A kínai és az orosz vakcinát milliók kapták már meg az Európai Unión kívül. Európai érdek is tehát, hogy ne bezárkózó hozzáállás jellemezze a zöld igazolványokról szóló végső döntést – mondta a Magyar Nemzetnek adott interjúban Hidvéghi Balázs azzal kapcsolatban, hogy a múlt héten az Európai Parlament kialakította saját álláspontját az európai Covid-igazolványokról. A Fidesz EP-képviselője az AstraZeneca elleni uniós perről, illetve Angela Merkel frissen elhangzott kritikájáról is beszámolt a lapnak. Hidvéghi Balázs arról is beszélt, hogy az Egészségügyi Világszervezet a Sinopharm-vakcináról szóló, napokon belül esedékes döntése változtathat-e a keleti oltóanyagok megítélésén Brüsszelben.
Mint ismert, az Egészségügyi Világszervezet rövid időn belül vészhelyzeti alkalmazásra ajánlhatja a kínai Sinopharm-vakcinát. A lap ezzel kapcsolatban azt kérdezte a politikustól, hogy ez a döntés véleménye szerint változtathat-e az EU keleti vakcinákhoz való hozzáállásán. Hidvéghi Balázs válaszában kifejtette, az egész EU-ban megbénult a normális élet, így egyetlen szempont kellene, hogy a döntéshozók szeme előtt lebegjen: az, hogy hatékony és biztonságos-e az adott vakcina. A gyártó országgal fennálló politikai viták, ideológiai különbségek most másodlagosak, egy globalizált világban nem tartható álláspont, hogy ideológiai megfontolásból diszkriminálunk egyes oltóanyagokat. A politikus úgy fogalmazott:
Amennyiben az Egészségügyi Világszervezet felveszi a Sinopharm-vakcinát a javasolt oltások listájára, kíváncsian várom majd, mit lépnek Brüsszelben. A WHO innentől nem számít majd szakmai szervezetnek? Talán a brüsszeli bürokraták kimondják, hogy szakértőbbek, mint az Egészségügyi Világszervezet munkatársai? Tarthatatlan az EU jelenlegi hozzáállása a vakcinabeszerzéshez és engedélyezéshez.
Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság időközben bejelentette, hogy a tagállamokkal karöltve jogi eljárást kezdeményez az AstraZeneca vállalat ellen, a lap azt kérdezte, mennyi értelme van egy pernek, amikor egyelőre az EU lakosságának harmadát sem éri el a beoltottak aránya. Válaszában a politikus kifejtette: ha a gyógyszergyártó cég szerződésszegést követett el, természetesen van értelme a pernek. Mindazonáltal ez a fejlemény is bizonyítja, hogy az Európai Bizottság vakcinabeszerzése során komoly hibák történtek.
Az EU-beli átoltottság arányaiban az Egyesült Államok, Izrael vagy épp Szerbia adatainak a nyomába sem ér. Magyarország viszont kimagasló eredményt ért el, hazánkban jelenleg a beoltottak aránya az uniós átlag kétszerese. Mindezt azért tudtuk elérni, mert nem kizárólag a bizottság által beszerzett vakcinamennyiségre támaszkodunk, hanem ezzel párhuzamosan Keletről is vásároltunk oltóanyagot. A lap felidézte, hogy Angela Merkel szerint rossz képet fest az európai egységről, ha egy adott tagállam EMA-engedély nélkül használ keleti vakcinát. Hidvéghi Balázs ezzel kapcsolatban elmondta:
Nincs igaza a német kancellárnak, hiszen az EMA nem felettes szerve a nemzeti hatóságoknak. Egy vakcinát az EU-országokban akkor forgalmazhatnak, ha azt az EMA engedélyezi, vagy sürgősségi eljárásban a nemzeti hatóságok adnak zöld jelzést az oltóanyagnak. Magyarország tehát a hatályos jogszabályoknak megfelelően cselekedett a keleti vakcinák engedélyezésekor. Azt gondolom, hogy hiába szeretik a szolidaritás és az európai egység címszavakat emlegetni Nyugat-Európában: az nem szolidaritás, ha beállunk egy látványosan elhibázott döntés mögé.
A politikus kiemelte: az Európai Bizottságnak és az Európai Gyógyszerügynökségnek egyaránt megvolt a felhatalmazása arra, hogy minél több vakcinát szerezzen, illetve engedélyezzen, viszont a feladatot láthatólag nem sikerült teljesíteniük. A lap kérdésére, miszerint mennyi esélyt lát arra, hogy az EU elfogadja-e az az orosz vagy a kínai vakcinával beoltott magyarok Covid-igazolványát, a politikus kifejtette:
Az ügyben még nincs végső döntés, az EP és a tanács rövidesen kialakítják a végső álláspontjukat. Számomra egyértelmű, hogy az oltóanyag-beszerzésre kellene minél több energiát fordítani, csak ezután lenne értelme a beoltottaknak biztosítandó könnyítésekről tárgyalni.
Hidvéghi Balázs elmondta azt is: az Európai Unió nem egyedülálló szereplője a világpolitikának, az üzleti kapcsolatai és a turizmus révén is tömegeket fogad a világ minden pontjáról. A kínai és az orosz vakcinát is milliók kapták már meg az EU-n kívül. Európai érdek is tehát, hogy ne egy bezárkózó hozzáállás jellemezze a zöld igazolványokról szóló döntést.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS