A két csapat egész éves teljesítménye okán talán meglepetés, ám a ma este látottak alapján nem az, hogy a Chelsea 1–0-ra legyőzte a Manchester Cityt a labdarúgó Bajnokok Ligája portói döntőjében. Ezzel a londoni csapat másodszor nyerte meg a legrangosabb európai trófeát. A győzelemnek magyar részese is van, a Thomas Tuchel stábjában dolgozó Lőw Zsolt személyében.
Két évvel a Liverpool–Tottenham finálé után ismét angol házidöntőt hozott a Bajnokok Ligája sorozata. Nemcsak ez volt azonban különleges a mostani döntőben, hanem az is, hogy a végeredménytől függetlenül mindenképpen történelmi győzelem születhetett. Az egyik döntős, a Manchester City még sosem nyerte meg a legrangosabb kupasorozatot, míg a másik oldalon a vezetőedző, Thomas Tuchel ünnepelhette volna első BL-sikerét a Chelsea diadala esetén.
A portói döntőben a Manchester City az Ederson – Walker, Stones, Rúben Dias, Zincsenko – Bernardo Silva, Gündogan, Foden – Mahrez, De Bruyne, Sterling összetételben, míg a Chelsea a Mendy – Azpilicueta, Thiago Silva, Rüdiger – R. James, Jorginho, Kanté, Chilwell – Mount, Havertz – Werner kezdővel igyekezett győzelmet aratni. A kezdőcsapatok névsorából kiderült, hogy Pep Guardiola csak a kispadra ültette a nyáron Barcelonába távozó Sergio Agüerót, aki pedig duplázott az utolsó bajnokin. Rajta kívül kimaradt Gabriel Jesus, Fernandinho és Eric Garcia is, jócskán volt tehát variálási lehetősége Guardiolának. A másik oldalon Thomas Tuchel – stábjában Lőw Zsolttal – mások mellett Christensen, Kovacic, Emerson és Giroud bevetésével próbálkozhatott.
Fergeteges iramban kezdtek
Ellentétben a BL-döntők jelentős hányadával – ahol a nagy tét miatt rendszerint biztonsági játékot játszó csapatokat láthatunk a meccs elején –, fergeteges iramban kezdtek az együttesek, felváltva forogtak veszélyben a kapuk. A 10. percre a Chelsea és a City is szerezhetett volna gólt. A 14. percben egy védelmi hibát követően Werner került helyzetbe, ám a kapusba lőtt, fél perccel később pedig az oldalhálóba durrantott, igaz, lövését blokkolták. A szöglet után aztán a City kontrázott, ám túlkombinálták, így ez a lehetőség is odalett. A látottak alapján kijelenthettük azonban, hogy ha a mérkőzés képe nem változik, akkor az utóbbi évek egyik leglátványosabb döntője lehet az idei.
Thiago Silva sérülése után Chelsea-gól
Az első fél óra végén háromszor is veszélyeztetett a City, ám egyik lehetőségből sem lett gól. Az iram azonban nem lankadt, továbbra is rendkívül változatos volt a játék, ami élvezetessé tette a döntőt. A 34. perc elején Thiago Silva megsérült, s bár a játékvezető elrendelt egy ivószünetet is, a sántikáló brazil védő nem tudta folytatni a játékot. Kiválása nagy érvágás volt Thomas Tuchel fiainak. Thiago Silva helyén Christensen folytatta a játékot. Nem sokat kesergett azonban alapembere cseréje miatt a Chelsea, amely a 43. percben négy érintőből szerzett gólt. Mendy indítása után két csapattársa közbevetésével Havertz ugrott ki – a pazar indítást Mount-tól kapta –, elvitte a labdát Ederson mellett is, és az üres kapuba belsőzött (0–1). Mivel az eredmény a félidő végéig már nem változott, így a londoni csapat mehetett előnnyel a szünetre.
Újabb vezéráldozat: Kevin de Bruyne
A második félidőre csere nélkül jöttek ki a csapatok, ám a kapuk kevésbé forogtak veszélyben, mint az első félidő első perceiben. Az 55. percig kellett várni az első gólszerzési esélyre, amikor a Chelsea végezhetett el szabadrúgást, ám a City védői tisztáztak. Az 57. percben újabb komoly sérülés történt, ez azonban most a Manchester Cityt sújtotta. Kevin de Bruyne-t ugyan jó néhány percig ápolták, ám mégsem tudta folytatni a játékot, így Guardiolának is komoly változtatást kellett eszközölnie csapatán. A belga játékszervező helyére Gabriel Jesus állt be. Pár perccel később újabbat cserélt a katalán tréner: Fernandinho váltotta a ma gyengébben teljesítő Bernardo Silvát. Agüero beállítása azonban továbbra is váratott magára, pedig a Citynek most már létkérdés lett, hogy gólt szerezzen.
Állandósuló City-nyomás
A City egyre erőteljesebb nyomás alá helyezte a londoniakat, szinte folyamatosan a saját kapuja elé visszahúzódó Chelsea térfelén folyt a játék. Ennek ellenére majdnem a Chelsea szerzett gólt: a percekkel korábban beállt Pulisic ugrott ki egy kontrából, és bár Ederson mellett el tudta rúgni a labdát, lövése végül mellészállt. A 77. percben Guardiola pályára küldte Agüerót – Sterling helyett lépett pályára –, így a City történetének legeredményesebb csatára szűk negyedórát kapott arra, hogy esetleg betaláljon. Kérdés volt, hogy elég lesz-e ennyi idő a számára? A 80. percben Tuchel is újból cserélt, a kitűnő gólpasszt adó Mount helyett Mateo Kovacic folytatta a játékot.
A BL-döntő utolsó perceiben még inkább a City dominált, többször sikerült is veszélyeztetniük a Chelsea kapuja előtt, ám az egyenlítő gólt nem sikerült bepréselniük, pedig a játékvezető a sérülések okán hét(!) perc hosszabbítást rendelt el és a 97. perc elején Mahrez 16 méterről tisztán lőhetett. Azonban az ő lövése is elkerülte a kaput.
Ezzel 2012 után ismét a londoni kékek, vagyis a Chelsea csapata nyerte a Bajnokok Ligáját. A Chelsea győzelme megérdemelt, mert az egész idényben parádésan teljesítő, és ezáltal a BL-döntőn is esélyesebb Manchester City csapatát képesek voltak legyőzni. Mindez nekünk, magyaroknak is örömet jelent, hiszen Lőw Zsolt személyében magyar edző is tagja a Chelsea stábjának.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS