Mint ismert, a nyilvánosság előtt használt 99 helyett betűvel írva, Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesületként jegyezhették be a Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltségét támogató szerveződést. Ennek miértjére a baloldal nem tud vagy talán nem is akar magyarázatot adni, pedig érdekes, hogy a szerveződés elnöke a főpolgármester egyik háttérembere, Perjés Gábor lett. Nehéz nem látni a hasonlóságot a jelenség és a 2014-es választás között, amikor Bajnai Gordont amerikai hátszéllel akarták felépíteni a választásra.
A Magyar Nemzet baloldali forrásainak az állítása szerint őket is meglepte a lap cikke, amelyben beszámoltak arról: a nyilvánosság előtt használt 99 helyett betűvel írva, Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesületként jegyezhették be a Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltségét támogató szerveződést. A bejegyzési procedúrát a főpolgármester megbízható háttérembere, a Bajnai Gordonhoz közel álló személyként emlegetett Perjés Gábor intézte, aki a hivatalos adatok alapján egyben a Kilencvenkilenc Mozgalom elnöke is lett. A források elismerték, hogy Perjés régi harcostársa Karácsonynak, aki így joggal végezte a mozgalom nyilvántartásba vételét, ám a többi furcsaságra – állításuk szerint – nem tudtak magyarázatot adni. A Magyar Nemzet megkeresésére Perjés Gábor elismerte, hogy a 99 és a Kilencvenkilenc Mozgalom között van kapcsolat, ám további részleteket nem volt hajlandó elárulni.
Ha olyan állapotban lesz a dolog, akkor ezt hivatalosan megtesszük
– tette hozzá. A Karácsony mozgalma körüli homály észrevehetően kezd hasonlítani arra, amikor a nyugati sajtó által sztárolt, az Orbán Viktor egyetlen potenciális kihívójaként emlegetett Bajnai Gordon visszatért a magyar politikai életbe, és első lépésként 2010 decemberében megalapította a Haza és Haladás Alapítványt. Bajnaiék ekkor nem győzték hangoztatni, hogy a közjóra törekvő haladó kormányzás szakmai támogatásán túl semmi más céljuk nincsen. Az alapítványról közben kiderült, hogy közvetett és közvetlen módon a Soros Györgyhöz köthető Center for American Progress (CAP) támogatását élvezi. Bajnaiék 2011-ben 209 ezer eurót, 2012-ben pedig 228 771 dollárt, összességében akkor mintegy 110 millió forintot kaptak a CAP-tól. A bőkezű adakozók közé tartozott Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter is – emlékeztet a Magyar Nemzet.
Egy évre rá, 2012. október 10-én Bajnaiék zárt ajtók mögött megalakították a nevében megegyező Haza és Haladás Egyesületet, állításuk szerint azért, mert belátták, hogy a szakpolitikai műhelyként működő alapítvánnyal nem tudnak érvényt szerezni törekvéseiknek. Az egyesületet pártokon átívelő, mérsékelt jobboldaliakat is magába foglaló közösségként határozták meg, amely együttműködésre törekszik a céljaival egyetértő politikai és civil szervezetekkel is. Október 23-án, a Milla tüntetésén Bajnai váratlanul meghirdette az Együtt 2014 mozgalmat, de még ekkor is azt állította, hogy nem akar pártot alapítani. Három nappal később Bajnai Gordon, a Haza és Haladás Egyesület alapítója, Kónya Péter, a Magyar Szolidaritás Mozgalom elnöke és Juhász Péter, a Milla Egyesület elnöke aláírta az Együtt 2014 választói mozgalom együttműködési nyilatkozatát. Mint várható volt, a mozgalom 2013-ban mégis bejelentette párttá válását azért, hogy elindulhasson a választáson, majd rögtön szövetséget kötött az LMP-ből távozó politikusok által alapított Párbeszéd Magyarországgal. Hozzá kell tenni, hogy ugyanebben az évben a Haza és Haladás Egyesületet mintegy 440 millió forintos támogatást kapott, ám Bajnaiék ekkor már nem – és azóta sem – hozták nyilvánosságra adakozóik névsorát. Az Együtt–PM az akkori, Kormányváltás névre keresztelt baloldali összefogás révén végül csupán parlamenti mandátumot szerzett, így frakciót sem alakíthatott.
Még a vak is látta, hogy a Karácsony Gergely által 99 néven bejelentett mozgalom nem saját találmány, hanem az amerikai, a We are the 99 percent mintájára született. Akárcsak Bajnai az Együtt 2014-et, Karácsony szintén pártokon átívelőnek, mérséklet jobboldaliakat, baloldaliakat, liberálisokat, civil szervezeteket is várónak írta le a 99 Mozgalmat. Ahogy pedig annak idején Bajnai Gordont, a nyugati média most a főpolgármestert emeli a pódiumra, aki első miniszterelnök-jelölti interjúját is a globális nagytőkét megtestesítő The Economistnak adta – mint tudjuk, nem nagy sikerrel. A minap a tekintélyes amerikai lap, a The Atlantic is Orbán Viktor miniszterelnök legfőbb kihívójaként jellemezte, illetve szólaltatta meg Karácsonyt. Nem szaladhatunk el amellett sem, hogy csupán néhány nappal főpolgármesterré választása után Karácsony Gergely egy XII. kerületi étterem hátsó, csendes kerthelyiségében találkozott Bajnai Gordonnal, viszont azt azóta is homály fedi, miről egyeztetett a megszorításairól elhíresült volt miniszterelnök és az újdonsült főpolgármester. Egy biztos: a találkozóról semmilyen hivatalos tájékoztatást nem adtak az érintettek.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS