Azt hiszem, hogy most nagyon nehéz időszakban vagyunk, de ezekben a nehéz időkben az emberek még jobban észreveszik, mennyire szükségük van Istenre – fogalmazott Gérald C. Lacroix Québec-i érsek a Pesti TV stábjának adott exkluzív interjújában. A budapesti Eucharisztikus Kongresszus előadója, aki kilenc éven át szolgált Kolumbiában egy katonai gerillaszervezet által ellenőrzött háborús övezetben, a nyugati társadalom értékválságáról és a katolikus egyház jövőjéről is megosztotta álláspontját, kifejtve: úgy hiszi, fényes jövő áll az egyház előtt. A kanadai bíboros álláspontja szerint a világ, benne hazája nagyon elvilágiasodott, azonban úgy gondolja, hogy a hit megtartásával ez a folyamat még visszafordítható. PS-interjú.
Kanada többségében nem katolikusok lakta ország, Ön azonban bíborosként rálátással rendelkezik a helyi hitéletre. Milyenek az egyház kilátásai az Ön hazájában?
Nos, a kanadaiak többsége keresztény. Úgy tudom, körülbelül negyvenöt százalékuk katolikus, a többiek pedig különféle keresztény felekezetekhez tartoznak. Olyan országban élünk, amelyet sok évvel ezelőtt evangelizáltak, de új evangelizációra van szükség. Olyanban, amelynek újra hallania kell az evangéliumi Jézus Krisztus örömhírének hirdetését. Szóval ezen dolgozunk most. Hazánk nagyon elvilágiasodott, és ezért továbbra is misszionáriusoknak kell lennünk.
Mi pontosan a helyzet Észak-Amerikában, hiszen gyakran halljuk, hogy most sokkal több támadás éri az egyházat, mint valaha?
Nos, mint a legtöbb ország, így a nyugati országok számára is ez is nagyon nagy kihívás. A kommunikáció modern korának új levegője, ahol a tudomány, úgy tűnik, felváltja az Isten iránti igényt. Sok ember számára ez nagyon nagy kihívás, de a szívben mindig van hely, amelyet csak az Istennel, a teremtőnkkel, az Atyával való kapcsolat tölthet be. És így bár rendelkezhetünk a legjobb gyógyszerekkel, a legjobb tudományokkal, a legjobb mindennel, az anyagi javakkal, mindig szükség lesz erre, mert Istennel vagyunk és Istennel élünk. Tehát ezt a kihívást keresztényként kell megosztanunk azokkal, akik úgy gondolják, hogy nincs rá szükségük.
Hogyan tudnak kapcsolatot teremteni a követőkkel? Hogyan szerezhet több hívet az egyháznak?
Azt hiszem, két dolgot kell tennünk. Az első dolog és talán a legfontosabb, hogy tanúi legyünk a szívünkben élő hitnek. Éljünk abban a világban, amiről prédikálunk, mutassuk meg az embereknek szeretetünkkel, igazságosságunkkal, életmódunkkal, milyen jó az Úrral lenni és hitet tenni, de nekünk is hirdetnünk kell Isten igéjét, és prédikálnunk és katekizálnunk kell, evangelizálnunk kell, és kis csoportokba kell gyűjtenünk az embereket, hogy meghallgassák, megértsék és megosszák egymással az evangéliumot. Tehát ez a két dolog: prédikálnunk kell és a hitünk tanúiként kell élnünk.
Hogy látja a hit jövőjét a világban, különösen a nyugati társadalmakban?
Azt hiszem, ahogy követjük a történelem folyamatait és haladunk az időben, egyre inkább látni fogjuk, hogy az anyagi javak nem mindenre adnak választ. A tudomány nem mindenre válasz. Istenre van szükségünk. Szükségünk van a reményre és a szeretetre, amely csak Istentől származhat, mert ha csak horizontálisan tudunk gondolkodni és élni, akkor azzal, amikor meghalunk, vége a létezésnek. Az élet túl szép ahhoz, hogy ilyen rövid legyen. Isten örök életet kínál nekünk. Szeretetet és életet, amely örökké tart. Szükségünk van erre. Hiszen erre teremtettettünk.
Mit gondol, megfordíthatjuk azt a tendenciát, amely azt mutatja, hogy a társadalom általánosságban véve kevésbé vallásos, mint az elmúlt korokban?
Nos, a történelemben vannak ilyen ciklusok, és azt hiszem, hogy most nagyon nehéz időszakban vagyunk, de ezekben a nehéz időkben az emberek még jobban észreveszik, mennyire szükségük van Istenre. Sok remény van az evangéliumban és az egyházi gyülekezeteinkben, mert jó hírünk van a világnak. Jó híreket keresünk, és azt hiszem, az Úr segít nekünk ezen keresztülmenni, és azt hiszem, fényes jövő áll az egyház előtt.
Fotó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS