Egy szabadossá vált társadalomról, az elcsúszott normákról, de a lelkünk mélyén normalitásért kiáltó igazságérzetünkről szólt a Pesti TV Az Ügy című műsorának szombat esti riportja. És egy pécsi tanárról, Dezső bácsiról, aki nem tett mást, mint fegyelmezni akarta az iskola területén jogtalanul tartózkodó, a kisebbeket veszélyeztető tinédzsereket. Végül őt ítélte el a bíróság. A fenyegetőző fiataloktól annyit kért, hogy ne dohányozzanak az iskola területén, majd megfogta az egyik fiú táskáját, hogy az igazgatóiba kísérje. Állítólag ezzel megsértette a fiatal személyi szabadságát. A pénzbüntetésre ítélt tanárért több mint ezren vonultak utcára Pécsett, hogy megmutassák: nincs ez rendben így. Ami jogszerű, az nem mindig igazságos! Sajnos Dezső bácsi esete bármennyire egyedinek is tűnik, valójában nagyon nem az.
A tanárok által elszenvedett iskolai erőszak olyannyira elhatalmasodott, hogy évente több olyan eset is van, ami nyilvánosságra kerül. Mennyi lehet akkor valójában? Elcsúsztak a normák – ez lehet a kulcsa a problémának, a megoldás pedig az, ha megmutatjuk a visszautat a fiataloknak egy normális világba, amelyben még nemcsak jogaik voltak, ahol még volt súlya egy pedagógus szavának, és létezett a tisztelet és engedelmesség.
Fegyelmezésből szemtelen fenyegetés, a szájalásból verekedés lett
Pontosan egy évvel ezelőtt, 2020 szeptemberében pécsi tizenéves fiatalok egy csoportja gyűlt össze az egyik helyi iskolánál, az úgynevezett “Nevkónál”. Ugyan nem zárt udvaron, de egyértelműen az iskolához tartozó területen csoportosultak, cigarettáztak és ahogy Dezső bácsi – Jancsula Dezső – mondja: provokáltak. Őt is, és az iskolában akkor nem régóta dolgozó takarítót is, akit már napok óta piszkáltak. A fiatalok és a tanár között szóváltás alakult ki. Dezső bácsi figyelmeztette a tinédzsereket, hogy egy iskola területén vannak, ahol nem lehet dohányozni. A válasz szidalmazás és fenyegetés volt, amire már a takarító is közbelépett. A konfliktusról valaki videót készített, ami kikerült az internetre. A felvételt a mai napig ezrek látták, rengetegen megosztották – ezért indult büntetőeljárás is az esetből, ami sajnos nem egyedi. A végkimenetele viszont annál inkább az. Hiába tudjuk, kinek van igaza, a jog és törvény nem elvekről, morálról és érzelmekről szól. A jog útvesztőiből viszont ezúttal mindenki áldozatként, vesztesként kerülhet ki.
Mindenki mást mond arról, ki ütött először
Dezső bácsi egy ujjal sem ért a fiúkhoz. Egyikük táskájának a pántját fogta meg, azzal a megjegyzéssel, hogy most felviszi az igazgatóhoz. Azt mondta, azért járt el így, mert a fiú korábban iskolájuk tanulója volt és az igazgató szót értett vele, tudta kezelni. Talán ez még nem jutott volna el a bíróságig, megmaradhatott volna az iskola falain belül, ahová azonban az eset torkollt, abból országos ügy, botrány lett. Mivel a fiúk durva fenyegetőzésbe és a tanár szidalmazásába kezdtek, közbelépett a takarító. Dezső bácsi és az iskola volt alkalmazottja is állítja, hogy az egyik tini ütött először, de a takarító nem hagyta annyiban. Azt, hogy ez így volt-e, nem tudhatjuk biztosan, hiszen erről nem készült videofelvétel. Az viszont, ha nem is tisztán, de jól kivehető a videón, hogy a takarító, egy ötvenes éveiben járó felnőtt üti, rúgja a fiút.
Megfogni a fenyegetőző kamasz táskájának pántját a bíróság szerint személyi szabadság megsértése
Az, hogy a verekedésből ügy lett, még akár érthető is lenne, amit azonban nemcsak a pécsiek nyelnek le nehezen, az az, hogy egy évvel később az ellen a tanár ellen emeltek vádat, majd ítélték el tárgyalás mellőzésével személyi szabadság megsértése miatt, aki az iskola tanulóit védte és aki semmi olyan kirívót sem tett, ami józan paraszti ésszel ne férne bele egy fegyelmezés keretébe.
Két hete, miután kiderült, hogy Dezső bácsit elítélték és ezért az állását is elveszítheti, több mint ezren gyűltek össze a Nevkónál – szülők, pécsiek –, akik szerint nincs ez rendben így, hogy a tanároknak semmilyen eszköze nincs önmaguk, az intézmény és a gyermekek megóvásához. Már szóvá sem tehetik, ha valami nem normális, nem elfogadható, mert ez lesz a vége, hogy ők kerülnek céltáblára. A Dezső bácsi melletti szimpátiatüntetés szervezője azt mondja: meg akarták mutatni, hogy nem mindig igazságos, ami lehet, hogy jogszerű, és azt, hogy Pécsen most súlyosan sérült a társadalom igazságérzete.
Évente több tanárverés kerül nyilvánosságra – ennél jóval több is lehet a pedagógusok által elszenvedett erőszakos esetek száma
A történet – illetve, ami abból nyilvánosságra került – csak a felszín, amelynek a mélyén mindenki áldozat. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a valami ellen lázadó tizenévesek, a kamaszok sem eredendően rosszak; ők sem akarták, ahová ez az ügy fajult és ha most őket bélyegezzük meg egy életre, az minden csak kiút az alapproblémából.
Sajnos Dezső bácsi esete bármennyire egyedinek is tűnik, valójában nagyon nem az. A tanárok által elszenvedett iskolai erőszak olyannyira elhatalmasodott, hogy évente több olyan eset is van, ami nyilvánosságra kerül. Mennyi lehet akkor valójában… Csak néhány példa a közelmúltból:
- Mezőtúron az orsztályteremben estek neki a diákok a tanárnőjüknek, lökdösték, kinevették, ütögették, míg a többiek hangosan nevettek.
- Nagykátán fenyegetés közepette még le is köpték a tanulók a tanárt.
- Heves megyében pedig már a szülők is kezükbe vették a dolgokat: egy buszmegállóban várták meg és agyba-főbe vertek egy tanárt.
Mindenki áldozat – a szemtelen, talajt veszett kamaszokat nem megbélyegezni kell és lemondani róluk, hanem visszaterelni őket a megfelelő normákhoz
Elcsúsztak a normák – ez lehet a kulcsa a problémának, a megoldás pedig az, ha megmutatjuk a visszautat a fiataloknak egy normális világba, amelyben még nemcsak jogaik voltak, ahol még volt súlya egy pedagógus szavának, és létezett a tisztelet és engedelmesség. Ebben az óriási harcban veszi fel a kesztyűt a nemrégiben megalakult Védett Társadalom Alapítvány.
A Védett Társadalom Alapítvány több munkacsoportot hozott létre, amelyek egy-egy veszélyeztetett területre fókuszálnak. Az egyik terület éppen a gyermekvédelem, amit Földi-Kovács Andrea szerint új alapokra kell helyezni. Földi-Kovács Andrea Az Ügynek azt mondta: ha a célokban nincsenek kompromisszumok, és ha csak egy fiatalt sikerült visszafordítani ezen az úton, már volt értelme a munkának.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS