Jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt nyomoz a Nemzeti Adó-és Vámhivatal (NAV) a LiveJasmin pornóoldalak magyar helytartója, a luxuspláza-tulajdonos Gattyán György cégbirodalmának egyik gyöngyszeménél, a WebMindLicenses Kft-nél – tudta meg a PestiSrácok.hu. Információink szerint a vélhető elkövetési érték több milliárd forintra rúghat. Az ügyben a bíróság több ingalant zár alá helyezett. A cég képviselője nem nyilatkozik.
SZABÓ FRUZSINA – PestiSrácok.hu
Ismeretlen tettes ellen indult nyomozás a Gattyán György milliárdos üzletember érdekeltségéhez tartozó WebMindLisenses Kft.-nél, jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt – erősítette meg a PestiSrácok.hu információját a Fővárosi Főügyészség. Bagoly Bettina szóvivő írásban eljuttatott kérdéseinkre azt válaszolta, az ügyben “2012. május 09. napján indult nyomozás a NAV Bűnügyi Főigazgatóságán. A Fővárosi Főügyészség indítványa alapján a Budai Központi Kerületi Bíróság az ügyben több ingatlan vonatkozásában zár alá vételt rendelt el.” A PestiSrácok.hu úgy tudja, a vizsgálat több milliárd forintos kárösszeget érinthet. A nyomozás határidejét eddig több alkalommal hosszabbították meg, legutóbb 2014. február 9-ig. A NAV a nyomozás érdekeire hivatkozva nem közölt részleteket az ügyről. Az eljárásról szerettük volna megkérdezni a cég ügyvezetőjét, Andrejkovics Zoltánt, aki azt mondta, hogy ő nem nyilatkozhat. Így a nyomozás részleteit egyelőre homály fedi, ettől függetlenül Gattyán nyilatkozataiból, valamint a társaságról megjelent sajtóinformációkból a háttér kiolvasható.
Luxemburgba költözik a zászlóshajó
A webkamerás szexbizniszből induló Docler-cégcsoport mára Magyarország harmadik leggazdagabb emberévé tette Gattyán Györgyöt. Az Ujlakaspiac.hu összegzése szerint csak a tavalyi évben Gattyán hercegsége több, nagy értékű ingatlant kebelezett be: kettő fényűző villát a II. kerületi Szeréna úton (ezek egyikét jelenleg Andy Vajna és ifjú felesége bérli), az egykori Hotel Normafa épületegyüttesét, hatalmas ősparkjával, valamint az Andrássy úton elterülő, 4000 négyzetméteres, több mint 5 milliárdból felújított Il Bacio di Stile luxusáruház épületét. A milliárdos legutóbb azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy váratlanul bejelentette, elköltözteti az országból az erotikus tartalmakat közvetítő weboldalát létrehozó és üzemeltető vállalkozás nagy részét Luxemburgba. A médiában számos találgatás jelent meg, amelyek arra utaltak, hogy a legfőbb vállalkozáshoz, a LiveJasmin-hoz kötődő egyes tevékenységeket azért költöztetik Luxemburgba, mert a cégnél állítólag megelégelték, hogy a NAV rendszeresen, nagyobb erőkkel vonul ki hozzájuk ellenőrzésre.
Új időszámítás a Doclernél
A cég hivatalos közleményben reagált a feltételezésekre. “Új időszámítás kezdődött a Docler cégcsoport életében. A Docler lezárt egy eddig sikeresnek mondható fejlesztési folyamatot, hiszen egyik, a videostreaming technológiára épülő terméke, amely az elmúlt években nemcsak Magyarországon, hanem a világon is egyedülálló és sikeres volt, megérett a megújulásra, a változásra. A Docler cégcsoport a jövőben médiapiaci terjeszkedésbe kezd, hamarosan piacra dob egy szintén egyedülálló terméket.” A rejtőzködő üzletembernek kikiáltott Gattyán a téma kapcsán indokoltnak érezte, hogy exkluzív interjúkkal erősítse nyilatkozatukat. „Ebben az üzletágban, a médiaszolgáltatásban Budapest nem elég erős. Ahhoz, hogy a világon érzékelhető legyen a jelenlétünk, Európa Hollywoodjába, médiaközpontjába, vagyis Luxemburgba kell mennünk. A francia televízió médiaigazgatója eljön dolgozni Luxemburgba, érti, miről beszélek, ha odahívom. Ha budapesti munkát ajánlanék neki, azért volna még pár kérdése.” – magyarázta a nol.hu-nak.
„Jelentős adófizetők vagyunk”
A Figyelo.hu tavalyi cikke szerint a WebMindLicenses Kft. 2011-ben 14,6 milliárd forint árbevétel után 13,1 milliárd forint adózott nyereséget ért el, és ezt a profitot a tulajdonos Gattyán György teljes egészében fel is vette osztalékként. Ez tavaly – az Opten adatai szerint – megismétlődött azzal a különbséggel, hogy a nagyobb bevétel után, akkor 13,6 milliárd forint osztalék jutott az egyedüli cégtulajdonosnak, Gattyán Györgynek, aki a Figyelo.hu szerint a társasági és osztalékadóval is leadózott jövedelmével így biztosan a legnagyobb magyar magánadózók egyike, még ha ez természetesen anonim adat is. A gazdasági lap szerint a NAV ennek ellenére tavaly szeptember elején hajnali öt órakor megszállta Gattyán magyar székhelyét, a mintegy 40 céget, befektetési társaságot, internetes start-upokat, játékfejlesztőket összefogó Docler-csoportot. Értelemszerűen az akció részleteiről sem a hatóság, sem a Docler nem árult el semmit. Egyes információk szerint áfavizsgálatot tartottak, hiszen bár Gattyán társasági adó-, illetve szja-ágon nagy befizető, de a szolgáltatás után az áfa nem a magyar, hanem a portugál költségvetést gazdagítja, mert a LiveJasmin szolgáltatást Madeira szigetéről nyújtják – írta a Figyelo.hu. „Jelentős adófizetők vagyunk, de az általam kifejlesztett üzleti modell az új és eléggé bonyolult technológiák miatt kétségtelenül szokatlan lehet a kívülállóknak, így érthető a folyamatos NAV- és egyéb ellenőrzés. Mindenben együttműködünk velük, minden információt átadunk az ellenőrzések sikere és mihamarabbi lezárása érdekében, és biztos vagyok benne, hogy a NAV jogszerűen jár el, ahogyan korábban is tette.” – fejtette ki a Figyelo.hu-nak még az előző évben Gattyán György.
Akár öttől tíz év letöltendő is lehet
A PestiSrácok.hu érdeklődésére Bérdi Zsolt ügyvéd elmondta, mit is vonhat maga után egy ilyen eljárás: „Jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalásról – amely általában adócsalás – akkor beszélünk, ha az elkövetési értékhatár átlépi az ötszáz millió forintot, ennek a felső határa a csillagos ég. Egy ilyen típusú nyomozást általában egy NAV ellenőrzés előz meg. Ha a NAV bármilyen szabálytalanságot tapasztal, saját hatáskörben, közigazgatási hatósági eljárás keretén belül meghallgathatja a cég vezetőit, bekérheti a szükséges iratokat és amennyiben indokolt, feljelentést tesz az illetékes osztálynál. Az eljárás nem biztos, hogy érinti a cég tulajdonosi körét, általában az első számú operatív vezetőket vizsgálják. Egy Kft. esetében például az ügyvezető igazgatót. Egy ilyen értékű csalásnál az elcsalt pénzösszegtől függően a büntetés öttől tíz évnyi letöltendő börtön is lehet. Azonban, ha az elkövető visszatéríti a nyomozás ideje alatt az összeget, akkor a büntetés időtartama korlátlanul enyhíthető, kivéve, ha bűnszövetségben vagy üzletszerűen követték el a csalást.” Megjegyzendő, Gattyán 2012 december 11-ig nem csak tulajdonos, hanem ügyvezetői is volt a cégnél, így a nyomozás akár kiterjedhetett a szerepére is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS