Egy szebb reményekkel alapított radikális nemzeti jobboldali párt önmagával való teljes meghasonulásáról, széthullásáról és hanyatlásáról szólt a Pesti Tv Az Ügy című műsorának szombat esti riportja. A “DK logón vett gárdamellény” magában hordozza mindazt, ami a Jobbikkal történt és ami egykori követőikből teljes kiábrándultságot váltott ki. Ma, az egykori gárdista mellényes, szélsőséges kijelentéseket puffogtató jobbikosok, akik 2006-ban még a szemkilövöttek soraiban álltak, egy plakáton mosolyognak a szemkilövető Gyurcsány-banda tagjaival. Erre nincsenek megfelelő szavak. Az egyik pártot már rég elhagyott Jobbik alapító úgy fogalmazott: “Ez a hitványság koalíciója”. Az Ügy riportjában megszólaltak többek között Orbán Imre, a Veszprém megyei Jobbik volt elnöke, aki először mondta ki, hogy pártjuk vezetői hátba szúrták, elárulták őket. Bognár Ákos, aki nemcsak a sümegi Jobbik tagjaként, hanem a Magyar Gárda tagjaként a legszélsőségesebb eszmékkel tüzeltek anno, majd amikor ezek miatt börtönbe került, hátat fordítottak neki a sajátjai. Kovács Rajmund a szétesett és megszűnt veszprémi Jobbik volt oszlopos tagja, országgyűlési képviselőjelöltje, önkormányzati képviselő, aki többek között Varga–Damm Andrea kiszorításáról is beszél. Varga–Damm és Kovács 8 társukkal együtt azóta Reformerek néven új pártot alapítottak, amire Rajmund azt mondta, egyetlen mai ellenzéki párttal sem tudja elképzelni, hogy bármilyen szövetségre lépjen.
A Jobbik, mint nemzeti radikális párt pályafutása a 2000-es évek elején kezdődött – akkor még a MIÉP szellemiségét építve. Az akkori fiatal Vona, Z. Kárpát, Gyöngyössy, Mirkóczki voltak a kommunista és szocialista rezsimmel legkeményebben szembenállók, akik nem ismertek kegyelmet. Ők a legkeményebb elszámoltatást, a régi kommunista vezetők és funkcionáriusok közéletből való végképp eltávolítását tartották egyedül elfogadhatónak. Álmunkban nem gondoltuk volna, hogy egyszer éppen ők lesznek azok, akik összeölelkeznek Gyurcsánnyal, és szövetségesek lesznek a régi elvtársak újra hatalomra juttatásának kísérleteiben.
2009-ben értek történetük csúcsára, amikorra a harmadik erővé váltak. A 2009-es EP választáson 15 százalékos eredményt produkálva a harmadik helyen végeztek. Aztán valami történt. Talán a sikertől megrészegült Vonának és a párt egyik felének ez már kevés volt. Az pedig tisztán látszott, hogy a radikális szélsőjobboldali politikában elérték a plafont, ez a politika jelentős mértékben már nem növelheti a tábort. 2013 végétől fokozatosan kezdték elhagyni a nemzeti radikális ideológiáját, amit a néppárti irányvonal váltott fel. Ennek következtében manapság a Jobbik konzervatív, jobbközép, néppártként határozza meg önmagát. Az átalakulás fordítva sült el, a fokozatos balratolódás nemcsak szétszakította, hanem mára a megszűnés határára sodorta a pártot. Vona elhagyta a süllyedő hajót, de pártelnöki székben az egykori skinhead Schneider, vagy a krumplistészta faló miskolci proli jelmezbe bújt korábbi bocskais sem lett hitelesebb a tagság szemében. Újabb és újabb kilépési hullámok tizedelték a pártot, amely kérdéses, hogy most önállóan a parlamentbe bejutna-e egyáltalán. A Veszprém megyei példa kiválóan mutatja a szebb időket megélt párt bukását és széthullását. Ez a megye volt egy évtizede még a Jobbik egyik fellegvára, országgyűlési képviselőkkel, polgármesterekkel és megannyi önkormányzati képviselővel települési és megyei önkormányzatban.
Az egykori műtősfiú, mentőápoló, Rig Lajos ment át talán a leglátványosabb átváltozáson, meghasonuláson. A Jobbik egészségügyi szakpolitikusa a legradikálisabb szárnyhoz tartozott. Azt beszélik, sőt erről számos sajtóhír is megjelent korábban, hogy állítólag még az SS jelmondatát is magára tetováltatta – de ezt azzal hárította, hogy felesége iránti szerelemből varratta magára a becsület és hűség szavakat… Rig Lajosról számtalan fotó kering még az éterben, bomberdzsekiben, bőrfejre nyírt séróval, gárdista rendezvényen. Olyan is akad a felvételeken, amelyen még Dobó is feltűnik. Vajon mikor pirul jobban az arcuk, új barátaik előtt, ha előkerülnek a régmúlt emlékei, vagy a régi bajtársak előtt, amiért nyereségvágyból vetették le a gárdamellényt. Rig azzal ért árulása csúcsára, hogy a közelmúltban Facebook-oldalán rebegett hálát Gyurcsány Ferencnek, Dobrev Klárának, az Apró-klán sarjának és a DK-nak a támogatásért. Azt is írta, hogy a DK kivívta tiszteletét és megbecsülését. A Régi Rig Lajosra még jól emlékszik Bognár Ákos, aki nem csak a Jobbiknak volt alapítója, hanem a Betyársereg emblematikus tagja is volt. Ma a Bakonyi Harcosok Szövetségét vezeti, amely a pártpolitikát messziről kerüli, politikai ambíciói nincsenek, de úgy vélik, az élő emlékezet, az emlékeztetés kötelességük.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS