Miután kiderült, hogy a baloldal miniszterelnök-jelöltjének meggyőződése, hogy az egészségügy állapotát (értsen ez alatt bármit) magánosítással lehet megoldani, itt egy újabb elszólás arról, hogy nem csak ebben, de a vizitdíjban és kórházi napidíjban is hisz Márki-Zay Péter, sőt hibának tartja, hogy ez tabutéma lett Gyurcsányék első próbálkozása óta. Az ember lassan kezdi megérteni, hogy miért próbálnak a körülötte legyeskedő kommunikációs szakértők szájkosarat tenni Márki-Zay Péterre, hiszen a kampánya során egyre többször hangzik el, hogy semmi másban nem hisz, mint abban, hogy mindent az emberekkel kell megfizettetni.
…egy olyan szolgáltató, versenypiaci egészségügyet kell felépíteni, ami egy biztosítós modellben is teret ad a magánszolgáltatóknak. Nem ördögtől való gondolat bár tudom, hogy a napidíj és a vizitdíj népszavazása óta Orbánéknál tabu. Bármiféle piacosítás. Nagy hiba!
– mondta Márki Zay Péter még 2020 őszén a Gellért Szállóban, ezzel elismerve, hogy egyáltalán nem tartja rossz gondolatnak, hogy a társadalombiztosításon túl az emberek külön fizessenek azért, ha be kell feküdniük a kórházba vagy épp vizsgálatra érkeznek. Ám nem ő az egyetlen, aki hisz az egészségügyi különdíjakban. A DK újbudai polgármestere, amikor még a Szent Imre Kórház főigazgatója volt, azt mondta, hogy a betegek majd megszokják a fizetést.
Privatizálnák az egészségügyet
A baloldal régi nagy terve egyébként az egészségügy privatizálása, amiben partner a miniszterelnök-jelöltjük is. Márki-Zay Péter ugyanis 2018-ban már elárulta, hogy ő bizony hisz a magánosításban. Mint fogalmazott:
De én meg vagyok győződve róla, hogy ezen az állapoton, ami ma van, ezen csak egy drasztikus magánosítás segíthet. Az egy másik kérdés, hogy természetesen nem a biztosítást kell magánosítani. Az úgynevezett egy, single payer rendszer, tehát az egybiztosítós rendszer. Ez Amerikán kívül majdnem minden országban ez van egyébként. Fejlett országokban. Tehát nagyon fontos, szolidaritási és egyéb alapból, hogy egy kalapból menjen a pénz. De a szolgáltatók azok igenis legyenek magánszolgáltatók, versenyezzenek egymással, gazdálkodjanak felelősen.
Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, az egészségügy magánosítása nem újdonság, hiszen már az MSZP-SZDSZ kormányok is próbálkoztak ezzel. Akkor a Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordult, miután 2003-ban egy olyan törvényt nyújtott be az Országgyűlés elé az akkori miniszterelnök, Medgyessy Péter melyben lehetőség nyílt volna a magántőke kisebbségi tulajdonosként való bevonására az egészségügy üzemeltetésébe. A Fidesznek azonban ezt sikerült végül megakadályoznia, a vizitdíj és kórházi napidíj eltörlése érdekében pedig népszavazást kezdeményeztek, aminek köszönhetően végül megszűnt az embereket sanyargató rendszer.
Márki-Zay Péternek és Gyurcsány Ferencnek tehát lehet, hogy úgy tűnik, hogy vannak nézeteltéréseik, de egy dologban biztosan egyetértenek: fizessenek az embere! Márki-Zay ebbéli gondolatát az energiaárak elszabadulásakor sem rejtette véka alá.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS