Amikor Mindszenty Józsefet 1948 karácsonyán letartóztatták, annak üzenete volt. Azt mindenki értette. Ha vele meg lehetett tenni, akkor bárkivel meg lehetett. Ha őt el lehetett ítélni, bárkit el lehetett. Ez a sors várt a diktatúra ellenségeire, de különösen azokra, akik mind a nyilasok, mind a kommunisták ellen felemelték a hangjukat. Ne feledjük őt, mert hiszünk Istenben vagy sem, ő mindannyiunkért, az egész magyarságért megharcolt a kommunisták ellenében.
Sokáig sorolhatnánk azokat az áldozatokat, akiket mind a nácik vagy nyilasok, mind a kommunisták elvittek. Mindszenty is közéjük tartozott. Amikor ’45 után felemelte a szavát a kitelepítés, az egyházak, a hit elleni harc ellen, akkor arra tömegek figyeltek. Százezrek, de inkább milliók hittek Mindszentynek, akit el kellett hallgattatni. Üzenni kellett a meggyötört nemzetnek: bármit megtehetünk veletek. Belőle meg ördögi alakot kreáltak.
Megölni, kivégezni nem lehetett – hiszen egy bíborosról volt szó. Meg nem is volt „szüksége” Rákosiéknak és Kádáréknak egy mártírra. Maradt a börtön. A verés, a megaláztatás, a meztelenre vetkőztetés, a lejáratás, a különböző elképesztő vádak, a sajtó-propaganda bevetése – élén Vásárhelyi Miklóssal és a Szabad Néppel –, és „így lett” Mindszentyből „imperialista kém”, „reakciós népnyúzó”, „nyilasbarát” és a többi.
A méreg hatott. Ma is sok-sok öreg és fiatal gondolkodik hasonlóan Mindszentyről, mert a lejáratás tovább él, továbbra is mérgezi az ereinket – már, aki nem tisztítja ki a sebet.
Pedig Mindszenty egyszerűen hazafi volt. Szerette a magyarságot, és mindent ezért tett. Ezért vállalta a börtönt, ezért vállalta a kiállást akkor, amikor sokan már elő sem mertek jönni, ezért beszélt a börtön után bátran és békét hirdetve ’56-ban, ezért vállalta az amerikai „fogságot” a nagykövetségen, ezért nem egyezett ki a Vatikánnal, amely – így vagy úgy –, de részt vett volna az elhallgattatásában.
Kádárék nagyon féltek Mindszenty Emlékirataitól. És a vatikáni befogadásnak ez lett volna az egyik ára: nem adják ki a kommunizmust leleplező művet és Mindszenty is „visszafogja magát”.
Szóval a pásztort eltiltották volna a népétől. Mindszenty nagyon okos, nagyon is politikus alkat volt, tudta, mire megy ki a játék. Inkább Ausztriát választotta, majd világ körüli útra indult, hogy mindenhol felkeresse a szétszóródott magyarságot, lelket, hitet, magyarságot „öntve” a megmaradt nyájba.
Soós Viktor Attila egyháztörténész egyfajta diadalútnak nevezi ezeket az utolsó éveket. Amikor ez az idős, de megtörhetetlen öregember összeszedte minden erejét és tette azt, amit mindig is tett: lelki támaszt adott a magyarságnak.
Kádárék ekkor is megfigyelték, lejáratták, annyira féltek tőle, hogy még a halálát sem hitték el.
Fotósokat küldtek a temetésére, hogy bebizonyosodjon: tényleg elment a nagy ellenség, tényleg nincs többé Mindszenty. De van. Itt van velünk. Örökké.
Ha hiszünk Istenben, ha nem, példája mindannyiunknak szól: ha hiszünk magunkban és összetartunk, akkor akár az Ördögöt, a végtelenül képzett és végtelenül aljas vörös Lucifert is le tudjuk győzni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS