1956-ban visszavették a nevüket, és dolgoztak a fasiszták ellen, majd a kommunisták ellen is, de ma, a XXI. században a Ferencváros a globalizmus ellen küzd. Amikor a Fradi tönkrement, mindig balos kormányok voltak – mondta el a Pesti TV Beugró Hobbista című műsorában Kubatov Gábor, a Ferencvárosi Torna Club (FTC) elnöke. Kubatov a nemzetközi futballban zajló érzékenyítésekről azt mondta, hogy ettől a témától a lehető legtávolabb próbálja tartani a klubot, mert azt látja, hogy ezek megosztó témák. Az elnök arról is beszélt, hogy az volt az egyetlen feltétele, amikor ő átvette a klub vezetését, hogy tisztességgel csinálják: nincs sumákolás, nincs feketepénz. Kubatov szerint a fiatalok szeretnek győzni, de nem a futballpályán, hanem a számítógépen, ezért olyan feltételeket kellett teremteni, hogy ki akarjanak jönni a pályára. Kubatov kiemelte azt is, hogy Baranyi Krisztinával, Ferencváros polgármesterével politikailag rendkívül távol állnak egymástól, de azt gondolta, hogy a Fradi kapcsán meg tudnak egyezni: Kubatov azt kérte, hogy amennyi adót befizet a klub ingatlanadó formájában, azt támogatásként adja nekik vissza, hogy a kerület ne keressen a Ferencvároson, de erre Baranyi nem volt hajlandó. Nézze vissza a műsor legutóbbi adását!
A Pesti TV Beugró Hobbistájának legutóbbi adásában a Fradi történelmi szezonjának megemlítésével vezette fel a műsort Bohár Dániel műsorvezető, hiszen a Bajnokok Ligája főtáblája mellett zsinórban három magyar bajnoki címet is bezsebelhetett a csapat. Arról, hogy mi a siker titka, Kubatov Gábor, az FTC elnöke a műsorban kijelentette:
szokták mondani, hogy a sikernek nem titka van, hanem ára.
Kubatov szerint nehéz elérni ilyen eredményeket ilyen kis költségvetésből. A Ferencvárosnál most körülbelül 220 edző dolgozik, és körülbelül 3500-an járnak edzeni. A versenyszellemről kijelentette, hogy bajnok akar lenni a takarítónő is. Hozzátette: nemcsak a bajnokok, hanem az ott dolgozók is. A csapattagok minden bajnoki szezon után vesznek nekik ajándékot, és megköszönik a munkájukat.
Még a pályamunkások is azt akarják, hogy a miénk legyen a legjobb pálya
– mondta el, hozzátéve:
A Ferencvárosnak van harminc olimpiai bajnoka. Nem egy országnak, egy klubnak. És mi csak másodikak vagyunk, mert az MTK még nagyobb nálunk.
Kubatov szerint a siker mögött a közösség összetartása áll. Szerinte a Fradi nemcsak egy sportklub, hanem több is annál. Sokat kellett küzdeni, hiszen volt olyan is, amikor 1938-ban az MTK-t ki akarták zárni a magyar bajnokságból; egy olyan politikai közeg volt, amikor azt mondták, hogy nem lehet bajnok egy zsidó klub. Ekkor a Ferencváros azt mondta, hogy akkor ők sem játszanak a bajnokságban. 1945-ben, amikor szétbombázott pályák voltak, akkor mezeket adtak az MTK-nak, és pályát is ajánlottak nekik. Az igazi kommunista diktatúrában elvették a Fradi színeit és átnevezték a klubot Kinizsire: piros-fehér lett a színük – emlékeztetett.
Aki kiabált a lelátón, hogy hajrá, Fradi, azt elvitte a rendőr
– tette hozzá. Kubatov elmondta, hogy 1956-ban visszavették a nevüket, és dolgoztak a fasiszták ellen, majd a kommunisták ellen is, de ma, a XXI. században a Ferencváros a globalizmus ellen küzd. Ez a futballközeg olyan, amely visszabillenti a normalitás felé a társadalmat. Tiéd vagyok, tiéd hazám! felirattal feszítettek ki egy molinót az egyik meccsen – ez is egyfajta kiállás a nemzet mellett – emlékezett vissza Kubatov.
Egyetlen feltétele volt: ne legyen mutyi!
Kubatov Gábor arról is mesélt, hogy az elnökség útja a sikerekig hosszú volt: a Ferencvárosnak több mint húsz gazdasági társasága és alapítványa van, amelyek élén kiválóságok dolgoznak. Ő megálmodja a nagyot, de a munkatársai segítik ebben. Kubatov szerint az volt az egyetlen feltétele, amikor ő átvette a klub vezetését, hogy
ezt tisztességgel csináljuk. Tehát ott nincs sumákolás, nincs feketepénz, a tagdíjakat beszedjük, befizetjük a kasszába, aztán utána az edzőket kifizetjük, papíron befizetjük az összes járulékot utánuk.
Kubatov hozzátette, hogy sokan nem hitték el azt, hogy ez megvalósulhat. Azt is kiemelte, hogy volt egy időszak, amikor az edzők négy-hat hónapig nem is kaptak fizetést, de az állami támogatások és sportprogramok nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy kijöjjenek a vízből. Kubatov kijelentette, hogy nagy szaktekintélyektől váltak meg, mert nem értették meg, hogy “nincs bent feketézés”. Nagy infrastruktúra-fejlesztést is végrehajtottak, és azóta vigyáznak erre: egy ékszerdoboz lett a stadion, és sokak hozzáállása is megváltozott a környezet változásának hatására.
Kubatov: Egyek vagyunk!
A nemzetközi futballban zajló érzékenyítések kapcsán – mint Petry Zsolt vagy Jens Lehmann esete – Kubatov elmondta, hogy ettől a témától a lehető legtávolabb próbálja tartani a klubot, mert azt látja, hogy ezek megosztó témák. Azt mondja, hogy elnökként neki ez feladata, ezért ők csinálnak kirekesztésellenes kampányokat is, amiben azt mondják, hogy ők egyek:
A Ferencvárosnak az a meggyőződése, hogy bármilyen bőrszínű, bármilyen vallású, bármilyen egzisztenciájú játékos jön közénk, ott a pályán felveszi a mezt – nem is véletlenül vannak azonos mezben, mindenféle órák és gyűrűk és minden nélkül – és küzdenek egymásért, mint ahogy az életben kellene, hogy legyen, merthogy ott a pályán nincs különbség ebben a dologban. És ha a pályán nincsen, akkor a lelátón sem kell, hogy legyen.
A szivárványkampányok kapcsán elmondta, hogy a szexualitás magánügy, és ez nem társadalmi kérdés. Szerinte nyugaton azért fordulhatnak elő a mostaniakhoz hasonló esetek, mert nem tudnak ellenállni a média nyomásának. Sok játékos jópofa dolognak tartja ezeket, de később rájön, hogy gáz van, amelyből már késő kijönni.
Előnyre tettek szert, míg mások nem edzettek
A Ferencváros koronavírus-járványkezelése kapcsán elmondta, hogy jól megúszták, mert felkészültek, és betartották a szabályokat. Ők akkor is edzettek, amikor mások nem. Kitalálták, hogy tizenöt méteres távolságot tartva is edzenek passzolgatás nélkül, és kiderült: megérte, mert más klubok hónapokat is kihagytak. Ismét belépni a stadionba nagyszerű érzés volt, a lelátókon kevesen voltak, de ez jó hatással volt a játékosokra is. Úgy tűnik, lassan vége a járványnak, és ez biztató.
Az állam is jól jár
A beruházások (Telekom-székház és a stadion – a szerk.) kapcsán Kubatov Gábor elmondta:
minden beruházásnak a 38 százaléka konzervatív számítások szerint az visszakerül a magyar államkasszába, a befizetett adók és járulékok miatt. Kiszámoltuk a kollégáimmal, hogy nyolcmilliárd nyeresége van az államnak, úgy, hogy a Ferencváros stadionja ingyenben van és nyolcmilliárd forintot keresett ezeken az ingatlanberuházásokon a magyar állam.
És ennek még nincs vége – tette hozzá Kubatov.
A baloldal csak tönkretenni képes, Baranyi sem különb
Arra a felvetésre, hogy ha politikai fordulat jönne 2022-ben, lenyomnák-e a közösségépítést, azt mondta:
amikor a Fradi tönkrement, mindig balos kormányok voltak.
Kubatov Gábor azt mondta, hogy most a baloldali városvezetéseknél figyelemmel kíséri a sportfinanszírozásokat.
Érden tönkremegy a kézilabda, és a Diósgyőr is kiesett. Ahová beteszik a lábukat, ott mindig baj van
– mondta el. Kubatov szerint a baloldalnak rombolóembereik vannak, és ők nem a kultúra és az oktatás részeként értelmezik a sportot. Kubatov kiemelte, hogy Baranyi Krisztinával, Ferencváros polgármesterével politikailag rendkívül távol állnak egymástól, de azt gondolta, hogy a Fradi kapcsán meg tudnak egyezni: Kubatov azt kérte, hogy amennyi adót befizet a klub ingatlanadó formájában, azt támogatásként adja nekik vissza, hogy a kerület ne keressen a Ferencvároson, de erre Baranyi nem volt hajlandó.
A sportnak közösségformáló ereje van
Kubatov szerint a sportedzéseken nagy lehetőség van arra, hogy neveljék a gyermekeket, beszélgessenek velük. Közösséget adnak nekik: időre kell megérkezni, alkalmazkodnia kell a társaihoz, adott esetben ki kell segíteni a gyengébbet, a sport megtanítja őket a fair playre, és pont úgy történik minden, mint ahogyan az életben történnie kellene. A baloldal azt gondolja, hogy ez egy hobbi, nem az oktatás része, holott annál sokkal több. Legendák oktatják és tanítják a gyermekeket szorgalomra, kitartásra. Olyat is megtanulhatnak, amit esetleg otthon nem tudnak nekik megtanítani, és az iskolában sem tudnak, csakis a pályán. A siker nem azért kell, hogy felvágjanak vele, hanem azért, mert egy szebb jövőt lehet festeni a fiatalok elé. Kubatov megemlítette azt is, hogy sok ember életét egy válság közepette az is elő tudja mozdítani, ha várhatja a kedvenc csapata meccsét és szurkolhat, boldoggá teszi, ha győz a csapat: ezt a baloldal szintén nem látja. A közeledő Eb-ről Kubatov elmondta, hogy csakis a sport válthat ki ilyen csodás érzéseket. Szerinte mindent meg kell tenni azért, hogy győzzenek a jövőben.
A fiataloknak tudást kell átadni
Kubatov úgy véli, hogy a fiatalok szeretnek győzni, de nem a futballpályán, hanem a számítógépen, ezért olyan feltételeket kellett teremteni, hogy ki akarjanak jönni a pályára. A gyerekeket elhozzák a szülők edzésre, de ehhez az is kell, hogy a szülő is le tudjon ülni, meg tudja várni a gyerekét egy szép környezetben, és biztonságban, jól érezzék magukat. Minden szépen összeállt. Arra a kérdésre, hogy milyen volt a Bajnokok Ligája részese lenni, azt válaszolta, hogy fantasztikus dolog volt.
Egy nagy klub visszatért – ezt írta rólunk az UEFA, amely zseniális érzés volt
– büszkélkedett Kubatov.
Forrás és kiemelt kép: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS