Orosz, olasz és amerikai befektetőknek is eladták volna a budapesti Városházát Karácsonyék, azonban a szóba került üzleti körök végül elálltak a vásárlástól. Sajtóinformációk szerint azért hiúsult meg az üzlet, mert a közvetítő túl sok jutalékot kért. A befektetők szerint Berki Zsolt kétmilliárd forintnyi jutalékot kért, amelyet az amerikai befektetők sokalltak, ezért visszaléptek.
A Mediaworks Hírcentruma derítette ki, hogy orosz és olasz befektetők mellett amerikai beruházóknak is felkínálták eladásra a budapesti Városházát Karácsonyék. Budai Gyula nyomozta ki korábban, hogy az amerikai üzleti kört szintén Berki Zsolt kereste fel azzal, hogy eladó az épület. A befektetők szerint Berki kétmilliárd forintnyi jutalékot kért, amelyet az amerikai befektetők sokalltak, ezért elálltak az üzlettől.
Ezen felül olaszoknak is felkínálták az épületet. Berki Zsolt itt is főszereplő volt; egy levelezés tanúsága szerint felvette a kapcsolatot egy Riccardo Salvatore nevű üzletemberrel. A történtek érdekessége, hogy november közepén, a Városháza-botrány kirobbanását követően megpróbálták eltüntetni a nyomokat.
November 4-én robbant a hír, miszerint a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat eladná a főváros legértékesebb ingatlanját, a budapesti Városházát. A főpolgármester azonnal hírhamisítással vádolta meg a portált. Az Index.hu másnap bemutatott egy szerződést is, amely egy megbízás volt a Városháza értékesítésére Berki Zsolt cége és egy ismert ingatlanos vállalkozás, a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft. között.
Karácsony Gergelyék ezt is megpróbálták bagatellizálni, és tovább tagadtak. Ezután jöttek nyilvánosságra a hangfelvételek, amelyek alátámasztottak, hogy az önkormányzat valóban túladott volna Budapest legértékesebb épületén. A hanganyagokban többször előkerült az üzletek után járó „jutalék”, amely egyértelműen egy korrupciós mechanizmusra utal. A csúszópénz mértéke tíz százalék volt, de lehetett alkudni belőle. A felvételek szerint Berki Zsolt kapta meg a vesztegetési pénzeket, amelyeket azután továbbosztott; a hangfelvételek alapján Kiss Ambrus főpolgármester-helyetteshez áramlott a „jutalék”, de utalnak arra is, hogy Barts J. Balázs, a fővárosi vagyonkezelő vezérigazgatója is kaphatott belőle. Fontos szerepe volt Bajnai Gordon volt miniszterelnöknek is, aki Gansperger Gyula társaságában találkozott az orosz milliárdos Rahimkulov család képviselőivel.
A befektetők számíthatnak arra, hogy több „cápa” is rámozdul az üzletre, és jutalékot fognak kérni a segítségért cserébe. Így működik egy hatpárti koalíció
– mondta nekik Bajnai. A volt kormányfő – elmondása szerint – Barts J. Balázsnál „jóval magasabb szinten” győződött meg arról, hogy van szándék a Városháza eladására, utalt azonban arra, hogy a projekt támadható; nem tartotta szerencsésnek, ha a választásokig arról részletek derülnek ki.
Forrás: Origo; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS