Meghaladta az ötmilliót Magyarországon a beoltottak száma, közülük hárommilliónál többen vannak azok, akik már a második adag oltóanyagot is megkapták. A vakcinák beadása továbbra is folyamatos – olvasható a koronavírussal kapcsolatos információkat tartalmazó kormányzati portálon. A mai adatok szerint 258 új fertőzöttet regisztráltak, ezzel a járvány kezdete óta összesen 802 346 főre nőtt a beazonosított koronavírusos betegek száma. Negyvenegy, többségében idős, krónikus beteg halálozott el az elmúlt 24 órában, így az elhunytak száma 29 560 főre emelkedett. Az eddigi magyarországi tapasztalat az, hogy a beoltottak egy százaléka kapja el a fertőzést, de egyiküknél sem alakulnak ki súlyos tünetek. Ezért az AstraZeneca és a Sinopharm is benne marad a protokollban, az eddigi szabályok vonatkoznak rájuk a továbbiakban is.
Folyamatosan emelkedik a koronavírusból meggyógyultak száma (670 205 fő), az aktív fertőzöttek száma pedig 102 581 -re csökkent. Kórházi ellátásra mintegy 1420 koronavírusos betegnek van szüksége, közülük 169-en vannak lélegeztetőgépen.
Az oltásoknak köszönhetően letörtük a járvány harmadik hullámát, az 5 millió beoltottat elérésének köszönhetően életbe lépett az újraindítás újabb fokozata
– írja a koronavírus.gov.hu. Regisztrációra folyamatosan van lehetősége azoknak, akik még nem tették meg, a ww.vakcinainfo.gov.hu oldalra kattintva. Azok pedig, akik időpontot szeretnének foglalni, a www.eeszt.gov.hu honlapon tehetik meg. A védőoltást igazoló alkalmazás ingyenesen letölthető. Az online időpontfoglalóban a Sinopharm mellett – a készlet erejéig – Pfizer, Szputnyik és AstraZeneca-oltások foglalhatók.
Válogathatnak a vakcinák között, mindegyik hatékony
Mint arról korábban írtunk, a magyar kormány kitart amellett, hogy minden eddig engedélyezett koronavírus elleni oltóanyag kellően hatásos, ha nem is egyféleképpen hatnak. Az eddigi magyarországi tapasztalat az, hogy a beoltottak egy százaléka kapja el a fertőzést, de egyiküknél sem alakulnak ki súlyos tünetek. Ezért az AstraZeneca és a Sinopharm is benne marad a protokollban, az eddigi szabályok vonatkoznak rájuk a továbbiakban is. A Janssent a magyar hatóságok is vizsgálják, miután az Egyesült Államokban kérdésessé vált az engedélye a feltételezett szövődmények miatt. A magyar kormány a magyar szakemberek állásfoglalásától teszi függővé, hogy beveti-e a Johnson and Johnson fejlesztette vakcinát a koronavírus-járvány ellen. Ha nem, félmillió adag kiesik a tervezett vakcinakészletből.
De akárhogy lesz is, az biztos, hogy mindenki megkapja időben a második oltását
– közölte a miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón. Gulyás Gergely szerint üzleti érdekek diktálják a különböző vakcinákkal kapcsolatos fenntartások hangoztatását. A magyar kormány is szorosan nyomon követi az oltási program fejleményeit, de kizárólag hazai szakértői vélemények alapján dönt a vakcinák felhasználásáról.
Ma Magyarországon öt különböző vakcina áll rendelkezésre, és a betegség szövődményekkel járó képét mind az öttel egyformán lehet megakadályozni. Emiatt teljesen mindegy, hogy ki melyik vakcinát kapja
– mondta Merkely Béla professzor korábban, aki szerint ez alól mindössze néhány speciális eset jelent kivételt.
Nagyon ritkán vannak olyan speciális megbetegedések, inkább az autoimmun körképekre utalok, ahol érdemes mérlegelni azon, hogy melyik vakcinát vegyük magunkhoz. Ez a populációnak a töredékét, jóval kisebb, mint egy százalékát érinti. Ahol ennek jelentősége van, ott ezt figyelembe kell venni, és konzultálni kell az orvossal, de az esetek 99 százalékban mindegy, hogy milyen vakcinával történik az oltás, az a fontos, hogy a vakcina működjön, a vállizomban kezdje el a sejtes és az antitestes immunitás kialakulását, ami végül számunkra a védettséget, és hosszútávon az életet jelenti
– jelentette ki Merkely, akit Szputnyik vakcinával oltottak be.
https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=1551447558397609
Forrás: PS/koronavírus.gov.hu ; Fotó: MTI/Balázs Attila
Facebook
Twitter
YouTube
RSS