A tavalyi üresség után pünkösd szombatján megtartják a csíksomlyói búcsút. A rendezvény idei szónoka Salamon József, gyimesbükki plébános, aki a hithez, a Szűz Máriához, a Csíksomlyóhoz való ragaszkodást hirdette prédikációjában. A búcsú kapcsán Borboly Csaba pénteken adott interjút a Pesti Riporternek.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a Pesti Riporter műsorában elmondta, hogy bár a járványügyi korlátozások miatt jelenleg nehezebb a beutazás, azonban aki rendelkezik érvényes védettségi igazolvánnyal, vagy három napnál nem régebbi PCR-teszttel, az el tud látogatni az eseményre. Borboly hozzátette, hogy bár a magyarság részaránya tíz százalék alatti Romániában, mégis hozzánk köthető az ország legnagyobb rendezvénye. Romániában Csíkszereda a második helyen áll átoltottság tekintetében, és a búcsú megrendezésének köszönhetően sikerült engedményeket elérniük a megyére vonatkozóan, illetve a két ország közötti járványügyi besorolások kedvezően módosultak az utóbbi napokban. Ennek kapcsán Borboly kiemelte, hogy ez főleg a magyar járványkezelésnek köszönhető.
Az úzvölgyi katonatemető kapcsán Hargita Megye Tanácsának elnöke kiemelte, hogy a megmaradásunk kulcsa a hit, bíznunk kell Istenben a mindennapokban, és a katonatemető tekintetében is Isten igazságosságába kell vetnünk a hitünket. Borboly hozzátette, hogy harcolni fognak és nem adják fel a jogi harcot addig, amíg a temető méltóságát vissza nem állították.
Több csatornán is lehet követni az online térben és a televízión keresztül a csíksomlyói pünkösdi búcsú legfontosabb mozzanatait. Mutatjuk, hogy hol nézheti, illetve követheti, hogy mi zajlik éppen a csíksomlyói búcsú helyszínén. Bár idén már engedélyezett a zarándokok részvétele a csíksomlyói pünkösdi búcsún, mégis korlátozott számban vehetnek részt a hívek az újból, a csíksomlyói hegynyeregben tartandó ünnepi szentmisén.
Idén Salamon József gyimesbükki plébános lesz a csíksomlyói búcsú szónoka, az ünnepi búcsús szentmise 12 óra 30 perctől kezdődik a Hármashalom-oltárnál. A pünkösdszombati nap 7 óra 30 perctől szentmisével kezdődik a kegytemplomban, 10 óra 30 perckor pedig a búcsús ereklyéket és az egyházi méltóságokat körbevevő kordon elindul a csíksomlyói kolostortól a búcsús szentmise helyszínére. A csíksomlyói búcsús szentmisét a Duna Televízió (online a Médiaklikk oldalon) és a Mária Rádió élőben közvetítik, ugyanakkor a kegytemplom honlapján és Youtube-csatornáján élő bejelentkezésekben lesznek követhetőek a búcsú legfontosabb mozzanatai. Emellett idén mobiltelefonos applikáció is segíti a búcsún résztvevőket: a The Marketive vállalkozás Csíksomlyó nevet viselő telefonos applikációja hasznos információkkal segít a tájékozódásban a búcsú minden vonatkozását illetően, és ezen szintén elérhető lesz az élő közvetítés linkje – írja a Székelyhon.ro.
Salamon József a hithez, a Szűz Máriához, a Csíksomlyóhoz való ragaszkodást hirdette prédikációjában. A gyimesbükki plébános szülőföldje szóhasználatával élve jelentette ki, hogy “honn vannak”, vagyis otthonukban érzik magukat a csíksomlyói hegynyeregben a fogadalmi búcsú zarándokai. Megjegyezte: a moldvai csángók számára Csíksomlyó évszázadokon át “a lelki oázist jelentette”, ahová eljőve anyanyelvükön imádkozhattak, énekelhettek, ahol önmagukra találtak és megerősödtek.
Amíg ez a ragaszkodás él a lelkekben Csíksomlyó iránt, lesz jövőnk, hitünk, lesznek értékeink, lesz elképzelés a jövőről
– hangoztatta. Salamon József megemlítette: a csíksomlyói zarándokok kereszt alatt, sokan vándorbottal a kezükben jöttek a hegynyeregbe. Felidézte: amikor 1949-ben Márton Áron püspök a Gyimesekben bérmált, elterjedt a hír, hogy a kommunista hatóságok le akarják tartóztatni. A gyimesbükkiek ünneplő ruhába öltözve, támaszként és oltalmazóként használt bottal a kezükben kísérték a püspöküket Csíksomlyóra. Egymást védték a zászló és a kereszt oltalma alatt.
Továbbra is haladjunk azon az úton, amely megerősít bennünket igazi összefogásban, egységben a nagyjainkkal együtt
– jelentette ki a szónok. Arra is kitért prédikációjában, hogy ha mindenki annyi időt szánna a jó terjesztésére, mint a bűnbakok keresésére és a maga igazának az igazolására, hatalmas lenne az előrehaladás. A búcsús szentmisét Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök mutatja be. Az idei búcsú sajátos színfoltja volt Molnár Levente székelyföldi származású operaénekes, aki a zarándoklat világi fővédnökségét vállalta. A világhírű bariton Máriapócsról indulva részben gyalog tette meg az utat Csíksomlyóra, és elhozta az útba ejtett közösségek imaszalagjait. Molnár Levente a mise kezdete előtt elénekelte a palóc himnuszt, és elmondta: zarándoklatát a nemzet egységéért ajánlotta fel. A búcsún kevesebben vettek részt, mint a járvány előtti alkalmakkor, de a tömeg most is betöltötte a hegynyerget.
Forrás: MTI, Székelyhon, YouTube; Fotó: MTI/Veres Nándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS