A diaszpóra-magyarság fiataljainak a magyar nyelv, a magyar kultúra legtöbbször csak a család és az egyház nyelvét jelenti; esetleg azt a kis közösséget, ahová hetente-kéthetente egyszer eljárnak, és találkoznak hozzájuk hasonló fiatal vagy már idősebb emberekkel – mondta el Potápi Árpád János portálunknak azon a hétfői sajtótájékoztatón, ahol bejelentették, idén ezer fiatalt vár haza Magyarország Észak- és Dél-Amerikából, Nyugat-Európából, Ausztráliából és Új-Zélandról, hogy megismerhessék őseik szülőföldjét. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár hozzátette, e fiatalok számára elképzelhetetlen, hogy több ezer, tízezer kilométert utaznak, majd egy olyan országba érkeznek, ahol magyar nyelvű TV-k, rádiók működnek, magyarul vannak a feliratok és mindenki az utcán magyarul beszél. (A videó a korábbi tábori emlékekről készült.)
Ezer, diaszpórában élő fiatalt várnak 2022-ben a Rákóczi Szövetség (RSZ) programjaira – a hangzott el azon a hétfői sajtótájékoztatón, ahol a Diaszpóra Program idei eseményeit jelentették be. A 10 és 25 év közötti magyar fiatalok Észak- és Dél-Amerikából, Nyugat-Európából, Ausztráliából és Új-Zélandról érkeznek, további 50 főt várnak Izraelből. Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke a sajtótájékoztatón kifejtette: 1989 óta működő szervezetük történetében 2016 meghatározó év volt, ugyanis a szövetség ekkor terjesztettek ki a diaszpórában élő magyar fiatalokra a tevékenységét a kormány segítségével.
Ismertetése szerint a diaszpórában élő fiatalok választhatnak a csíksomlyói zarándoklat, nyolc nyári tematikus tábor és egy adventi program közül. A Diaszpóra Program idén lehetőséget kínál arra is, hogy a hétvégi magyar iskolákban, a különböző magyar közösségekben tevékenykedő tanárok, oktatók részt vehessenek a júliusi Összmagyar Tanártáborban.
Beleszeretnek Magyarországba
Csáky Csongor a Rákóczi Szövetség elnöke portálunknak arról beszélt, nagyon sokfelől és sokféle helyzetből – Dél-Amerikából, Dél-Afrikából, Ausztráliából – érkeznek hozzánk a diaszpóra-magyarság fiatalja, akiknek a tapasztalatok szerint nagyjából a 60 százaléka beszéli valamilyen szinten a magyart. Közülük sokan őriznek különböző benyomásokat szüleik, nagyszüleik elmondása alapján arról, milyen is lehet Magyarország, többen megfordultak a hétvégi magyar iskolákban, néptánckörben, cserkészetben, de teljesen átformálja az “óhazáról” alkotott képüket, amikor a saját szemükkel látják a Szent Koronát, a magyar vidéket, a Kárpát-medence magyarlakta területeit.
Azt látjuk, hogy ezek a fiatalok néhány nap alatt beleszeretnek Magyarországba, visszajelzéseikből kitűnik, mennyire szeretnének visszatérni, újra találkozni a táborokban szerzett barátaikkal
– fogalmazott. Mint hozzátette, a fiatalok közül sokan kezdik fontolgatni a magyarországi továbbtanulást, mert Magyarországot vonzónak, ismerősnek és biztonságosnak találják,
egy olyan gyönyörű országnak, amely tele van lehetőségekkel, ahová érdemes visszajönni és újra rátalálni a gyökereikre.
Csáky Csongor arról is beszélt, a táborok jellemzően vasárnap délután indulnak, de a jelentkezőknek ugyanakkor előző péntektől van lehetőségük Magyarországra érkezni, majd Budapesten kerülnek elszállásolásra a programok indulásáig. És ugyanez a lehetőség fennáll visszafelé is. Kiemelte, ezért is fontos, hogy az érdeklődők április 15-ig jelentkezzenek, így időben meg tudják szervezni a repülőjegy-foglalást.
Az élő magyar kultúrával találkozhatnak
Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár portálunknak arról beszélt, a diaszpóra magyarság fiataljainak a magyar nyelv, a magyar kultúra legtöbbször csak a család és az egyház nyelvét jelenti. Esetleg azt a kis közösséget, ahová hetente-kéthetente egyszer eljárnak, és találkoznak hozzájuk hasonló fiatal, vagy már idősebb emberekkel. Az államtitkár hozzátette, az ő számukra elképzelhetetlen, hogy több ezer, tízezer kilométert utaznak, majd egy olyan országba érkeznek, ahol magyar nyelvű TV-k, rádiók működnek, magyarok a feliratok és az utcán mindenki magyarul beszél.
Ekkor döbbennek rá, hogy a bezárt kis közösségük kultúrája része egy sokkal nagyobb élő egésznek
– fogalmazott Potápi Ápád János, hozzátéve, tapasztalataik szerint ez pozitív értelemben sokkoló élmény a számukra, de az egész életükre hatással lesz.
A nyári táborok helyszíne a sátoraljaújhelyi Rákóczi Hotel, Tábor és Rendezvényközpont. A jelentkezést egyénileg elektronikusan kell benyújtani a Rákóczi Szövetség honlapján.
Vezetőkép/videó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS