A tajvani nép sosem felejti el Pekingnek a demokráciapárti tüntetőkkel szembeni brutális fellépését 32 évvel ezelőtt, és kitart a demokrácia mellett – jelentette ki pénteken a tajvani elnök.
Tajvan az 1989-es Tienanmen téri események évfordulója alkalmából minden évben élesen bírálja Kínát, amely az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetet a saját részének tartja.
Hiszem, hogy egyetlen, a demokráciára és a szabadságára büszke tajvani sem fogja elfelejteni ezt a napot – szögezte le Facebook-bejegyzésében Caj Jing-ven. Soha nem feledjük azokat a fiatalokat, akik életüket áldozták a Tienanmen téren 32 évvel ezelőtt ezen a napon, illetve azokat a barátainkat, akik minden évben gyertyafényes megemlékezést tartanak az évfordulón Hongkongban – tette hozzá.
Az elnök kiemelte, hogy ugyancsak pénteken Japánból 1,2 millió adag, koronavírus elleni vakcina érkezik Tajvanra a japán kormány adományaként. Elmondta, Tajpej hálás a szállítmányokért olyan partnerektől, akik szintén védelmezik a demokrácia és a szabadság értékeit. A szárazföldi Kínával kapcsolatos ügyekért felelős tajpeji tanács csütörtökön felszólította Pekinget, hogy hajtson végre valódi politikai reformokat, és adja vissza a hatalmat a népnek.
A Reuters hírügynökséghez eljuttatott közleményében Kína tajvani ügyekért felelős irodája azt vetette Tajpej szemére, hogy a sziget vezetése Kínát gyalázza és támadja ahelyett, hogy a Tajvanon megugrott koronavírus-fertőződések számával foglalkozna. A pekingi keményvonalas kommunista vezetés utasítására a kínai hadsereg 1989. június 4-én nekilátott a Peking központjában található Tienanmen tér kiürítésének, miután azt április óta elfoglalták a demokratikus változásokat követelő tüntetők. Az erőszakos művelet halálos áldozatainak száma máig ismeretlen, mivel a történtek Kínában azóta is tabunak számítanak. A becslések néhány száz és háromezer közé teszik a meggyilkolt emberek számát, de az akkor Pekingben állomásozó brit nagykövet 2017-ben előkerült titkos távirata szerint tízezer halottja volt a vérengzésnek.
Míg a szárazföldi Kínában az eseményekkel kapcsolatos megemlékezéseket és megnyilvánulásokat szigorúan tiltják, Hongkongban mind ez idáig minden évben megemlékeztek a leszámolásról, ám a rendőrség idén második alkalommal nem adott engedélyt, a koronavírus-járvány miatti óvintézkedésekre hivatkozva. Pénteken a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap arról adott hírt, hogy a gyertyafényes megemlékezés egyik szervezőjét őrizetbe vették. Chow Hang-tungot, aki a Hong Kong Alliance in Support of Patriotic Democratic Movements of China (Hongkongi szövetség Kína hazafias demokratikus mozgalmainak támogatására) nevű szervezet elnökhelyettese, azzal a gyanúval állították elő, hogy népszerűsíti a nem engedélyezett megemlékezést.
Forrás: MTI; kiemelt kép: MTI/EPA/Vu Hong
Facebook
Twitter
YouTube
RSS