki Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS