Ha rémlik még, a főváros a hét elején azzal riogatta a főváros népét, hogy a hét második felére megbénul a város, megszűnik a tömegközlekedés, és természetesen a kormány hibájából, mert az nem fizetett ki 12 milliárdot. Karácsony Gergely és baráti társasága csütörtökön a világvégét érzékeltetendő tüntető sétát tettek a megújult és folyamatosan fejlődő Budai Várban (ez ellen is tüntettek már amúgy), természetesen munkaidőben. A valóság innenső partján a kormány már hónapok óta magyarázza: van egy tavaly év végén lejárt szerződés, amit meg kell kötni ahhoz, hogy a főváros megkapja a pénzt. Csakhát Karácsony Gergely ezekben a hónapokban nem foglalkozott ilyen apró-cseprő ügyekkel, hiszen (elő)választásra készült. Az idő persze közben telt, és bár a főváros állítása szerint csütörtökön fogy ki a pénzből a BKV, Karácsony Gergely még mindig nem tárgyalni indult. Hanem kinyomtatta ezt a lila izét, és felvonult vele a Várba, Facebook-élőzni…
Valami egészen elképesztő ötlettel próbálják Karácsony Gergely tetemes mennyiségű tanácsadói elterelni a figyelmet a Városháza eladása körüli botrányról. Az az igen kreatív ötlet, amellyel a szerdai fővárosi közgyűlésen örvendeztette meg Karácsony Gergely a nyilvánosságot, miszerint Vlagyimir Putyin akarja megvenni a Városházát, kevésnek bizonyult. A következő mesterterv, hogy a kormány meg akarja bénítani a tömegközlekedést, mégpedig úgy, hogy nem fizet ki 12 milliárd forintot. Ennek igazolásaként nyomtattak is egy jó nagy “pótelismervényt”, és a főpolgármester országgyűlési képviselőkkel (és jelöltekkel, ha már kampány van) felvonult tüntikézni a Karmelita Kolostor elé. Nyilván ezt a köreikben munkavégzésnek és nem munkakerülésnek tekintik.
Karácsony Gergely intelligensen hallgat a szerződésről, amivel nem foglalkozott az elmúlt hónapokban, mert más dolga volt
Karácsony Gergely meg is magyarázza, hogy szerinte a kormány szűkmarkú, hogy csak 7 százalékban kompenzálja a fővárosiak tömegközlekedése által termelt hiányt, amely 2021-ben 12 milliárd forint lenne, de a galád kormány nem utalta át a pénzt. Arról, hogy miért nem, arról persze Karácsony Gergely hallgat. Bár tesz egy ilyen kósza elszólást a Facebook-posztban, miszerint
Tarlós István főpolgármestersége alatt soha nem volt arra példa, hogy a megadott határidőig a kormány nem csak hogy a pénzt nem utalta át, de még a támogatási szerződés tervezetét sem küldte meg a Fővárosi Önkormányzat számára.
Pedig a lényeg itt van az utolsó mondatban: ez a bizonyos támogatási szerződéstervezet, amelyről tárgyalni kellett volna, megegyezni és aláírni. Ha ez megtörtént volna, a kormány már rég kifizette volna az összeget, Karácsony Gergely azonban láthatóan nem úgy képzeli el a főpolgármesterséget, hogy tárgyaljon, egyezkedjen és fontos papírokat aláírjon, hanem úgy, hogy ilyen tüntető sétákat tesz elvtársaival és barátaival, munkaidőben.
A főpolgármester helyettese is elismerte, hogy idejében tudtak a lejárt szerződésről
A főváros már a hét elején azzal riogatta a lakosságot, hogy a hét második felében leállhat a BKV. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a durva pánikkeltésre kénytelen-kelletlen kibökte: persze, hogy azért a tömegközlekedés megbénulásáról nincs szó, pusztán egy szerződés miatt megy a huzavona, de persze az is a kormány sara. Kiss Ambrus a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén értelmesen is képes volt elmagyaráznia a szituációt, egyúttal elismerve, hogy pontosan értik, hogyan is jött létre a kialakult helyzet, és legfőképpen: ki miatt. Kiss ugyanis arról beszélt: mostantól év végéig az államtól kapott pénzből működtetné a főváros a BKV-t, csakhogy egy, a kormány és a főváros között kötött szerződés tavaly év végén lejárt, ezért újat kell kötni.
Ehhez viszont meg kell egyezni azoknak a járatoknak a finanszírozásáról, amelyeket az állam üzemeltet, de részben Budapesten belül járnak, ott, ahol a főváros kötelessége a tömegközlekedés működtetése
– fogalmazott. Tehát arról van szó, hogy az állam szeretné rendezni azt a kérdést, arányaiban mennyit is kellene fizetnie a fővárosnak azért, hogy az állami finanszírozású agglomerációs közlekedés egy részét a fővárosiak is előszeretettel igénybe veszik. Hát erről nem volt semmi ötlete hónapok óta sem Karácsony Gergelynek, sem minden tanácsadójának, barátainak és sétakörének, merthogy
még le sem ültek tárgyalni a Kormánnyal egy tavaly év végén lejárt (!) szerződés kapcsán, viszont, mivel kifutottak az időből, gyorsan kinyomtatták ezt a nagy karton-pótelismervényt, és beparáztatták a főváros megbénulásával a fővárosiakat.
Gulyás Gergely szerint a kulcs a főpolgármester kezében van, de pont ez a baj…
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter egyébként már több Kormányinfón elmagyarázta ezt hétről hétre, hogy a kormány hónapok óta rendezné a főváros tömegközlekedési támogatását; a pénz rendelkezésre is áll, de a lejárt szerződés vitás kérdéseit rendezni kell, és alá kell írni az újat. Miközben Karácsony Gergely jobb híján arról tud csak beszélni, hogy nem kapta kézhez a szerződéstervezetet, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményben jelezte: még a kormány honlapján is elérhető a két dokumentum. Mint akkor az ITM fogalmazott,
minimális együttműködési hajlandóság esetén már hosszú hónapokkal ezelőtt rendezhette volna a budapesti tömegközlekedés idei finanszírozásának ügyét a Fővárosi Önkormányzat. Bár alkalmatlanságból vagy legújabban figyelemelterelési szándékkal nem tett érte semmit, a kérdés megoldásának kulcsa még mindig a főpolgármester kezében van.
Az ITM álláspontját egyszerű pontokba is szedhetjük, annyira faék egyszerűséggel fogalmazták meg azokat a Főváros számára, hogy Karácsonyék is megértsék:
- a helyi tömegközlekedés biztosítása a települési önkormányzatok törvényben rögzített, kötelezően ellátandó feladata;
- a finanszírozáshoz a központi költségvetés jelentős összeggel járul hozzá;
- a támogatás kifizetését megalapozó megállapodások véglegesítése kizárólag a Fővárosi Önkormányzaton múlik;
- a városvezetés nem hajlandó az agglomerációs személyszállítási közszolgáltatások finanszírozásából a valós teljesítés alapján rá eső részt megfizetni, és a finanszírozási megállapodást ennek megfelelően megkötni;
- a kifizetés feltétele az aláírás.
Hát ennyi. Azért viszont kár volt felsétálni a Várba, hogy ezekről a kérdésekről egy szót se ejtsen Budapest első embere. Nyomtattak egy nagy transzparenst. Valóban ennyi lenne, amit Karácsony Gergely hozzá tud tenni a dolgok elintézéséhez?
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS