Nem engedjük, hogy Brüsszel megadóztassa az emberek autóit és házait. A V4-országok vétózni fognak ebben az ügyben. Magyarország mindvégig ragaszkodott a rezsiköltségek féken tartásához, hatósági árához, a rezsiárak tagállami meghatározásához – hangsúlyozta Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter a tájékoztatón kiemelte, hogy ma Brüsszelben uniós csúcstalálkozó kezdődik, amelynek három fő témája a rezsi, a migráció és a lengyel alkotmánybíróság döntésének kérdése. A csúcstalálkozó előtt a magyar kormány is megvitatta ezeket a kérdéseket. A kancelláriaminiszter a magyar álláspontot ismertetve kifejtette: Európában az elmúlt hónapokban drámaian megnőttek az energiaárak, a tendencia ugyanakkor az Európai Bizottság átgondolatlan energiapolitikájának az eredménye. Mint hozzátette, az EB ráadásul ennél is messzebb merészkedik, mivel az áremelkedéseket a fogyasztókra terhelné, azaz hadat üzenne a rezsicsökkentésnek. A kancelláriaminiszter kitért arra, hogy jelenleg Magyarországon a legalacsonyabb a villany és a gáz ára, a villanyért Bécsben kétszer, míg Berlinben háromszor annyit fizetnek, a gáz ára Svédországban pedig nyolcszorosa a hazainak. Gulyás Gergely hangsúlyozta: a magyar álláspont ezért az, hogy tagállami hatáskörben kell maradnia az energiaárak megszabásának.
Brüsszel a házakra és az autókra is adót vetne ki
A miniszter rámutatott, hogy az Európai Bizottság nemcsak, hogy nem ellensúlyozta az energiaárak emelkedését, de közvetlen felelőssége is van az árak elszabadulásában. Mint kifejtette, Brüsszel volt az, aki a klímavédelem címszavával leépítette a hagyományos energiatermelést, liberalizálta a gáz- és árampiacot, Frans Timmermans vezetésével ráadásul olyan további szabályozások bevezetését tervezik, amelyek csökkentik Európa versenyképességét. Gulyás Gergely arra is felhívta a figyelmet, hogy a tervek közt szerepel a házak és az autók megadóztatása is, azaz ahelyett, hogy a szennyező fizet-elvét érvényesítenék a multicégekkel szemben, az átlagemberekre akar Brüsszel többletterheket rakni.
A V4 országai vétózni fognak
Gulyás Gergely leszögezte, hogy minden, a lakosságra plusz terheket rakó brüsszeli szándékot meg fognak vétózni a V4-ek. A kancelláriaminiszter arra is kitért, hogy a számítások szerint, ha Brüsszel és a magyar baloldal szándékai szerint piaci árakat vezetnének be, a magyar családok évente átlagosan közel négyszázezer forinttal több rezsit fizetnének. Felidézte, hogy a baloldali kormányok idején tizenötször emelkedtek az energiaárak Magyarországon. Karácsony Gergely pedig most a dízelautók kitiltását fontolgatja a fővárosból. Újságírói kérdésre reagálva kifejtette: ha a piaci ár érvényesülne, akkor jelentősen emelkednének a rezsiárak.
Ha a baloldal van kormányon, akkor mindig ezzel kell számolni
– mutatott rá, megjegyezve, hogy a DK lett a legerősebb ellenzéki párt, így komoly befolyásuk van.
Ugyanazok, akik 2002–2010 között az országot tönkretették, azok most ismét szeretnének visszatérni a hatalomba. Mind Bajnai, mind Gyurcsány ezen szereplők közé tartozik
– hangsúlyozta a miniszter.
Megháromszorozódott a migrációs nyomás a magyar határon
Az illegális bevándorlással kapcsolatban a tárcavezető rámutatott, hogy az utóbbi időszakban megháromszorozódott a migrációs nyomás a magyar határon. Kiemelte, hogy hazánk összességében eddig csaknem hatszáz milliárd forintot áldozott nemcsak saját, de Európa határainak védelmére, az EU azonban eddig csak hétmilliárd forintot folyósított a magyar határvédelemre.
Európából köszönet helyett csak folyamatos kritikák és politikai támadások érkeznek
– mondta Gulyás Gergely, aki kiemelte, hogy a magyar álláspont szerint a tranzitzónák visszaállítása jelentené a megoldást, a menekültstátusz megadásáról pedig még Európa határain kívül kell dönteni, hiszen, aki jogosulatlanul az EU-ba jön, azt már nehéz kitoloncolni.
Márki-Zay Péter világossá tette, hogy lebontaná a kerítést, és befogadná a migránsokat
– mondta a hódmezővásárhelyi polgármester CNN-interjújára vonatkozó újságírói kérdésre reagálva Gulyás Gergely, aki azt is hangsúlyozta, hogy a magyar kormány is azt gondolja, hogy a menekültekkel emberségesen kell bánni, de a migrációt meg kell állítani, és meg kell vizsgálni, hogy ki az, aki valóban rászorul a menekültstátuszra.
Az uniós jognak nincsen elsőbbsége
A lengyel alkotmánybírósági döntésről azt mondta, hogy tiszteletben kell tartani az alkotmánybíróság döntését, mert ez a jogállam alapelve.
A bizottság elnöke nincs tisztában azzal, hogy az uniós jognak nincsen elsőbbsége, mert ezt semmilyen uniós szerződés nem tartalmazza
– magyarázta Gulyás Gergely, aki arra is emlékeztetett, hogy a francia, a cseh, a német és a spanyol alkotmánybíróság is úgy döntött korábban, hogy az uniós jognak összhangban kell lennie a nemzeti szuverenitásokkal, és nem sérülhet a nemzeti alkotmányos identitás.
A lengyel alkotmánybírósági döntés nem egyedi
– hangsúlyozta a miniszter. Gulyás Gergely szerint ékes bizonyítéka a kettős mércének a lengyelek támadása, és világos, hogy csak azok szólalhatnak meg az unióban, akik föderalista álláspontot képviselnek.
Gátlástalan baloldal
Az október 23-i rendezvényekről szólva kiemelte: reméli, hogy senki nem fog felülni semmilyen provokációnak.
Miután nem baloldali kormány van hatalmon, így szemkilövetés, lovasroham nem várható
– szögezte le a miniszter, utalva ezzel a Gyurcsány-kormány idején tomboló rendőrterrorra.
Azok a politikai erők, amelyek egyébként az alkotmányos alapjogokat gyakorló, gyülekezési joggal élő polgárokat – anélkül, hogy azok bármilyen okot adtak volna rá – véresre vertek, és közéjük lövettek, majd a baloldal tizenöt év múlva ezen a helyen szervez nyilvános rendezvényt, nem tudtam napirendre térni. Nem tudom, hogy ennyire buta vagy ennyire gátlástalan a baloldal
– így kommentálta Gulyás Gergely azt, hogy a baloldali összeborulás pártjai a Hősök terénél tartanak nagygyűlést szombaton.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS