A Momentum korábbi elnöke temérdek szabadidejét nem újszülött gyermekével és az általa okozott örömök élvezetével tölti, hanem inkább hátulról fröcsög, mint egy szerényebb képességű focidrukker, aki a partvonalról három zacskó szotyit köp a pálya felé, miközben az edzőnek üvölti a taktikai lépéseket, csak Fegyőr az öngól felé sodorná az országot. Az expolitikus a Magyar Hangnak írt egy publicisztikát, amelyben arról értekezik, hogy hazánknak most a legfontosabb lépése az lenne, hogy élezze az orosz-ukrán konfliktust, méghozzá úgy, hogy felfegyverezzük szomszédunkat.
Fekete-Győr András hosszas véleménycikkben magyarázza el, miért hiba szerinte, hogy Orbán Viktor kedden tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akit amúgy cinikusan a magyar kormányfő mentorának nevez a Momentum volt vezetője. Állítása szerint Orbán mára „csakis Moszkva nemzetközi befolyásának erősítésén dolgozik, és egyre inkább azonosul a népének fejlődést és szabadságot biztosítani képtelen, de saját teljhatalmát hosszú távra bebiztosító, minden kritikai észrevételt elhallgattató Putyin világképével”. Olyan dolgokról is delirál a látszólag túlságosan is kipihent Fegyőr, hogy Orbán a saját, keleti típusú hatalmának fenntartása érdekében Oroszország, illetve Kína mellett kötelezte el magát.
A hazánk biztonságát is érintő orosz ultimátum kapcsán a kormány képtelen határozottan fogalmazni, mert az szembe menne az orosz elvárásokkal. Ehelyett miniszterelnöki látogatással legitimálja Putyin követeléseit
– írta, arról amúgy elfeledkezve, hogy Európa vezető jobboldali politikusaival egyetemben a miniszterelnök is szignózta azt a dokumentumot, mely elítéli az orosz katonai akciót az ukrán határ mellett.
Fekete-Győr ezek után arról értekezett, hogy a kárpátaljai magyaroknak is az lenne az elsődleges, hogy megmaradjon Ukrajna oroszoktól való függetlensége, és amennyiben Moszkva offenzívát indít, az hátrányosan érintheti a helyi magyarságot. Bár Fegyőr rettenetesen ferdít, fontos leszögezni, hogy Kijev a korábbi konfliktusok során is aktívan sorozta be a kárpátaljai magyarokat, az már más kérdés, hogy mekkora sikerrel.
Fegyőri Hirosima
Amellett most igazán el lehet siklani, hogy a Momentum tanácsadójaként szereplő politikus szerint Ukrajna nemzetiségei közül jelenleg a kárpátaljai magyarság helyzete a legrosszabb, amiért természetesen Orbán a hibás szerinte, azt írja, hogy ebben IS jobbak nálunk a lengyelek, meg persze a cimborái, a románok.
A jelenlegi helyzetben egy felelős magyar kormánynak a háború megelőzésén kellene dolgoznia. Elrettentés-politikára van szükség. A NATO- és EU-s szövetségeseinkkel közösen olyan lépéseket helyezhetünk kilátásba, amelyek jelentős mértékben növelnék Moszkva számára a költségeket, ha egy offenzíva megindítása mellett döntenének. Először is – szövetségeseinkhez hasonlóan – fegyvereket és humanitárius segítséget kell felajánlani az ukrán kormány számára, hogy ezzel is hozzájáruljunk a kárpátaljai magyar kisebbségek védelméhez
– írta a pártelnökből lett nemzetbiztonsági szakértő, aki szögezzük le, épp azokat fegyverezné fel, akik a külhoni magyarokat küldenék harcba. Okos.
Ezek után úgy fogalmazott Fekete-Győr, hogy az új, demokratikus magyar kormánynak azonnal bele kell állnia a nyugati fősodorba, támogatva Washingtont Kijevet. Azt azért gyorsan megjegyezte, hogy a háború kirobbantása után azért persze „a lehetőségekhez képest kiegyensúlyozott kapcsolatokra kell törekedni Oroszországgal”.
De ezt nem szabad szövetségeseink gyengítésével, értékeink feláldozásával párosítani, mert ez – amint bebizonyosodott – nem csak morálisan elvetendő, hanem a külpolitikai mozgásterünket is végletesen beszűkíti. Egy olyan új külpolitikára van szükség, amely a kereskedelmi kapcsolatok építése mellett fontos elemként kezeli az emberi jogok kérdését is. A jelenlegi orbáni irányvonal, miszerint „nem szólunk bele más országok belpolitikájába” a gyakorlatban teljesen hiteltelenné tette a magyar kisebbségek melletti felszólalásokat
– olvasható Fegyőr elemzésében.
Forrás: Magyar Hang. Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS