Akasztják a hóhért! Bár a Facebook tényellenőrzői ádázul védik a közösségi oldal látogatóit a valóságtól, még akkor is, ha ehhez a regnáló amerikai elnököt kell elhallgattatniuk, úgy tűnik, ők sem állnak olyan messze az álnevek és a plágium használatától, ha ez kicsit megdobja az olvasottságot.
A Snopes az egyik legnagyobb városi legendákkal foglalkozó weboldal. A portál célkitűzése, hogy összegyűjti az álhíreket, pletykákat és komoly kutatómunka árán leleplezi azokat. Azonban a kutatómunka úgy tűnik mégsem annyira komoly, mint azt állítják. A Buzzfeed munkatársai ugyanis arra világítottak rá, hogy David Mikkelson, a Snopes egyik alapítója és társtulajdonosa az elmúlt években legalább ötvennégy cikket közölt részben a saját neve, részben álnevek, valamint a Snopes neve alatt, amiket részben vagy egészben máshonnan másolt. Érdekesség, hogy a portál a Facebook egyik kiemelt tényellenőrző partnere volt, hivatalosan 2019-ig, azonban az amerikai elnökválasztás során ismét besegített a választási csalással kapcsolatos hírek cáfolásában, majd eltüntetésében. Mikkelson plagizált, álnéven közölt cikkei pedig éppen ebben az időszakban 2015-2019 között jelentek meg.
Bár a plágiumügy egy hasonló profilú portál hitelességét gyakorlatilag alapjaiban rengeti meg, Mikkelsont mégsem rúgták ki: továbbra is döntéshozó maradt az oldalnál. A Buzzfeed szerint a korábbi szerkesztő azért lopott anyagokat, hogy növelje a lap olvasottságát, és azért használt álneveket, hogy nagyobbnak tűnjön a stáb. A Snopes szakmaiságát egyébként jól jellemzi az is, hogy a választások után a BabylonBee elnevezéső jobboldali kötődésű portál szatíráit is következetesen álhírként jelölték meg.
PS-összeállítás, Fotó: factcheckorg
Facebook
Twitter
YouTube
RSS