Számos bűncselekmény gyanúja miatt nyomozás folyik a kispesti önkormányzatnál, azonban a botrányok főszereplői így is újabb munkákat nyertek a baloldali vezetéstől. Az egyik, közpénzzel kitömött cégnek egy MSZP-s önkormányzati képviselő volt korábban az ügyvezetője, egy másik nyertes gazdasági társaság tulajdonosa pedig a kispesti botrányok miatt kétes országos hírnevet szerző Kránitz Krisztián MSZP-s politikus spanyolországi szomszédja. De egy olyan cég is rendszeresen nyer, amely miatt már a baloldali sajtó is nekiugrott Gajda Péter polgármesternek – írja a Magyar Nemzet.
Kispesten a korábbi korrupció-, illetve kábítószergyanús ügyek résztvevői továbbra is az önkormányzatnál vagy az önkormányzatnak dolgoznak. A botrány főszereplői – így például Lackner Csaba – megőrizték képviselői székeiket. A hangfelvételeken csak Krinyóként emlegetett MSZP-s politikus, a kispesti vagyonkezelő műszaki szervezet (Vamüsz) volt vezetője, Kránitz Krisztián új kinevezést kapott: most a kerület legnagyobb önkormányzati szervezeti egységének a második embere. A botrányban felbukkant strómanok pedig továbbra is kaszálnak. A különbség csak annyi, hogy milliárdok helyett most már csupán tízmilliókat – írja a Magyar Nemzet.
A kispesti korrupciós ügyekről ötvenórányi beszélgetést tartalmazó hangfelvétel került nyilvánosságra. A felvételeken főként Lackner Csaba XIX. kerületi MSZP-s önkormányzati képviselő beszélt arról, hogy ő és társai hogyan lopták el a közpénzeket. Elhíresült mondatai szerint „hülye”, aki a helyi politikában nem keresi meg az évi százmillió forintot.
A pénzt nem a büdzséből kell elvenni, az külső vállalkozóktól jön vissza
– mondta Lackner, aki aztán számos részletet megosztott. A beszélgetések során a felek, ahogy fogalmaztak, csíkokat szívtak fel. Lackner Csaba egy videofelvételen fehér port rendezgetett a bankkártyájával. Mindennek ellenére a mai napig megtartotta önkormányzati képviselői székét.
Somogyi Lászlóné vállalkozása
Az Anildia Kft. korábban Somogyi Lászlóné kispesti MSZP-s önkormányzati képviselő cége volt. A hölgy volt férje, Somogyi László 2013 óta vezeti és tulajdonolja a vállalkozást. A kispesti fideszes ellenzék az évek során számos alkalommal kritizálta, hogy az MSZP-s képviselőnő cége százmilliókat kaszál a közbeszerzéseken, önkormányzati munkákon, ám Gajda Péter cinikusan a szőnyeg alá söpörte a problémát. A cég neve a 2019-es korrupciós botrányban is felmerült. Lackner Csaba a hangfelvételeken arról beszélt, hogy Somogyi László az elnyert munkák után csúszópénzeket oszt vissza neki, valamint Kránitz Krisztiánnak és Gajda Péter polgármesternek is. A vállalkozóról több olyan történetet is mesélt, amikor ketten tudatmódosító szereket használva buliztak. Lackner Csaba az elhíresült hangfelvételeken úgy számolt be az egyik piszkos ügyletről, hogy ő és Somogyi 12 millió forinton osztozott, amelyből nem akartak adni Kránitz Krisztiánnak:
[…] az utolsó pillanatban a Somogyi kitalálta, hogy ő mégis akar magának még munkát szerezni, és mégis adjuk oda a Kránitznak a pénzt. Utolsó pillanatban, kivettem a milliókat a zsebemből, és, b*szd meg, odaadtuk neki
– mondta Lackner, aki a polgármesternél is panaszkodott, állítása szerint Gajda Péternek ugyanis csak 3, míg Kránitznak 12 millió forint jutott. Az Anildia a botrány 2019. őszi kirobbanása után kevesebb mint egy évvel, 2020 augusztusában újra munkát nyert a kerületben: több mint nettó 25 millió forint értékben újíthatta fel a kispesti Templom tér 8. szám alatt található önkormányzati irodaépületet.
Somogyi Laciék csinálják az egészségügyi intézet átalakítását […]
– mondta Lackner az egyik felvételen. A megfogalmazás azért volt érdekes, mert a Kispesti Egészségügyi Intézet átalakítását egy, látszólag a vállalkozótól teljesen független gazdasági társaság, a Compassion Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. végezte. Csakhogy Lackner arról is beszámolt, hogy Somogyi László hivatalos megbeszéléseken a Compassiont képviselte az egészségügyi intézet felújításakor.
Lackner haverja
Hét darab kisebb értékű munkát nyert az Apcoa Kft. Kispesten 2020 szeptembere és 2021 februárja között. Az Apcoa kispesti közbeszerzések körüli felbukkanása a baloldali sajtót is érdekelte, majd a szalagcímek „Fidesz–MSZP-mutyit” emlegettek a kerületben. A XIX. kerületi „fideszes szál” felfejtésével azóta is adósok ezek a lapok, de úgy tűnik, hogy Gajda Péter nem törődött a lehetséges politikai – és korrupciós – kockázattal. A cég ügyvezetője Lackner Csaba régi barátja, aki még egyik-másik hangfelvételen is felbukkan. Az egyiken például arról beszélt, hogy van letelepedési engedélye a Seychelle-szigeteken. Lackner egy alkalommal az általa csak „Kormiként” szólított Kormos Gáborról azt is mondta:
Amit én csinálok a bizottságomban, és ahogy csinálom a Patekkal, a Zsomborral, a Somogyival meg a Kormival, az nekem elég.
Ismert: az előző ciklusban, 2015 és 2019 között Lackner Csaba a kispesti önkormányzat várospolitikai, városüzemeltetési és rendészeti bizottságának az elnöke volt. Somogyi László és Kormos Gábor semmilyen önkormányzati tisztséget nem viselt, Lackner mégis úgy hivatkozott rájuk, mintha bizottsági tagok lettek volna. Úgy tűnik, Gajdát nem riasztották el a botrányok és a negatív sajtóvisszhang sem; összesen hét megrendelést kapott az Apcoa, jellemzően út- és járdafelújításokat. A kétes hírű cég összesen 6,7 millió forintnyi megrendelést kapott a botrány 2019-es kirobbanása óta.
Kránitz kedvence sorozatban nyer
Lackner Csaba nemcsak saját magát emlegette, amikor arról beszélt, hogy hogyan keres évi százmillió forintot Kispesten. Kránitz Krisztián vagyonát 150–200 millió forintra becsülte. Lackner nemcsak a korábban felidézett visszaosztásos történetet mesélte el Kránitz Krisztiánnal kapcsolatban; említett egy másik vállalkozót is, Lakatos Józsefet, akivel kapcsolatban azt is kiemelte, hogy Gajda Péter ennek a barátságnak nem örül. A vállalkozó és családja számos építőipari cégben érdekelt, több százmillió forintnyi munkát nyert el a kispesti önkormányzattól az elmúlt években. Lakatos Józsefről érdemes tudni, hogy Kránitz Krisztián spanyolországi szomszédja. Ismert: Kránitz spanyol nyaralója nem szerepelt a férfi vagyonnyilatkozatában, és azt egy magánszemélytől felvett több tízmilliós kölcsön segítségével vásárolta meg állítása szerint. A hitelt feltételezések szerint Lakatos Józseftől vagy a vállalkozó valamelyik családtagjától kapta. Lakatos József és családja jelenleg három céggel nyeri a pályázatokat Kispesten. Az egyik ilyen a Pemárk Kft.
A Pemárk és a tízmilliók
A Pemárk végezhette 2020 októberében a Vas Gereben utca 154. szám alatti ingatlan egyik tetőrészének a felújítási munkáit több mint három és fél millió forint plusz áfáért, valamint ugyanezen házban egy másik tetőrészt is felújíthattak nettó 4,3 millió forintért. A Móricz Zsigmond utcában is hasonló munkát végeztek Lakatosék nettó tízmillió forintért. Emellett a Pemárk kivitelezte 2020 májusában az Eszterlánc Bölcsőde külső homlokzati szigetelési munkálatait is nettó húszmillió forintért, illetve nettó 29 millió forintért újíthatták fel a Vöröskereszt nappali szociális központja tetőszerkezetét – írja a Magyar Nemzet.
A Pemárkon kívül további két Lakatos-cég is beszállít az önkormányzatnak, mindhárom összeköthető egymással. A Lamipet Team Kft. Lakatosné D. Orsolya tulajdonában van; a hölgy azonos lakcímmel rendelkezik Lakatos Józseffel. 2020 októberében a cég nettó 6,4 millió forintért nyert el egy tetőfelújítást a Vas Gereben utcában, majd egy 15 millió forint értékű szerződés alapján karbantartási munkákat is vállaltak. Emellett 2020 novemberében egy felújítási munka is beesett nettó hétmillió forint értékben. A család harmadik cége a G. L. Heaven Kft., amelynek érdekessége, hogy 2016 és 2020 között nem végzett tevékenységet, a cég saját tőkéje az említett öt évben mínusz 21 millió forint volt, ami miatt a társaságnak a törvények szerint már meg kellett volna szűnnie. A vállalkozó cégei összesen több mint 107 millió forintnyi megbízást kaptak a kispesti önkormányzattól.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS