Olyan forgatókönyv nem lehetséges, hogy az idei növekedés ne érje el az 5,5 százalékot – jelentette ki Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán, Budapesten, a Kormányinfón. A magyar gazdaság repülőrajtja nyilván fájdalmasan érinti majd az újraindítási akcióterv fölött gyászbeszédet károgó ellenzéket, különösen annak fényében, hogy így az az ígéret is teljesülhet, hogy a gyermeket nevelő családok mindkét szülője az átlagjövedelem szintjéig visszakaphassa a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadóját.
A gazdasági növekedés idén az 5,5 százalékot biztosan meghaladja, de akár a 7,5 százalékot is elérheti, így a gyermeket nevelő családok mindkét szülője az átlagjövedelem szintjéig visszakapja jövőre a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadóját
– közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán, Budapesten, a Kormányinfón. Mint kifejtette, a keddi kormányülésen az örvendetes gazdasági adatokról és eredményekről Varga Mihály pénzügyminiszter adott tájékoztatást, amelynek során kijelentette:
olyan forgatókönyv nem lehetséges, hogy az idei növekedés ne érje el a 5,5 százalékot.
Gulyás Gergely hangsúlyozta: Magyarország valamennyi dolgozó polgárának érdeme, hogy az első félév járványsújtotta időszaka ellenére idén az elmúlt múlt 31 év legmagasabb növekedése valósulhat meg.
Soha, amióta piacgazdaság van, ilyen mértékű növekedést nem tudott az ország elérni
– hívta fel a figyelmet.
Az csak a kérdés, hogy mennyivel tudjuk túlszárnyalni az 5,5 százalékot
– értékelt a miniszter, aki szerint sok függ attól, hogy milyenek lesznek a karácsony előtti forgalmi adatok, a vásárlási kedv. A visszatérítés részleteiről szólva kitért arra:
- minden 18 év alatti gyermeket, illetve iskolába járó gyermeket nevelő család mindkét szülője vissza fogja kapni az átlagjövedelem szintjéig a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadóját;
- az összegeket az államkincstár a jövő év elején fizeti ki;
- a visszatérítést azon gyermekeket nevelő szülők kapják meg, akik 2021 bármely napján – akár egy napig is – családi kedvezményre voltak jogosultak, akár iskoláztatási támogatásra, akár nevelési ellátásra, akár családi adókedvezményre;
- a visszatérítés értékhatára a 2020. decemberi, a Központi Statisztikai Hivatal által meghatározott, teljes munkaidőben alkalmazásban állókra vonatkozó nemzetgazdasági szintű bruttó átlagkereset tizenkétszerese;
- azon katások (kisadózó vállalkozások tételes adóját fizetők), akik 2021 bármely napján a szja-törvény vonatkozó szabályai szerint családi adókedvezményre lettek volna jogosultak, a megfizetett tételes adó 25 százalékát kapják majd meg visszatérítésként.
Európa legalacsonyabb gázárát fizetik továbbra is a magyarok
Gulyás Gergely kitért arra is, hogy hosszú távon biztosítja a rezsicsökkentés vívmányainak megőrzését az orosz Gazprommal 10 plusz 5 évre kötött gázvásárlási megállapodás. A miniszter a hét elején aláírt szerződésről azt mondta: a magyar fogyasztók ennek a megállapodásnak köszönhetően továbbra is az egyik legalacsonyabb gázárat fogják fizetni egész Európában. Elmondta: a most megkötött szerződés lényegesen kedvezőbb, mint az 1995-ben aláírt, most lejáró gázszerződés alapján a magyar államot terhelő fizetési kötelezettség volt.
A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik. Ezt a mennyiséget két útvonalon szállítja Magyarországra a Gazprom: 3,5 köbméter gáz délről, az október 1-jétől üzembe álló szerb–magyar interkonnektoron keresztül, 1 milliárd köbméter pedig Ausztria felől érkezik.
Gulyás Gergely közölte: ha a baloldali pártok javaslatára megszűnne a rezsicsökkentés, az energiaárak befagyasztása, és a magyar háztartások a világpiaci ár alapján fizetnék az energiaköltségeket, akkor egy átlagos háztartásnak éves szinten 386 ezer forinttal kellene többet fizetnie az energiáért. Úgy összegzett:
a hosszútávú orosz gázmegállapodás nagymértékben biztosítja Magyarország energiabiztonságát és azt a versenyképességi előnyt, hogy az ország olcsón tud gázhoz jutni a következő években is.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS