Furcsa dolgok történnek ebben a fene nagy diktatúrában: a kisemmizett, elnyomott, de azért különféle alapítványok és baloldali politikusok által folyamatosan támogatott (emlékezzünk a Niedermüller által miattuk kilakoltatott zeneiskola esetére) Freeszfe egyesület árverést rendezett, hogy “biztosítani tudja a működését”. És hogy ki volt a legbőkezűbb licitáló? Sosem találják ki, hiszen nincs hálózat, de a mecénás nem más, mint Soros György fia, az ifjú dzsentri Alexander.
Egy éve alakult a teljesen függetlenül kormányellenes Freeszfe egyesület. Bár a színművészet helyett szélsőbalos ideológiát oktató csoport bőséges támogatásokat kap különféle álcivil szervezetektől, és baloldali politikusoktól, azért havonta egyszer elsírják, hogy mennyire ki vannak semmizve. Niedermüller Péter például egy komplett zeneiskolát lakoltatott ki miattuk, majd Soros Györgytől kaptak helyet a “már megszűnt” CEU épületében. Ez nekik nem volt elég, így árverést rendeztek, hogy jószívű mecénások kegyelméből fennmaradhassanak. Mindez teljesen érthető egy olyan fontos hiátust kitöltő intézmény esetében, aminek majdnem annyi oktatója és alkalmazottja van, mint diákja. Ebből is látszik mennyire népszerű!
A Freeszfe vezetőségének elmondása szerint százmillió forintra volna szükségük, hogy elkészíthessék a vizsgaanyagokat, azonban a “hatalmas érdeklődés” ellenére ennek alig az ötödét sikerült összeszedni az aukción, ahol a 444 szerint a dedikált művek és festmények, valamint egy 600 ezerért leütött Roskó Gábor-szobor mellett olyan különlegességekre is lehetett licitálni, mint
- Básti Juli díszletkönyve a legendás Három nővérből (70 ezer),
- az első Freeszfe maszk (105 ezer),
- Cate Blanchett és Csákányi Eszter közös dedikált fotója (112 ezer),
- vitorlázás Sváby Andrással (150 ezer),
- Örkény Színház színészeinek személyes versmondásai (314 ezer)
- Nádasdy Ádám online irodalomórája (320 ezer)
- vagy Nagy Ervin bőrdzsekije a Tanár című sorozatból (500 ezer).
Kihagyhatatlan ajánlatok potom pénzért. A hülyének is megér 105 ezret egy maszk, és ki ne szeretné meghallgatni Nádasdy előadását 320 kilóért? Egy óra tömény irodalom egy havi fizetésért, az évszázad üzlete. Nem is csoda, hogy akadtak, akik azonnal lecsaptak a lehetőségre, azonban így is mindössze rongyos 19 millió jött össze.
Még szerencse, hogy akadt egy jószívű, önzetlen mecénás, aki egymaga kifizetett tízmilliót a licit legnagyobb tételéért. A felsorolásból ugyanis kihagytuk Tarr Béla felajánlását, a Sátántangó című film “eredeti, pozitív munkakópiáját”. A nagylelkű támogató tízmillió forintért vásárolta meg a tételt, és nem is titkolta sokáig kilétét. Ki más lenne ennyire filantróp, mint a nagy Soros György kisfia, Alexander, aki egy Facebook-posztban számolt be a vásárlásról:
Azért licitáltam a filmre, hogy kifejezzem nagyrabecsülésemet Tarr munkássága iránt, illetve hogy szolidaritást vállaljak e nagyszerű intézmény bátor hallgatóival és oktatóival. A kópiát Magyarországon kívül, biztonságos körülmények között tervezem tárolni. Amint törvényes eszközökkel visszaállítják a demokráciát Magyarországon, illetve a Freeszfe elnyeri az őt megillető státuszt, visszaadom a kópiát jogos tulajdonosának, a magyar népnek.
– írta. Még szerencse, hogy biztonságba helyezi a másolatot, távol a rémisztő, kirekesztő, gonosz Magyarországtól. És az, hogy csak akkor hozza vissza, ha kormányváltásra kerül sor egyáltalán nem zsarolás, mindössze a demokrácia támogatása. Hát ilyen egy igazi Jóember, mind hálásak vagyunk, ezzel is támogatta azt a százhetven diákot, és több mint száz oktatót (nem beszélve az egyéb munkatársakról), akik manapság annyira el vannak nyomva Magyarországon. Köszönjük Alex!
Forrás: 444.hu; Fotó: theduran.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS