Véget ért az uniós állam- és kormányfők informális találkozója Portóban. A csúcsértekezlet legfőbb témája a koronavírus által okozott gazdasági és szociális károkra adandó társadalmi válaszok megvitatása volt. Természetesen, ha már unió, akkor érzékenyítés, téma volt még a nemek közötti egyenlőség, de nem úgy, és olyan módon, ahogy a progresszív HVG tálalta a sztorit. A haladó médiamunkások összekevertek két dokumentumot, de a lényeg, hogy a portói nyilatkozatban nem szerepel a gender equality, helyette a társadalom minden tagja kifejezést olvashatjuk. Hiszen a gender ideológia győzelme a legfontosabb, még a gazdaságnál, a járványkezelésnél is fontosabb. Brüsszelnek most egyébként is égetőbb gondokkal kell szembenéznie, hiszen nyakunkon a nyári turisztikai szezon, fontos kérdés a vakcinaútlevél és az átoltottság helyzete a kontinensen. Magyarország a tagországok között dobogós, sőt élen jár, mint az oltakozás, mind a gazdaság újraindítása szempontjából.
A találkozó legfontosabb témája természetesen a koronavírus volt. Bár az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen egy sajtónyilatkozatában örömködött egyet, hogy fellendült az uniós oltási kampány és már a kontinens lakosainak negyede megkapta az első dózist, sok vidámságra, globálisan nincs ok. Von der Leyen és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke ugyanis egyelőre inkább gátolja, mint segíti a koronavírusra vonatkozó szabadalmi felmentést. Figyelmen kívül hagyják azt a tényt, hogy már Washington is támogatja azt a praktikus és életmentő megoldást, hogy a világ legszegényebb országai is gyárthassanak egyébként szabadalmi oltalom alá eső oltóanyagot. Azonban olyan meghatározó kormányfők, mint Emmanuel Macron is, amellett érvelt, hogy nem a szellemi tulajdonjog, hanem a gyártási kapacitás korlátozottsága okozza a globális hiányt. Az angolszász országoknak odaszólva elmondta: előbb nekik kellene feloldaniuk az exportkorlátozásaikat. Ennek a macroni tézisnek némileg ellentmond az a tény, hogy míg a Pfizer, Moderna és egyéb Brüsszel által istenített vakcinából hiány van a kontinensen, addig az oroszok és kínaik brutálisan nagy dózisban képesek más országoknak ( így hazánknak is) oltóanyagot szállítani.
Ha már újraindítás és nyár, készül a hamarosan bevezetendő covid-igazolvány, a technikai előkészületek jól haladnak, így valószínűleg júniusra már készen áll az egységes európai rendszer. Ursula von der Leyen szerint a digitális és papíralapú formában is elkészülő dokumentációról már ebben a hónapban megállapodhatnak a tagállamokkal és az Európai Parlamenttel.
A HVG összekevert két dokumentumot, innen a tegnapi álhír
A HVG tegnap megint nagyot alkotott, amikor hírül adták, hogy Orbánnak nem sikerült kifúrnia a nemek közötti egyenlőségre utaló kifejezést a portói nyilatkozatból. Azonban a Tanács honlapján látható végleges verzióban nem szerepel a magyar és a lengyel kormány által kifogásolt „gender equality” kifejezés, aminek egyébként semmi köze sincs a férfiak és a nők közötti egyenlőséghez. A tévedés egyszerűen abban áll, hogy HVG-s kollégák némileg összezavarodtak az uniós, portói cuccokban, mert az újság által idézett dokumentum nem az EU vezetői által elfogadott portói nyilatkozat szövege volt, hanem a szintén az EU-csúcson lévő, szociális partnerszervezetek „portói szociális kötelezettségvállalás” nevű dokumentuma (két dokumentum, még azonos betűk is vannak a címükben…). Apró különbség, de különbség. S akkor már érdemes tisztázni miről is van szó tulajdonképpen: a magyar miniszterelnök pénteken Portóban hangsúlyozta, hogy Magyarországon teljesen természetes, hogy a nőket és a férfiakat egyenlő bánásmód illeti meg. Keresztényként a probléma gyökerét a „gender”, mint ideológiailag motivált kifejezés használatára hívta fel a figyelmet.
A kifejezés jelentése tisztázatlan, valahol a nő és a férfi megjelölés között mozog
– fogalmazott.
Varga Judit így nyilatkozott a témával kapcsolatban:
Magyarország egy olyan unióhoz csatlakozott, ahol a szerződések alapvetésként szólnak a férfiak és nők közötti egyenlőségről. Ha a foglalkoztatás szempontjából nézzük a helyzetet, a magyar kormány messzemenőkig támogatja a fizetések közötti különbségek csökkentését. Ezt a szándékot viszont nem szeretnénk ideológiai elemekkel felvizezni.
Halkan jegyzem meg, a férfi-nő közötti egyenlőséget sem könnyű megvalósítani, de a magát őzikének valló, nemváltó műtéten átesett, egykori néni, és a magát sellőlánynak képzelő tini fiú jogainak harmonizálását egyenesen lehetetlennek érezzük.
A kínai oltóanyag előtt “letérdelt Európa”, mert van olyan, amikor nem annyira fontos az ideológia
A napokban az Egészségügyi Világszervezet is biztonságosnak találta a kínai vakcinát, így Brüsszel is kénytelen lesz változtatni eddigi elutasító politikáján. Orbán Viktor szerint az oltási kampány hatékonyságán múlik minden, és ebben a többi ország vezetője is egyetértett. Az oltásellenes hangokat le kell törni, hiszen ezen múlik a nyitás, és a kontinens gazdaságának fellendítése
Hazánk az élre tör a munkaerőpiacon is
Az állam- és kormányfők a szociális konferenciát követően, péntek éjjel nyilatkozatot fogadtak el, ebben elkötelezték magukat a szociális jogok európai pillére céljainak 2030-ra kitűzött megvalósítása mellett. A célszámaik között szerepel, hogy 2030-ra a felnőtt lakosság 78 százaléka foglalkoztatott lesz, legalább 60 százalékuk pedig évente részt vesz valamilyen képzésen. Szintén 2030-ra kitűzött cél, hogy a 2019-es adatokhoz képest összesen tizenötmillió fővel csökkentenék a szegénységben élők, valamint a társadalmi kirekesztés sújtotta polgárok számát, beleértve legalább ötmillió gyermeket. Varga Judit igazságügyi miniszter hangsúlyozta, hogy míg a portói nyilatkozat az uniós foglalkoztatottság mértékét 78 százalékosra ígéri 2030-ra, Magyarország esetében a mutató már most hetvenöt százalék körül jár.
Okkal lehetünk tehát ambiciózusak. Gyakorlatilag a teljes foglalkoztatottságot, nyolcvanöt százalék körüli arányt tűztük ki célként. Ugyanez a tendencia a felnőttképzés terén, itt is jóval az uniós átlag felett járunk.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/LUSA/Estela Silva
Facebook
Twitter
YouTube
RSS