Miközben egész Európát energiaválság sújtja, a magyar kormány mindent megtesz azért, hogy megkímélje a lakosságot ennek következményeitől. Az üzemanyagár-stop az előzetes adatok szerint hozzávetőlegesen hatvan–hetven milliárd forinttal segítheti a magyar háztartásokat.
A magyar kormány döntése értelmében 2021. november 15-től 2022. május 15-ig a 95-ös oktánszámú motorbenzin és a nem prémium dízelgázolaj lehetséges felső árszintje 480 forint/liter a hazai benzinkutakon. 2021. november 15-én, az üzemanyagár-stop intézkedés bevezetésekor a benzinkutakon a 95-ös benzinért 506 forint/litert, a nem prémium gázolajért 512 forint/litert kellett volna fizetni; ezeket az árakat váltotta fel a hatóságilag maximalizált 480 forint/literes árszint. Látható, hogy már az intézkedés hatálybalépésének napján a fogyasztók egy liter üzemanyagon huszonhat, illetve harminckét forintot nyerhettek.
Ma árstop nélkül a 95-ös benzinért 520 forint/litert, a nem prémium gázolajért 535 forint/litert kellene fizetni, ami negyven és ötvenöt forint különbség. A hatósági árszabályozással érintett két termék árnyékárának a nyomon követésével – vagyis annak az árnak a figyelembe vételével, amivel a fogyasztók az intézkedés hiányában szembesülhettek volna a benzinkutakon – megbecsülhetjük, hogy a 2021. november 15-től 2022. május 15-ig a hazai fogyasztók mennyit spórolhatnak – írja az Origo.
Az árnyékárak alakulását a Mol nagykereskedelmi árváltozásából kapjuk meg. A benzin esetében a 480 forint/liter árszint alá az árnyékár csak egy rövid időszak (2021. december 8-ától egy hétig) erejéig került, a gázolaj esetében az árnyékár nem került a vizsgált időszakban 480 forint/liter alá. Ebből fakadóan azt mondhatjuk, hogy az árnyékárakat figyelembe véve a kormányzati intézkedés a gázolaj esetén végig effektív volt, és a benzin esetében is egy egyhetes időszakot leszámítva végig nyerhettek a fogyasztók (abban az egy hétben a kormányzati intézkedés hiányában, illetve azzal együtt is 474 forint/liter áron tudtak 95-ös benzint vásárolni, így nyereség nem keletkezett).
Azt, hogy éppen mennyit nyertek a fogyasztók, az árnyékár és a hatósági árszint közötti különbségből számíthatjuk, figyelembe véve az adott napra eső fogyasztást is. (Napi fogyasztási adatokat 2021. novemberében és decemberében a havi tényadatokból számítottunk, 2022 januárjára és februárjára napi adatokat az előző évi havi adatok átlagos értéke alapján becsültük.) A NAV jövedéki statisztikájából becsülve azt mondhatjuk, hogy 2021. november 15-e és 2022. február 18-a között körülbelül 304 millió liter 95-ös benzint és 633 millió liter nem prémium gázolajat fogyasztottak a hazai fogyasztók. (A teljes fogyasztás nyolcvan százalékát kötöttük hazai fogyasztókhoz. A gázolajnál a magasabb fogyasztást elsősorban a nem lakossági szereplők – többek között kamionok – okozzák.) A nyereség számításánál azzal a feltételezéssel éltünk, hogy más ár esetében is ugyanennyi lett volna a fogyasztás. Így összességében – csak az árnyékárak alakulását figyelembe véve – a benzin esetében 5,5 milliárd forintot, a gázolaj esetében 16,9 milliárd forintot, összesen 22,4 milliárd forintot spórolhattak a hazai fogyasztók az üzemanyagár-stop intézkedésnek köszönhetően 2022. február 18-ig.
A 2022. február 18-tól 2022. május 15-ig tartó (86 napos) időszakban további jelentős nyeresége lehet a családoknak az üzemanyagár-stop fennmaradásának köszönhetően. Azzal a feltételezéssel élve, hogy a jelenlegi árnyékárak fennmaradnak – vagyis egy liter benzinen negyven forint, egy liter nem prémium gázolajon pedig ötvenöt forint nyereséggel számolva, illetve a megnövekedett üzemanyag fogyasztás miatt – 2022. május 15-ig további 42,3 milliárd forintot nyerhetnek a családok. Összességében így – ha a jelenlegi világpiaci árak és az árnyékárak is változatlanok maradnak – a 2021. november 15-től 2022. május 05-ig tartó hat hónap alatt az üzemanyagár-stop 66,7 milliárd forinttal segítheti a családokat. Magyarországon a személygépkocsik száma meghaladja a 3,9 millió darabot, így egy autósra vetítve több mint tizenhétezer forint nyereség keletkezhet az üzemanyagár-stop miatt.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS