A koronavírus legújabb dél-afrikai variánsa a szakértőket is megdöbbentette. Az új mutáció rendkívül gyorsan terjed és olyan ellenállóképességet mutat, ami a használatba vett vakcinák hatékonyságát is csökkenti. Bár az omikront mindössze néhány napja azonosították, a szakértők azt mégis a vírus legveszélyesebbikének kiáltották ki. Ennek hátterében a virológusok szerint a dél-afrikai lakosság magas természetes immunitása áll, amihez igazodva a vírus is sokkal gyorsabb fejlődésen esett át. Az új mutáció megállításának érdekében több országban olyan rendkívüli intézkedéseket vezetettek be, amelyek a járvány első hullámának megállítására tett kísérletekre emlékeztetnek.
Az egyik első válaszreakció a pandémiára a hatósági karantén bevezetése volt. Az első oltások megjelenése után ilyen intézkedéseket csak azzal szemben alkalmaztak, aki nem kapta meg a vakcinát, illetve pozitív PCR-tesztet produkált. Bár az új mutációk mindig újabb fenyegetéseket jelentettek, a legtöbb országban – így Magyarországon is – nem volt szükség annyira szigorú fellépésekre mint az első hullámok alatt. Az omikron tulajdonságai azonban egyelőre annyira nincsenek feltérképezve, hogy újra szükségessé vált az utazási korlátozások bevezetése. Hazánkban tegnap jelentették be a dél-afrikai régióból érkezők beutazási korlátozásáról szóló rendeletet, amely szerint azok a magyarok is karanténba kerülnek, akik a térségből érkeznek haza, vagy az érkezésüket megelőző két hétben a térségben jártak. De hasonló intézkedéseket hozott Románia is és Anglia is, ahová ismét csak negatív PCR-teszt felmutatásával lehet beutazni.
Izrael bezárta kapuit
Naftali Bennet izraeli miniszterelnök szombat este jelentette be, hogy Izrael lezárja határait a külföldiek előtt a koronavírus Dél-Afrikából indult mutációja miatt; ezzel Izrael az első ország, amely teljesen lezárja határait a potenciálisan fertőzőbb omikron variáns miatt. A vasárnap éjfélkor hatályba lépő – és még kormányzati jóváhagyást igénylő – intézkedés egyelőre két hétre szól. A hatóságok emellett ismét bevezetik a mobiltelefonos nyomkövetést a vírushordozók mozgásának feltérképezésére. Bennet hangsúlyozta, hogy a külföldről visszatérő izraeli állampolgároknak, így a beoltottaknak is kötelező lesz karanténba vonulniuk.
Abból indulunk ki, hogy a variáns már szinte minden országban megjelent
– mondta Ajelet Saked belügyminiszter az N12 izraeli televíziós csatornának nyilatkozva. Hozzátette, hogy „a védőoltások hatékonyak, de nem tudjuk még, milyen mértékben”. Izraeli tisztségviselők egyben reményüket fejezték ki, hogy a zárlat ideje elegendő lesz arra, hogy több információt gyűjtsenek az elérhető vakcinák új vírusváltozattal szembeni hatékonyságáról. Bár Izraelben a lakosság 57 százaléka már a harmadik oltást is megkapta, az intézkedés nem légből kapott: a WHO előrejelzései szerint az omikron variáns akár 40 százalékkal is csökkentheti a vakcinák hatékonyságát.
Svájcban szavaznak
A lakosság alig kétharmadának oltottságával a svájciaké az egyik legalacsonyabb legalacsonyabb oltottsági arány Nyugat-Európában. A Covid-19-fertőzések száma exponenciálisan növekszik, hetente 40–50 százalékkal több a fertőzött. A Euronews értesülései szerint azonban mindezek dacára az egészségügyi miniszter nemcsak, hogy nem rendel el újabb szigorításokat, de vasárnap népszavazás dönthet az eddigi korlátozások némelyikének felfüggesztéséről. A svájci kormány a járvány kezdetétől fogva megpróbált egyensúlyozni: intézkedéseket hozott a Covid terjedésének megfékezésére, ugyanakkor igyekezett hű maradni a közvetlen demokrácia svájci rendszeréhez, amelyben a kormánynak kevés hivatalos hatalma van, és az embereké a végső szó. Az alpesi közösségekben még él a függetlenségükre való történelmi büszkeség, a kormányzati intézkedésekkel szembeni bizalmatlanság.
Az omikron közelebb van, mint hinnénk
Bár teljeskörű adatok nincsenek a járvány terjedésének mutációnkénti leosztására, a különböző variációk jól beazonosíthatóak, az új variánsok esetében pedig különösen fontos, hogy felmérhető legyen, mennyire fertőzőképesek elődeikhez képest, ezért a szakemberek fokozott figyelmet fordítanak arra, hogy felmérjék ezek terjedését. Így tettek az omikron esetében is, ennek köszönhetően viszonylag gyorsan megerősítették, hogy Olaszországban, Csehországban, valamint feltehetőleg Dániában és Ausztriában is megjelent az omikron variáns.
Az olasz Közegészségügyi Intézet (ISS) közlése szerint egy minta genomszekvenálása során mutatták ki B.1.1.529 megjelöléssel nyilvántartott omikron változatot. Az egyik milánói laborban vizsgált mintát a megerősítés érdekében újabb elemzésnek vetik alá. A tájékoztatás szerint a mintát egy mozambiki származású pozitívan tesztelt nőtől vették, aki néhány napja érkezett Milánóba. Az ISS hozzátette, hogy ő és a déli Campania régióban élő családja jó egészségi állapotban vannak.
Az észak-csehországi Liberec egyik kórházának szóvivője szombat este a CT közszolgálati televízióban szintén arról számolt be, hogy 90 százalékos valószínűséggel kimutatták egy minta genomszekvenálása során az omikron variánst. Mint mondta, a mintát véleményezésre a prágai országos laborba küldték. Andrej Babiš ügyvivő miniszterelnök szerint a fertőzött esetében egy olyan nőről van szó, aki nemrég tért vissza Namíbiából, átszállással Dél-Afrikában és Dubajban. Az egyébként beoltott fertőzöttet elkülönítették és a betegség nála enyhe lefolyású.
Ausztriában a tiroli Schwaz városából jelentették, hogy alapos gyanúja annak, hogy egy dél-afrikai utazást tett, pozitívan tesztelt személy is az új variánst kapta el. Az érintett személy három napja tért vissza Ausztriába és saját közlése szerint azóta szinte csak otthon tartózkodott és eddig tünetmentes. Az osztrák hatóságok felhívták a figyelmet arra, hogy a fertőzött korábban megkapta a hírvivő RNS (mRNS) nevű technológiára épülő vakcinák egyik fajtájának mindkét adagját, de az utolsó dózis óta már eltelt kilenc hónap. Mindemellett Ausztria-szerte szombaton mintegy negyvenezren tüntettek a járvány megfékezése végett elrendelt szigorítások és a kormány azon terve ellen, hogy kötelezővé akarja tenni az oltásokat. A legnagyobb megmozdulás Grazban volt, hozzávetőleg harmincezer résztvevővel, akik közül többen azt skandálták, hogy „béke, szabadság, nem a diktatúrára”. Tiltakozó akciók voltak Sankt Pölten, Klagenfurt és Innsbruck városokban. A tüntetések nagyrészt békésen zajlottak, bár több helyről is jelentették, hogy a tiltakozók nem viselnek maszkot.
Magnus Heunicke dán egészségügyi miniszter közlése szerint alapos a gyanúja annak, hogy kimutatták Dániában is az omikron vírusvariánst két, Dél-Afrikából érkezett személy szervezetében. A megerősítésre azonban még néhány napot várni kell, amíg a genomszekvenálási ellenőrző vizsgálatokat elvégzik.
A nap folyamán egyébként Németországban is bejelentették, hogy is felbukkant az omikron variáns München városában egy olyan házaspárnál, amely szerdán érkezett haza Bajorország tartományba hosszabb dél-afrikai tartózkodás után. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken aggasztónak minősítette a nagyszámú mutációval rendelkező omikron vírusvariánst. A WHO szerint az újrafertőződés fokozott kockázata áll fenn ennél a variánsnál az új típusú koronavírus eddig ismert variánsaihoz képest.
Ne ess pánikba!
Douglas Adams legendás jelszava most is érvényes. Bár az új mutáció valóban gyorsabban terjed elődeinél, és az is igazolt, hogy a védőoltások kevésbé hatékonyak vele szemben, de nem vagyunk védtelenek. A vakcinák kevésbé hatásosak, de még mindig csökkentik a vírus lefolyásának súlyosságát, ráadásul így is nyújtanak egy védelmet, ami jóval magasabb a természetes immunitásnál. Ráadásul a szakemberek az omikron beazonosítását követően azonnal megkezdtek dolgozni a válaszreakción: Karikó Katalin szombaton jelentette ki, hogy a Pfizer a korábbinál jóval gyorsabban, akár egy hónap alatt képes új, még hatásosabb vakcinát előállítani, a többi oltóanyaggyártó pedig szintén dolgozik a saját termékének fejlesztésén, így továbbra is hatékonyan szállhatnak szembe a vírussal.
A világon 261 266 072 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma 5 194 517 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint vasárnap reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 260 650 450 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma 5 188 937 volt. A fertőzés 192 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek. A hivatalos adatok szerint a SARS-CoV-2 vírus okozta Covid-19 nevű betegségnek az Egyesült Államokban van a legtöbb fertőzöttje, 48 202 463 ember eddig a napig, a halálos áldozatok száma 776 536. Indiában 34 563 749 fertőzöttet és 467 933 halálos áldozatot jegyeztek fel. Brazíliából 22 076 863 fertőzöttről és 614 186 halálos áldozatról tudni. Az Egyesült Királyságban 10 165 779 a fertőzöttek száma, és 145 167-en haltak meg a betegségben. Oroszországban 9 370 694-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, a halálos áldozatoké 266 337-re emelkedett. Törökországban 8 726 370 fertőzöttet regisztráltak eddig, a halálesetek száma a hivatalos adatok szerint 76 233. Franciaországban 7 654 160 fertőzöttet és 119 818 halálos áldozatot regisztráltak. Iránban 6 105 101 a fertőzöttek és 129 549 a halottak száma. Németországban 5 780 814 fertőzöttet és 100 887 halottat tartanak nyilván. Spanyolországban 5 131 012 fertőzöttet és 87 955 halálos áldozatot regisztráltak. Olaszországban 4 994 891 fertőzöttet tartanak nyilván, a halálos áldozatok száma 133 627. Ukrajnában 3 580 671 fertőzöttet regisztráltak, és a hivatalos adatok szerint 89 911 ember halt meg a koronavírus szövődményeiben. Lengyelországban 3 487 254 fertőzöttet és 82 986 halálesetet tartanak nyilván. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust, amely Vuhan kínai nagyvárosból terjedt el.
PS-összeállítás; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Alessandro Di Meo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS