Nem bírja elviselni az MSZP házi rádiója a Klubrádió, hogy a sorozatos szabálytalanságok miatt a médiahatóság (NMHH) elvette tőlük a 92,9-es fővárosi frekvenciát. Az sem hatotta meg a csatornát, hogy a Fővárosi Törvényszék ítélete szerint az NMHH minden tekintetben teljesen jogszerűen járt el a Klubrádió kizárásakor. Arató András, a Klubrádió tulajdonosának idegrendszerét annyira felnyomta, hogy a rádiót 300 ezer forint perköltség és 35 ezer forint illeték megfizetésére kötelezték, hogy szabályos hadjáratba kezdett, hogy leszedje azokat akár a felebarátait is, akik neki nem tetsző módon cselekednek.
Bő fél éve követhetjük árgus szemekkel a Klubrádió körüli, amúgy valamilyen módon szórakoztató hercehurcát. Mint arról korábban többször, részletesen is írtunk, tavaly szeptemberben jelentette be a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, hogy a Klubrádió médiaszolgáltatási jogosultsága 2021. február 14-én lejár, úgyhogy pályázatot írnak ki a 92,9-es frekvenciára, amire decemberben az ATV tulajdonában lévő Spirit FM is bejelentkezett. Ez úgy felnyomta a Klubrádió hűséges rajongóit, hogy azóta sem tudták túltenni magukat ezen. Február 9-én döntött úgy – mint a napokban kiderült, jogszerűen – a médiahatóság, hogy a Klubrádiónak be kell fejeznie a sugárzást, amely azóta egyébként annyira megszűnt, hogy online működik. Ez azonban még nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy az NMHH döntése ne borítsa ki annyira a sajtószabadságért aggódókat, hogy ne sírják vizesre a párnáikat éjjelente. Bizony, akadnak, akik nem tudják elfogadni kedvenc #független rádiójuk elvesztését. Hónapok alatt sem csendesedett el az ügy, sőt, olyan emberek is megszólaltak a témában, akiknek amúgy semmi közük hozzá: Iványi Gábor lelkész és Tamás Gáspár Miklós is bojkottot hirdetett a Spirit FM ellen. Utóbbi egyébként valóban Oscar-díjra hajazó vergődést rendezett, amikor kijelentette, hogy az ATV csoport úgy szerezte meg a “rablott holmit”, hogy közben azt a látszatot kelti, mintha ellenzéki, netán pártatlan médiavállalkozás lenne. TGM szerint az ATV a magyarországi radikális jobboldal érdekeit szolgálja. (Ehhez talán csak annyit lehet hozzáfűzni, hogy mi már csak egy kávét kérünk…)
Ha az ATV ellenzéki, netán pártatlan lenne, nem törekedett volna rá, hogy a Klubrádió frekvenciáját megszerezze – egyébként emberibb körülmények között konkurens kormánypárti rádió se pályázott volna a jogtalanul elkobzott frekvenciára, kollegiális, szakmai szolidaritásból és igazságérzetből, nem hogy az állítólag »ellenzéki« szaktársak
– indokolta bojkottját TGM.
Egymást vadásszák le
A függetlenséggel nehezen megvádolható 168 Óra online kiadása számolt be arról pénteken, hogy Arató András teljesen megvadult és már saját csatlósaikhoz tartozó újságírókat akar kirúgatni. A Klubrádió első embere – a portál szerint – Ónody-Molnár Dórát akarta eltávolíttatani a Jelen nevű laptól, amiért a kisasszony munkát mert vállalni a Spirit FM-nél. A Klubrádió vezérigazgatója szerint mindez az összeférhetetlenség kérdését veti fel, így gyorsan meg is írta a lap főszerkesztőjének, mi a véleménye.
Arató Ónody-Molnár Dóra kirúgását kezdeményezte Lakner Zoltánnál, a Jelen című hetilap főszerkesztőjénél, amiért a lap újságírója heti egy adásban szerepet vállalt a Spirit FM-nél. Kerestük Laknert és Ónody-Molnárt, ám mindketten jelezték: nem kívánják kommentálni a történteket
– írja a portál. A 168.hu forrásai azonban egybehangzóan állítják: Arató András szintet lépett a napokban és egzisztenciális nyomást igyekezett gyakorolni legalább egy esetben olyan újságíróra, aki főállása mellett munkát vállalt a Spirit FM-nél. Mivel a jelen esetben kirúgatni akart Ónody-Molnár és a Jelen főszerkesztője, Lakner Zoltán is fontos pozícióban dolgozott korábban a baloldali 168 Óránál, nem nehéz kitalálni, kik azok az “egybehangzó források”.
Ónody-Molnár Dóra egy vérbeli balliberális, vagyis független újságíró. Ő az, aki szerint “Orbán nem gonosz, csak tehetségtelen”.
Arató amúgy elismerte, hogy megkeresete Laknert, azonban azzal védekezett, hogy nem akart kirúgatni senkit, nem is nevesített egyetlen újságírót sem, mivel nem ismeri a hetilap teljes stábját. A portál megjegyezte: azután csörgette meg Laknert Arató, hogy kiderült, Ónody-Molnár műsort kap a Spirit FM-en.
Annyit vetettem fel Laknernek, hogy nem összeférhetetlen-e a Jelennél dolgozni, és emellett beülni az elrabolt vagyonba
– nyilatkozta a Klubrádió vezetője, aki korábban a vészkorszak jogfosztásaihoz hasonlította rádiója frekvencia-vesztését. Ez annyira kiborította Németh S. Szilárdot, az ATV és a Spirit FM igazgatóját, hogy egy interjújában leszögezte: a holokauszt áldozatainak emlékét sohasem használná fel üzleti célokra, a zsidóság elleni népirtás és egy frekvenciapályázat között párhuzamot vonni szerinte ízléstelen. Korvin Tibor, a Spirit FM programigazgatója a Heteknek adott interjújában azt mondta, már régóta szerettek volna egy nagyobb, budapesti elérésű frekvenciát, végül ez a 92,9-es lett.
Semmivel sem lenne jobb helyzetben a Klubrádió, ha nem szólalnak meg a frekvencián. Olyan, hogy Klubrádió frekvenciája, vagy éppen Spirit FM frekvenciája, nem létezik. A rádiós sugárzási jogosultságok kiosztása mindig is állami monopólium volt, amelyről a parlament által felhatalmazott testület dönt. Minden rádiócsatorna kvázi albérlőként használja az adott frekvenciát, amelyet lejárat után a hatóság vagy meghosszabbít, szabálysértés esetén azonban el is veheti a jogosultságot. Attól, hogy egy rádió éveken keresztül használ egy frekvenciát, attól nem fogja tulajdonolni azt, így a Klubrádió sem
– közölte Korvin, aki szerint a rádió indulásakor az volt a céljuk, hogy egy nagyobb elérésű frekvenciára kerüljenek az addig 87,6-ról.
Mi egy Médiatanács által kiírt pályázaton indultunk el, amiből ugyan kizártak minket, de ideiglenes frekvenciahasználati engedéllyel meg tudtunk szólalni. Az egész klubrádiós ügy politikai színezetétől elhatárolódunk, nem is vettünk abban részt semmilyen módon
– fogalmazott. Az ATV és a Spirit FM elleni bojkottba amúgy Hadházy Ákos “független” országgyűlési képviselő is beszállt szerencsére, így talán még egy kicsit nézhetőbb lesz az adás.
Forrás: 168 Óra, HVG; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS