Az első nap pofára esése után itt az újabb fiaskó: bár az ellenzéki zsenik azt ígérték, szerda délutánra derülhet ki, hogy a Gyurcsány-show melyik szereplője nyerte a baloldali miniszterelnök-jelölt-jelölti előválasztás első fordulóját, ebből nem lesz semmi. Legkorábban csütörtökön délelőtt mondhatják meg a nagy kavarás végeredményét. Azt persze előre megmondták, hogy a számlálóbiztosokat szerda délelőtt, egy órában okították ki, azonban a “hiteles” számlálás érdekében a szavazólapokat nem pecséttel, hanem QR-kódok használatával hitelesítették. A szavazás során a választók azonosítását követően a szavazóbiztosok hitelesítették a szavazólapokat is (“becsippantás”), majd a választók a hitelesített szavazólapokon adták le a szavazatukat az urnákba. A nem hitelesített szavazólapokon leadott szavazatok érvénytelennek minősülnek, így kizárva a csalás lehetőségét. A számlálás során a számlálóbiztosoknak ezt kell ellenőrizniük, ezért ismételten beolvassák a QR-kódokat. A korábban “becsippantott” szavazólapokat ekkor “kicsippantják”, vagyis összevetik a hitelesített szavazólapok titkosított hashgyűjteményével, hogy megállapítsák, a szavazólapokat hitelesítették-e, így megállapítva, hogy a rajtuk szereplő szavazat érvényes-e. Ez a folyamat a vártnál több időt vesz igénybe. Értve?! Aki ettől nem csippant be, az magára vessen.
A rendkívül szakmai Országos Előválasztási Bizottság bejelentése szerint a szavazatszámlálás országosan szerda reggel kilenckor kezdődött, a számlálóbiztosokat az első egy órában betanítják és ezt követően indul meg maga a számlálás. A közlemény szerint a számlálóbiztosok választókerületenként haladnak a számolással.
A megyei számlálók megyénként párhuzamosan, az alacsonyabb sorszámú választókerületektől a magasabbak felé haladnak. Amikor egy választókerület valamennyi urnájával végeztek, akkor az Országos Előválasztási Bizottság megállapítja a választókerületben született eredményt.
Az első eredményekre kora délután számítunk. A végeredményeket az OEVB valamely tagja az Előválasztás hivatalos FB-oldalán egy élő videóban fogja bejelenteni
– írta közleményében az Országos Előválasztási Bizottság.
Az Előválasztás 2021 Facebook-oldalon megjelent adatok szerint 633 811-en vettek részt az előválasztáson. Az oldal továbbá hozzátette, hogy kedden az alábbiak szerint alakult a részvétel:
- Sátorban megjelent: 34 192 szavazó.
- Interneten keresztül adta le szavazatát: 25 005 szavazó (az interneten keresztül szavazók a nap folyamán vagy azt megelőzően regisztráltak).
- Összesen tehát a nap folyamán 59 197 fő adta le voksát Magyarország következő miniszterelnökére és az előválasztás képviselőjelöltjeire.
Aki már biztos: Szabó Tímea, Varju és Hadházy
A 106 egyéni választókerületből 12-ben már most győztest lehet hirdetni, mivel itt vagy eleve csak egy jelölt indult, vagy időközben a kettő közül az egyik visszalépett, mint például tette azt az MSZP-s Tóth Csaba Zuglóban.
- Bács-Kiskun megye 4. – Kis-Szeniczey Kálmán (LMP)
- Borsod-Abaúj-Zemplén megye 6. – Jézsó Gábor (MSZP)
- Budapest 8. – Hadházy Ákos (Momentum)
- Budapest 10. – Szabó Tímea (Párbeszéd)
- Budapest 11. – Varju László (DK)
- Heves megye 2. – Dudás Róbert (Jobbik)
- Jász-Nagykun-Szolnok megye 4. – Csányi Tamás (Jobbik)
- Komárom-Esztergom megye 2. – Nunkovics Tibor (Jobbik)
- Nógrád megye 2. – Gyenes Szilárd (Momentum)
- Pest megye 9. – Schmuck Erzsébet (LMP)
- Somogy megye 3. – Steinmetz Ádám (Jobbik)
- Veszprém megye 3. – Rig Lajos (Jobbik)
Ma nem tudjuk meg, kik a továbbjutó miniszterelnök-jelölt-jelöltek
Bár az oldal ígérete szerint a délután folyamán óránkénti jelentést adnak a szavazatszámlálás állásáról, úgy tűnik, ismét hiba csúszott a gépezetbe. Az Előválasztás 2021 Facebook-oldala szerint a szavazatszámlálás az előzetesen vártnál lényegesen lassabban folyik. Ezt azzal indokolják, hogy az általános választásokkal szemben az előválasztáson a szavazólapokat nem pecséttel, hanem QR-kódok használatával hitelesítik.
A szavazás során a választók azonosítását követően a szavazóbiztosok hitelesítették a szavazólapokat is (“becsippantás”), majd a választók a hitelesített szavazólapokon adták le a szavazatukat az urnákba. A nem hitelesített szavazólapokon leadott szavazatok érvénytelennek minősülnek, így kizárva a csalás lehetőségét. A számlálás során a számlálóbiztosoknak ezt kell ellenőriznie, ezért ismételten beolvassák a QR-kódokat. A korábban “becsippantott” szavazólapokat ekkor “kicsippantják”, vagyis összevetik a hitelesített szavazólapok titkosított hashgyűjteményével, hogy megállapítsák, a szavazólapok hitelesítésre kerültek-e, így megállapítva, hogy a rajtuk szereplő szavazat érvényes-e. Ez a folyamat a vártnál több időt vesz igénybe.
Jelenleg az 1 008 076 egyéni és miniszterelnök-jelölti szavazólapból óránként 50-70 ezer szavazólapot tudnak “kicsippantani” a szavazatszámlálók. A folyamat különösen a budapesti számlálási helyszínen halad lassan, ahol összesen harminc választókerület, azaz az ország közel egyharmadának eredményét fogják megállapítani.
Emellett szintén lassítja a folyamatot, hogy a vidéki számlálók a számlálás eredményét adatbeküldő rendszeren keresztül juttatják el a központba, azonban ezeket a budapesti központ összeveti az elkészült papíralapú jegyzőkönyvek tartalmával is, hogy pontos és végleges adatok alapján tudja az eredményt megállapítani.
Emiatt kimondható, hogy ma nem várható a miniszterelnök-jelölti választás végleges eredménye. Az első választókerületekből azonban hamarosan összeáll az az adat, amit az OEVB pontosnak és hitelesnek tekint ahhoz, hogy a nyilvánosság számára is kihirdesse az eredményt.
De sebaj: Jakab Péter előkerült
Kedden napvilágot láttak azok az információk, amelyek szerint Jakab Péter a vártnál sokkal rosszabbul teljesített az előválasztási “harcban”. Ezt követően a Jobbik a Facebookon egyébként igen aktív pártelnöke hosszú időre eltűnt a közösségi médiából, majd egy meglehetősen rövid bejegyzésben köszönte meg a szavazatokat.
Köszönöm mindenkinek, aki szavazott, és köszönöm mindenkinek, aki meg is számolja. A rezsim megpróbálta ellehetetleníteni az előválasztást. Ünnep lett belőle. A demokrácia ünnepe. A nép nem betiltható!
– írta. A kommentelők kérdésére, miszerint igaz-e, hogy kiesett az első fordulóban a miniszterelnök-jelölt-jelöltek közül, szűkszavúan annyit válaszolt, hogy az eredményekre még várni kell, azonban a híreket nem cáfolta.
Forrás: Facebook; Fotó: Facebook/Előválasztás 2021, a közép-magyarországi számlálási helyszín
Facebook
Twitter
YouTube
RSS