Egy kis méretű, velencei-tavi halpusztulást azonnal a Fidesz elleni politikai támadásra használtak fel „civilek”; a kampányakcióba beszállt a balliberális média is. Közben kiderült, hogy egyrészt az elhullás nem tömeges méretű, másrészt természetes okai vannak és szó sincs mérgezésről. Egy támadó hangvételű bejegyzést tettek közzé napokkal ezelőtt a Civilek a Velencei-tóért kezdeményezés Facebook-oldalán, amelyben komoly vádakat fogalmaztak meg a tavon tapasztalt halpusztulás miatt.
Gárdony Fidesz–KDNP-s polgármesterének üzentek – a politikust ugyan nem nevezték meg a bejegyzésben, de a szövegből és a hozzászólásokból ki lehet következtetni, hogy Tóth Istvánra gondoltak. Utaltak rá, hogy a halpusztulás a part felújításának következménye.
Mérgezett küszök ezrei, és azok, amelyek táplálkoztak belőle! Börtönbe a felelősökkel!
– vádaskodtak tovább. Arra kérték a bejegyzés olvasóit, hogy akinek van ismeretsége a médiánál, intézkedjen.
Mi lesz pár nap, hét múlva, ha így kezdődik!?
– tették hozzá. A bejegyzés hozzászólói pedig még ennél is vadabb összeesküvés-elméleteket fogalmaztak meg, ökobarbárokról és a háttérben meghúzódó hatalmas üzletről írtak. Hogy intézkedett-e valaki vagy a Népszava volt résen, azt nem tudni, de még aznap éjjel megjelent egy cikk, ahol már elferdítették a szálakat: ebben már egyenesen brutális halpusztulásról írnak, de ebben az írásban nem neveztek meg felelősöket – vette észre a Magyar Nemzet.
A Magyar Országos Horgász Szövetség elnöksége másnap, június 18-án közleményben adott teljesen természetes magyarázatot a halpusztulásra. A szakmai szervezet néhány ponton megjelenő, kismértékű halpusztulásról írt, amit sajnálatosnak nevezett, de hozzátette: nem egyedi jelenségről van szó. Egyben azt is megjegyezték, hogy több közösségi csoport, médium szenzációhajhász módon, a tények elferdítésének szándékával, a kommunikációjával veszélyezteti is a Velencei-tó helyi turisztikai szolgáltatóinak lehetőségeit. Egyúttal határozottan kijelentették, hogy az első vizsgálati eredmény szerint a halakkal egyértelműen lokálisan kialakult relatív oxigénhiány végzett.
A természetes vagy akár a mesterséges eredetű mérgezés lehetősége, valamint emberre veszélyes kórokozó jelenléte kizárható a halpusztulás okai közül
– szögezték le. Tájékoztatásuk szerint az történt, hogy az általában áprilisban ívó halak csak június közepén kezdtek el ívni, miközben a természetben hozzávetőlegesen két hét alatt zajlott le egy olyan biológiai folyamat, amely normál időjárás esetében legalább két hónap alatt történik meg.
A rohamosan felmelegedő vízben leívó, majd újra táplálkozni kezdő, ívástól legyengült állapotban lévő halakat valószínűsíthetően hirtelen érte egy olyan oxigénhiányos sokkhatás, amelyből már nem volt visszaút. A relatív oxigénhiány kialakulásában döntő szerepet játszott a hirtelen felmelegedés és napsütés hatására berobbanó algaállomány éjszakai oxigénfogyasztása és a szélcsendes időjárás is
– mutattak rá. Ígéretet tettek arra, hogy a történtek utóéletét figyelemmel kísérik. Kitértek arra is, hogy az elpusztult halmennyiség – bár a látvány horgászszemmel különösen szívfájdító – egyáltalán nem számít jelentősnek a tó halállománya arányában.
Azonban az alacsony vízállás és az elmúlt évtizedekben gyarapodó lágyiszapréteg mennyiségének ismeretében egy tartósan aszályos, hőhullámos időszak esetén akár további kisebb, lokális halpusztulásra is számítani kell a nyár folyamán, de ennek megelőzése egy ilyen kiterjedésű vízterület esetében ismereteink szerint egyáltalán nem lehetséges
– fogalmaztak. Egyúttal felhívták a figyelmet arra, hogy a Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport- és egyéb rekreációs szempontok, az emberi igénybevétel oldaláról jelenleg kiváló, így nincs szükség korlátozásra, azonnali beavatkozásra.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: velenceito.info
Facebook
Twitter
YouTube
RSS