Portálunk is beszámolt arról, hogy nem sokkal karácsony előtt került utcára az a kétgyermekes, családos férfi, aki korábban a budapesti közműholding alkalmazásában dolgozott. A BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. most a Metropolnak írt közleményében próbálta kimagyarázni az elbocsájtásokat, egyúttal beismerte, hogy több dolgozó munkaviszonyát is megszüntették az ünnepek előtt.
Magyarázkodó levelet írt a Metropolnak a fővárosi közműholding, amelyben beismerik, hogy kirúgások voltak a fővárosi közműcégeknél. A lapnak a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. azt írta:
A BKM létrejötte óta dolgozói munkaviszony megszűnésére kizárólag a normál tevékenység részeként felmerülő természetes fluktuáció (nyugdíjazás, fegyelmi elbocsátás, munkavállalói felmondás, minőségi csere) formájában került sor néhány esetben.
A Metropol szerint ezt az eljárást hívják “lopakodó elbocsátásoknak”: amikor nem pótolják a távozókat, nem töltik fel az üres státuszokat. A BKM azt is írta:
az FKF Nonprofit Zrt. menedzsmentje hozott – a főpolgármesteri bejelentéstől függetlenül, időben azt messze megelőzően – döntést még 2020. október végén a létszám csökkentéséről. Ez alapján történt meg azon folyamatok és munkakörök átvizsgálása, amelyek elláthatók a munkakört betöltő személyek számának csökkentésével és a feladatok racionálisabb szervezésével.
A közlemény szerint a valóság az, hogy “összesen 17 fő munkaviszonya szűnt meg, amelyből összesen 4 fő dolgozott fizikai munkakörben”. Ezzel szemben a valós szám ennél jóval magasabb lehet – derül ki a Metropol cikkeiből. Azokat az állításokat meg sem próbálták cáfolni, hogy több a szemét és a gaz a városban, miközben 3000 szemeteskukát szereltek le – csak éppen megpróbálják a kormányra fogni. Azt is megerősítik, hogy a kéményseprőcégnél csoportos leépítés történt.
A jogszabályban a feladat ellátására a továbbiakban kötelezett szervezet a tevékenységet korábban ellátó Főkétüsz-munkavállalókat nem kívánta állományba venni. (…) A Főkétüsz által fenti okok miatt végrehajtott csoportos létszámleépítés 2021. áprilistól valósult meg, míg a megmaradó Főkétüsz-tevékenységek és -munkavállalók 2021. szeptember 1-jével olvadtak be a megalakuló BKM Nonprofit Zrt.-be
– írták a közleményben. Azt sem cáfolják, hogy az FKF-nál is tisztogatnak, sőt – mint írta a Metropol –, még belső levelezés is volt arról, hogy az elküldöttek létszáma ne érje el a csoportos létszámleépítés határát. A Metropolnak korábban arca felvállalása nélkül egy férfi, akit éppen a közelgő ünnepek előtt bocsájtottak el állásából, arról számolt be, hogy folyamatos a “ritkítás” a budapesti közműcégeknél a már nyár eleje óta bizonytalanságban tartott férfi szerint, aki a lapnak adott megrázó videointerjújában elmondta: a cégvezetők egyértelműen a fizikai dolgozókra utaznak.
A munka nélkül maradt férfit különösen felháborítja, hogy miközben az alkalmazottak sorra kerülnek az utcára, egyre hosszabb Karácsony Gergely tanácsadóinak a listája, akik szinte egyáltalán nem járnak be dolgozni az egymillió körüli fizetésekért. Az erről szóló lista körbejár a fővárosi közműcégeknél. Ráadásul néhány fővárosi vezető szinte provokálja a dolgozókat, amikor naponta váltogatott sokmilliós luxusórákat villantva jachtoznak valahol a tengereken, hogy aztán dicsekedve kiposztolják az erről szóló képeket. Van olyan is közöttük, aki pofátlanul ráírta az ilyen képekre, hogy “HOME OFFICE”.
Mint a Metropol megírta, a város vezetése több száz embert tett utcára “lopakodó stílusban”. Azaz ügyelnek arra, hogy ne tűnjön csoportos leépítésnek, és ne menjen híre mindennek már a BKM létrehozásával egyidejűleg is. A létszámleépítések sora:
- Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt.: a koronavírus-járványra hivatkozva 90 embert bocsátottak el, ez a dolgozók 9 százaléka.
- Bár a főváros 2024-ig saját hatáskörben tarthatta volna a budapesti kéményseprést, ők úgy határoztak, hogy május elsejével átadják a szolgáltatást a katasztrófavédelemnek. A cég 283 munkavállalójától vált meg.
- Arról, hogy az FKF-nél folyamatosak a kirúgások, a Magyar Nemzet kezdett el cikkezni. Februárban újra a Magyar Nemzet szellőztette meg, hogy alig három hónap alatt több tucat dolgozójától vált meg az FKF.
A Főkert dolgozói a sajtóból tudták meg, hogy megszűnik a 154 éves cég, és szintén beolvasztják a közműholdingba. A karácsonyi ünnepek előtt kirúgott kétgyerekes férfi elmondta a Metropolnak:
Nincs olyan nap, hogy ne jönnének hírek új kirúgásokról. Sorra rakják ki az embereket. Tucatszámra. Persze vigyáznak, hogy ne legyen egyszerre tíznél több (ami már csoportos leépítésnek minősül, így az bejelentésköteles), egyszerre csak hármat-négyet. A kisembereket rúgják ki, miközben körbemegy egy lista Karácsony tanácsadóiról is. Mindenki látta a fizetést… Nagyon durva kommentek voltak. Vagy harmincan vannak ezen a listán. Alig lehet megszámolni. Itt alig van egymillió alatti fizetés. És azt mondják, ezek az emberek be se járnak dolgozni. Többen figyelik őket Facebookon, hogy mit csinálnak a főváros pénzén.
A nyilatkozó férfi szerint a munkásokat a legjobban Kálmán Olga bosszantja, aki folyamatosan mindenhonnan “posztolgat”.
Őt nem is látni a Városházán. Egész nap gyűlésekre jár, meg politizál. Látjuk a Facebookon mindennap, hol dumál… Közben a főváros fizeti. Havi egymillió, pontosan tudni. Sok embernek jó lenne ez a pénz. A híres modell, Mihalik Enikő férjéről is beszélnek. Őt sem látni soha a hivatalban. A pénzt, azt zsebre teszi… A listán az van, hogy ő is elvisz egymilliót
– fogalmazott.
Mihalik Enikő férje Korányi Dávid, Karácsony Gergely városdiplomáciai főtanácsadója és jó barátja. A pár kétlaki életet él, az Egyesült Államok és Magyarország között ingáznak – jegyzi meg a Metropol.
Forrás: Metropol; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS